1000 TL'ye elektro gitar için amfi mi, ses kartı mı?

Nefrioble

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Elektro gitar çalmaya başlayacağım ve henüz amfi veya ses kartı almadım. Başlangıç için amfi mi almalıyım yoksa bilgisayara bağlayıp çalmak için ses kartı mı? Bu bütçe (1000 TL) aralığında hangisi daha iyi olur?

Evet ampli , fiyatlar hakkında bilgim yok ama önerim ithalatçı firmalardan almaya bak, zira garantisi ve diğer konularda daha hızlı çözüm alınır. Özellikle bir model önermekten ise bir kaç başlangıç modelini deneyip verilen bilglierle senin enstrumanı farketmen daha önemli. Normalde bir mağazaya gider denersin ve bilgi alırsın hatta bir kaç model denersin, ama bu pandemi durumunda nasıl durumlar hiç bir fikrim yok. İllada tavsiye dersen İbanez grg170 ve 10 watlık marshall başlangıçta yeterli olur, baktın ilerde ilgini çekiyor ya da çekmiyor satman ve elinden çıkarman da kolay olur.

Bu biraz senin önceliklerin yaşadığın yer ve şartlarla ilgili.

Bence önceliğin ses kartı olmalı. Nedenlerini açıklıyım dilim döndüğünce.

Nerede yaşıyorsun ? Bu herkesin es geçtiği ve cevap verilmesi gereken en önemli soru bence.

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsan en küçük amfiyi alsan da gecenin sessizliğinde bu ses komşulara gidecek hatta komşuları bırak yan odada televizyon seyreden anana, babana da gidecek. Bunun hesabını yapman gerekli. Rahatsız olurlar mı ? Bunların getirisinin götürüsünün hesabını senin yapman ve karar vermen gerekiyor. Daha ilk kutusundan çıkarıp elektriğe bağladığın anda karşına çıkacak soru bu emin ol.

Alacağın o amfideki efektler seni tatmin etmeyecek illa bir fx processor lazım olacak. Bu da apayrı bir masraf kapısı.

Birşeyler öğrenmeye başlayacaksın internetten backing track bulup belki üzerine çalmak kaydetmek isteyeceksin ama gitarın sesi amfiden geldiği için bu sefer bunu bilgisayara nasıl bağlarımın derdine düşeceksin. Her amfinin genelde line out çıkışı bulunur fakat bu sefer ses kalitesinden memnun kalmayacaksın seste gecikme olacak olacak ta olacak anlatabiliyor muyum ?

Temizinden şöyle mesela şundan al. Hiç dert değil presonus olması m-audio da olur focusrite, steinberg, Native instruments'da olur. Demek istediğim Hi z girişi bulunan bir ses kartı alırsın. Mis gibi yanında bundle yazılımı gelir Cubase le gelir veya Studio One gelir takarsın bilgisayarına kulaklığınla akarı kokarı olmadan tıkır tıkır çalışırsın sessizce canın ne zaman isterse.

Amfi sadece beraber birileriyle (davul,bas vs) çaldığında lazım olur o da zaten prova stüdyosuna gidersen orada bir amfi olacak.

Artı bir nokta bu ses kartı işine ne kadar erken girersen o kadar faydalı olur sana. Yazılım kullanmayı öğreneceksin pluginleri tanıyacaksın. Olayı sadece gitar çalmak olarak düşünme yıl oldu 2020 artık enstruman çalan herkes bir şekilde bulaşmak zorunda bu mevzulara. Ne kadar erken o kadar iyi.

Yine de karar senin tabiki benim gözümden avantajlarını anlatmaya çalıştım sana. Belki diyeceksin ki zaten arkadaşlarım var davulcu basçı dükkan kiraladık oto sanayiden prova yapıcaz o zaman 10 wattlık amfi de olmaz ya neyse işte diyeceğim bu :) .

Son düzenleme:
Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsan en küçük amfiyi alsan da gecenin sessizliğinde bu ses komşulara gidecek hatta komşuları bırak yan odada televizyon seyreden anana, babana da gidecek.
Amfilerde Kulaklık çıkışı bulunur.

