100 TL Bütçeye Kulaklık Önerisi

Bu yorumu arıyordum kafamda soru işareti kalmıştı acaba T290 daha mı iyidir diye fakat siz de PRO HD dediğinize göre düşünmeden alırım. Zaten 70 liraya alacağım 100 liraya bile rakipsiz şimdi baya bir f/p olacak. Tek sıkıntı geliş süresi ama acelesi yok tabi.
Geç olsun güç olmasın 🙂

Xiaomi hybrid pro kullanıyorum. Pro hd modelinin bir düşük versiyonu. Bir kaç hafta oldu alalı. Yalıtım ve ses olarak memnunum. Ne dışarıdan ses alıyor ne de veriyor. Ucundaki silikonları değiştirip dahada memnun olanlar var. Ama ben orijinal silikonlarini kullanıyorum. Çok ses bilgim yok. Ama bassları yüksek değil ama temiz. Bu benim daha çok hoşuma gidiyor.

PRO modelinin bass gücü PRO HD'ye nazaran daha yüksektir. Her ikisini kullanan kişiler böyle yorumluyor. Ama standart bir kulaklıktan PRO HD'ye geçecekseniz bass size doyurucu gelecektir diye de ekliyorlar.

Kullanıcı yorumları olumlu veya olumsuz geneli abartı olur ama eski kulaklığıyla karşılaştıranlar bu kulaklığa geçtiğinde müzikte başka seslerin olduğunu keşfediyormuş. O kadar temiz veriyormuş sesi. Kulak içi kulaklık normalde sevmem ama sırf ürün ihtiyaçlarımı tam anlamıyla karşıladığı için alacağım. Aslında uzun zamandır QCY 50 düşünüyordum ama kablosuz diye vazgeçtim. Uğraştırma ihtimalini göze almak istemedim. O da güzel bir kulaklık, deneme fırsatım oldu, iç ve dış izolasyonu mükemmel. Kendi sesiniz kulağınıza gelmez. :)

Sony kulaklıkları güzeldir fakat şu en son garanti ile uğraştırmaları benim canımı sıktı. Ben zaten siparişimi verdim vermesem de bu kulaklığı almam çünkü olur da kablosuna bir şey olursa garantiden uçuk bir fiyat istiyorlar. Yapacakları belki de 4 basit lehim, onun için 50-60 liralık kulaklıktan 40 lira tamir ücreti istiyorlar.

Sennheiser CX 1.00 tavsiye ederim, üründe herhangi bir sorun olduğunda garanti kapsamı dahilinde bire-bir değişim yapıyorlar. Ses kalitesi olarak da gayet iyi ancak aşırı yüksek seste kullanıyorsanız 1-2 kademe düşük gelebilir. Kullanan iki arkadaşımda gayet memnun ve ses seviyesini yeterli görüyorlar.
Sony alacağıma bu kulaklığa 170 lira veririm daha iyi. Eskiden kabloları böyle ince değildi şimdi artık ne yapmışlarsa tırnağınla bile koparacağın kablo koyuyorlar ve garanti kapsamında olmuyor. Ki kulaklığın kablosu kopmadı mikrofonun lehim kısmından çıktı. Yani 2 sene normal kullanıma dayanmayacak kalitede kablo koyup bir de garanti kapsamına almıyorlarsa o markadan bir şey almam artık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tahmin edebiliyorum bu kulaklığı alırsam 2 sene dolmadan mikrofon kısmından kablo çıkacak. O derece güvenmiyorum artık.

Rock Zircon satın aldım. 60 TL fiyatı, fiyat performans açısından çok övülen bir modeldi. Ürün elime geçtiğinde deneyimlerimi buraya yazabilirim.

Ürün Nisan 27'sinde geldi normalde 20'sinde gelmesi gerekiyordu PTT sağ olsun 1 hafta boyunca bekletti. Her neyse 3-4 gün sonra detaylıca deneyimlerimi paylaşacağım. Şimdiden şunu söylemeliyim dedikleri kadar varmış. Bütün sesler net müzikte arka plandan gelen sesler karambole gitmiyor, kısık ya da boğuk gelmiyor. Mikrofonu da gayet iyi. Mikrofon bası hiç açmadan yeterli seviyede sesi veriyor. Gürültü tutma özelliği açıp mikrofon basını 10 db yaparsanız çok daha berrak, çok daha temiz ses girişi sağlarsınız. Farklı farklı telefonlarda kullanacağım mümkün olursa Xiaomi telefonla deneyeceğim kendine özgü ekolayzer ayarları olduğu için ses kalitesi konusunda epey fark edeceğini düşünüyorum.
Ses kalitesini şöyle özetleyeyim; Spotify'da 320 kb/s aktarım müzik dinledim aynı müziği Deezer'da 1411 kb/s dinledim mid ve tizlerde biraz fark oldu*. 44.100 Hz CD biçimi yaptım. Ses kalitesi arttığı için haliyle kulaklık sanallaştırma da daha etkili olmaya başladı. Ekstra bass arayanlar başka kulaklıklara baksın bu kulaklık belki sizi tatmin etmeyebilir. Tabi son seste basslarda gram kalite bozulması olmuyor bu da ayrıca düşünülmesi gereken bir husus. Müzikte ses kalitesi arayanlar kesinlikle almanız gereken bir kulaklık. Normal kullanıcılar için fazlasıyla yeterli geliyor.

Ses yalıtımı o kadar iyi değil. Bunu kullandıkları tıpalara veriyorum oldukça yumuşak. Tıpa değiştirirseniz belki ses yalıtımı artabilir. Ses yalıtımı kötü olsa da kulağa tam oturmuyor diyemeyiz. Bilgisayar başında sürekli kullanıyorum kulağımı rahatsız etmiyor.
20180430_161424.jpg
20180430_161353.jpg
Fotoğraftaki çoklayıcı kabloyu 1 dolara aldım kablo kalitesi hemen hemen aynı. Metal gövde ise kulaklıkta biraz daha kaliteli o kadar. Böyle bir üründe taşıma kılıfı bile çıkıyorken kabloyu örgü yapmamaları kötü olmuş. Ama kablo kalitesi fena değil. Sony'nin ince, kopacakmış gibi gözüken kablolarına benzemiyor.

*320 kb/s ses aktarımından daha yükseğini kulaklarımız net bir şekilde fark etmesi biraz zor ama yine de etkisini hissettim diyebilirim.
JBL T290 deneme fırsatım oldu basları daha tok ancak tizde biraz kulak tırmalıyor. T290 kullanan arkadaşım Hybrid PRO HD'nin daha kaliteli olduğunu söyledi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı