Steam 1000 Mbps internette 26/27 MB/s indiriyor

Umut Aydugan

Hectopat
Turkcell Superonline 1000MBPS fiber internet kullanıyorum. Steam'de oyun indirirken ilk başta 45MB/sn'le başlıyor fakat giderek düşerek sabit 26-27MB/sn'de indiriyor.
Aynı markanın fiber 500Mbps internetini kullanan arkadaşım benden daha hızlı indiriyor. Speedtest'lerde sorun yok, vaddettiği hızı sonuna kadar veriyor ama sıkıntı Steam'de sanırım. Nasıl çözebilirim acaba?

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2024-04-14 141142.png
    Ek Açıklama 2024-04-14 141142.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 8.849
  • Ek Açıklama 2024-04-14 141425.png
    Ek Açıklama 2024-04-14 141425.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 1.456
Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz yine yanlış altyapım Max 75 destekliyor 77 Mbps alıyorum.
Eğer şundan bahsediyorsanız dediğiniz doğru, altyapınız 75 mbps destekliyordur, speedtestte de ona yakın bir değer görüyorsunuzdur (daha düşük anlamında) ama indirme yaparken 75'in üzerine çıkabilirsiniz bu doğru.Ama benim kastettiğim bu değil, keza benimki de öyle, ilk yazdığım mesaja bakarsanız aynen şunları söyledim, benim altyapım 75 destekliyor ama steamde 89 görüyorum, bu normal zaten, ama altyapınız maksimum 75 gösteriyorsa speedtestte bunun üstünü göremezsiniz bunu demek istiyorum.

Artı -1 Eksi
Turkcell Superonline 1000MBPS fiber internet kullanıyorum. Steam'de oyun indirirken ilk başta 45MB/sn'le başlıyor fakat giderek düşerek sabit 26-27MB/sn'de indiriyor.
Aynı markanın fiber 500Mbps internetini kullanan arkadaşım benden daha hızlı indiriyor. Speedtest'lerde sorun yok, vaddettiği hızı sonuna kadar veriyor ama sıkıntı Steam'de sanırım. Nasıl çözebilirim acaba?

Konunun bir benzerini ben de açmıştım. Zamanında Speedtest'te 980/90-100 alıyorken downloadda sıkıntı yok ama upload 50'lere düştü. Steam Epic vb de iste 10 11mb/s alıyorum. Ya kabloyu kırdım ya anakartın Ethernet girişini bozdum ya da bu Superonline'da bir sorun var.

Benim bildiğim kadarıyla 1000MBPS 100Mbps'ye denk geliyor 1000MBPS'ye değil yani 100 alsanız yeter ki tam 100 vermez 70 falan yani.

Hayır 1000MBps 8000Mbps eder. Büyük b yani "MB" megabyte küçük b yani "MB" megabit ile ifade edilir. 1 megabyte da 8 megabite eşit. Bu ikisi çok karıştırılıyor. Fotoğraflarda göründüğü gibi saniyede 982 megabit hizi var, Steam'den da ortalama saniyede 122 megabyte hizi olması gerekir.

Benim bildiğim kadarıyla 1000MBps 100Mbps'ye denk geliyor 1000Mbps'ye değil yani 100 alsanız yeter ki tam 100 vermez 70 falan yani.
Alakası yok. Öyle saçmalık mı olur? O zaman 70 mbps paket alsın neden fazladan para ödesin alamadığı internete?

Reis, bu kadar sohbet etmek yerine sana yolladığım konuya bir göz atsaydın, şu an tüm olay çözülmüş olurdu.

Driverlar güncel mi?

O kadar çok yorum gelmiş ki garip garip, üstte birkaç arkadaşın yazdığını uygulayıp uygulamadığını göremedim. Steam hız problemleri %95 ihtimalle server kaynaklı oluyor. Türkiye sunucusundan başka bir sunucuya geçip deneyebilirsiniz. 2 gün yazıp başka sunucuya geçtiğimde 1 saate düştüğünü çok gördüm. Yayıncılar da aynı şekilde yayındayken bu tür şeyleri yaşadı.

Geri
Yukarı