Bence önceliğin ses kartı olmalı.
Kesinlikle hayır.
Birşeyler öğrenmeye başlayacaksın internetten backing track bulup belki üzerine çalmak kaydetmek isteyeceksin ama gitarın sesi amfiden geldiği için bu sefer bunu bilgisayara nasıl bağlarımın derdine düşeceksin. Her amfinin genelde line out çıkışı bulunur fakat bu sefer ses kalitesinden memnun kalmayacaksın seste gecikme olacak olacak ta olacak anlatabiliyor muyum ?
Yeni gitar çalmaya başlayan biri backing track için yine amfi kullanabilir AUX girişi var. Ayrıca amfilerde gecikme olmaz . Ses kartlarında olur.
Amfi sadece beraber birileriyle (davul,bas vs) çaldığında lazım olur o da zaten prova stüdyosuna gidersen orada bir amfi olacak.
Yanlış bile demiyorum. Sizin gitar ile alakanız yok desem daha uygun olacak.
Artı bir nokta bu ses kartı işine ne kadar erken girersen o kadar faydalı olur sana. Yazılım kullanmayı öğreneceksin pluginleri tanıyacaksın. Olayı sadece gitar çalmak olarak düşünme yıl oldu 2020 artık enstruman çalan herkes bir şekilde bulaşmak zorunda bu mevzulara. Ne kadar erken o kadar iyi.
Adam gitar çalmaya çalışıyor, kayıt mühendisi olmayacak. Onun yeri ayrı, gitar ile ilgisi yok. Kafa karıştırmayın.
Alacağın o amfideki efektler seni tatmin etmeyecek illa bir fx processor lazım olacak. Bu da apayrı bir masraf kapısı.
Yanlış. Önce bi çalmayı öğrensin, efekt işine daha çoook zaman var.

netice: 10 watt bir amfi alın. Kafanızı ses kartıyla bilmemne ile kurcalamayın. Faydasını değil zararını görürsünüz.

Kesinlikle hayır.

Yeni gitar çalmaya başlayan biri backing track için yine amfi kullanabilir AUX girişi var. Ayrıca amfilerde gecikme olmaz . Ses kartlarında olur.

Adam gitar çalmaya çalışıyor, kayıt mühendisi olmayacak. Onun yeri ayrı, gitar ile ilgisi yok. Kafa karıştırmayın.

netice: 10 watt bir amfi alın. Kafanızı ses kartıyla bilmemne ile kurcalamayın. Faydasını değil zararını görürsünüz.
Çok teşekkür ederim, amfi alacağım. Önereceğiniz bir amfi var mıdır? 10 watt veya 15 watt.

Vox markasını duymuştum. Şöyle bir amfisi var.

Cort 15 watt

Fender

Son düzenleme:

Kesinlikle hayır.

Dediklerimin birçoğunu yanlış anlamışsınız. Tek tek cevap yazıp polemiğe girmenin alemi yok. Hayatta doğru bir tane olsaydı herkes onu yapardı muvaffak olurdu. Ben kendi tecrübelerime dayanarak tavsiyelerde bulundum. Siz de bulunmuşsunuz, bazılarına katılmasam da hepsine saygı duyarım.

Çok teşekkür ederim, amfi alacağım. Önereceğiniz bir amfi var mıdır? 10 watt veya 15 watt.

Cort 15 watt

Fender
Oldukça uygun.
Şu videoda benzer markaların karşılaştırmaları var. Beğendiğinizi alın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dediklerimin birçoğunu yanlış anlamışsınız. Tek tek cevap yazıp polemiğe girmenin alemi yok. Hayatta doğru bir tane olsaydı herkes onu yapardı muvaffak olurdu. Ben kendi tecrübelerime dayanarak tavsiyelerde bulundum. Siz de bulunmuşsunuz, bazılarına katılmasam da hepsine saygı duyarım.
Hayatta bazı şeyleri doğru yapmanın sistemi değişmez.
Enstrüman çalmakta da takip edilmesi gereken yöntemler gibi. Debriyaj, gaz, fren nedir bilmeden otoyolda araba sürebilirmisiniz?

Cort 15 watt

Fender
Hangi tür çalıyorsunuz? Vox pathfinder başlangıç için güzel olabilir. Cort olanı müzik markette denemiştim çok az fena değildi ama her modunu denemedim tabi.

Geri
Yukarı