100 Mbps paket için fiber optik kablo kullanılmalı mı?

diabloblood63

Picopat
Herkese selam.

Evimde 100 Mbps Superonline internet kullanıyorum ve bu paketin taahhüdü kısa süre içinde bitecek. Bende Türk Telekom 100 Mbps internete geçmeye karar verdim.

Superonline kurulumunda gelen ekip, GPON cihazı da kurmuştu. Dolayısıyla fiber optik kablo ile bağlantı yapıldı.

Bugün eve kurulum için gelen Türk Telekom ekibi sadece modemi kurdu. Bağlantıyı ise bakır kablolar ile yaptılar. Neden fiber optik kablo kullanmadıklarını sorduğumda "100 Mbps için gerek yok" dediler.

Sizce her iki sağlayıcıda da 100 Mbps paket tercih etmeme rağmen neden sadece Superonline'da fiber optik kablo kullanıldı?

Son düzenleyen: Moderatör:
GPON cihazı değil, ONT.

Öncelikle Turkcell SOL size FTTH/GPON üzerinden hizmet sağlıyor. Bu hizmet türünde (FTTH/GPON) evinize kadar fiber kabloyla hizmet verilir. TT ise VDSL(FTTC) üzerinden hizmet sağlıyor. Bu hizmet türünce telefon kablosuyla hizmet verilir.

Aradaki farkın nedeni bu. Altyapının desteklememesinden kaynaklı.

GPON cihazı değil, ONT.

Öncelikle Turkcell SOL size FTTH/GPON üzerinden hizmet sağlıyor. Bu hizmet türünde (FTTH/GPON) evinize kadar fiber kabloyla hizmet verilir. TT ise VDSL(FTTC) üzerinden hizmet sağlıyor. Bu hizmet türünce telefon kablosuyla hizmet verilir.

Aradaki farkın nedeni bu. Altyapının desteklememesinden kaynaklı.
Hocam iki hizmet arasında ciddi bir performans farkı olur mu sizce? Özellikle ping değerleri açısından.

FTTH/GPON'un en büyük avantajı aynı anda hem upload hem download işlemi yapabiliyorsunuz. Bu size anlık yüksek tüketiminde VDSL'e kıyasla stabil ping sunar. Ayrıca araya başka cihazlar girmeden santral veya POP noktasına direkt bağlısınız. İster istemez 10-15ms düşük ping saglayacaktır.

Kısacası kağıt üzerinden Turkcell SOL avantajlı.

FTTH/GPON'un en büyük avantajı aynı anda hem upload hem download işlemi yapabiliyorsunuz. Bu size anlık yüksek tüketiminde VDSL'e kıyasla stabil ping sunar. Ayrıca araya başka cihazlar girmeden santral veya POP noktasına direkt bağlısınız. İster istemez 10-15ms düşük ping saglayacaktır.

Kısacası kağıt üzerinden Turkcell SOL avantajlı.
Anlaşılan geçiş yapmakla büyük hata yaptım. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Geri
Yukarı