10300H Undervolt

pLowstoneK

Kilopat
Daha fazla  
Bildiğimiz üzere Intel, Laptop tarafında 10. nesil işlemcilerine kilit koyarak Undervolt yapmamıza izin vermiyordu birkaç istisna hariç. YouTube üzerinden gördüğüm bir videoyu uygulayan ve başarılı sonuç alan birkaç kişi gördüm, ben de denedim ve Undervolt işlemini kendi cihazıma yapabildim. Bu yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum umarım işinize yarar.

1-) Verdiğim linkten dosyaları indirin, insyde-tool.zip.
2-) İndirdiğiniz RAR dosyasını masaüstünde yeni bir klasöre çıkartın.
3-) Resimde gördüğünüz yere tıklayarak dosyanın kayıtlı olduğu adresi kopyalayın.
Eki Görüntüle 1106155
4-) Komut istemini ya da CMD'yi "Yönetici Olarak" çalıştırın.
5-) Çalıştırdıktan sonra "CD kopyaladığınız adres" yazın ve Enter tuşuna basın.
(Örneğin ben CD C:\Users\Acer\Desktop\InsydeH2OUVE_x86_WINx64_200.00.01.00 olarak yazdım)
Eki Görüntüle 1106162
Eki Görüntüle 1106166
6-) Sonra CMD'ye "dir" komudunu yazıp Enter'a basın böylelikle dosyanın içeriğini görebileceksiniz. Enter'a bastıktan sonra karmaşık ve uzun uzun yazılar geldiyse doğru devam ediyorsunuz. :)
Eki Görüntüle 1106170
Eki Görüntüle 1106172
7-) Sıradaki komut ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -gv vars.txt". Bu komudu yazdıktan sonra indirip, masaüstüne attığımız klasörün içinde "vars" adında bir not defteri oluşacak.
Eki Görüntüle 1106177
Eki Görüntüle 1106179
:cool: Oluşan "vars" metin belgesini açın, CTRL+F ile "CpuSetup" yazıp ilgili satıra gidin.
Eki Görüntüle 1106193
9-) Öncelikle "CpuSetup" yazısının solundaki sayı modelden modele değişebilir, onu aklınızda tutun mesela bende 055. Ondan sonra aşağıdan "000000D0" satırını bulun, bulduktan sonra en sağdan 6. ve 5. kısmın 00 00 olmasına dikkat edin, benim attığım linkte zaten 00 00 olarak gelecek ama bazen 01 00 olabilir onu 00 00 yapın ve metin belgesini farklı kaydet ile "vars-m" olarak kayıt edin.
Eki Görüntüle 1106212
10-) Geldik son adıma, buraya kadar her şey doğru gitti ise komut istemine son komut olan ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -sv vars-m.txt" komudunu yazın ve Enter tuşuna basın, bastıktan sonra aşağıda ki gibi yazılar göreceksiniz.
Eki Görüntüle 1106219
Eki Görüntüle 1106223
11-) En son yukarıdaki gibi bir sürü "Set successfully" ve "Set Failed" gibi yazılar gelecek, burada önemli olan aklınızda tuttuğunuz sayıyı bulmak ve yanında ne yazdığına bakmak. Benim sayım 055'di ve yanında Set successfully yazıyordu. Bu da demek ki kilit açma işlemi başarılı bir şekilde olmuştur. Sistemi yeniden başlatın ve ThrottleStop kullanmaya hazırsınız.

Şans eseri bulduğum bu yöntemi yapıp, uygulayan çok kişi var ve onlardan birisi de benim. Bu da rehberin ana konusu: Lenovo Legion 5 and 7 (2020).

İşlem Legion 5, Legion 7, Ideapad Gaming 3, Acer Predator Helios 300, Acer Nitro 5 10. nesil cihazlarda kesin olarak çalışıyor. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, umarım herhangi bir eksik/hata yoktur. Teşekkürler.

NOT: Ortaya çıkabilecek kötü durumlarda sorumluluk kabul etmiyorum.

Hocam 1660 Ti, 16 GB RAM, 10300H ThrottleStop ayarları nedir acaba?

Bu arada konu başında da belirttim. Undervolt etmek için kilidi açtıktan sonra benden yardım alabilirsiniz seve seve yardımcı olurum.

Hocam kilidi açtım. 10300H, 1660 Ti, 16 GB RAM; Acer Nitro 5 var. Nasıl bir ayar yapmalıyım? Isınma sorunum var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 1660 Ti, 16 GB RAM, 10300H ThrottleStop ayarları nedir acaba?

Hocam kilidi açtım. 10300H, 1660 Ti, 16 GB RAM; Acer Nitro 5 var. Nasıl bir ayar yapmalıyım? Isınma sorunum var.
ThrottleStop indirin TechPowerUp'ın sitesinden. Ardından klasöre çıkartın. Sonrasında ThrottleStop Ana ekranı, FIVR sekmesi ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın.

ThrottleStop indirin TechPowerUp'ın sitesinden. Ardından klasöre çıkartın. Sonrasında ThrottleStop Ana ekranı, FIVR sekmesi ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın.
Hocam bu arada kilidi açtım ben normalde kilitliydi.
@erengore hocam attım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    315,9 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    100,6 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    151,7 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Merhaba, benim ayarlarım şöyle;
Range 250mV olmak üzere:
CPU Core: -160
CPU Cache: -125
İntel GPU: -60
iGPU Unslice: -60
System Agent -40
@erengore ne dediyse onu uygulamıştım.
Ayrıca 5 birim için de IccMax değerini sona çektim.

Range 250mV olmak üzere:
System Agent -40
hocam aynı model mi? bir de diğer ayarları da yaptırdı mı? settings'te olan TPL falan...
Range 250mV olmak üzere:
System Agent -40
Hocam bu arada tekrar denedim CPU core -160 de iken 2 error aldım -150 çektim apply ok dedikten sonra ekran dondu reset attım.

Son düzenleme:
hocam aynı model mi? bir de diğer ayarları da yaptırdı mı? settings'te olan TPL falan...

Hocam bu arada tekrar denedim CPU core -160 de iken 2 error aldım -150 çektim apply ok dedikten sonra ekran dondu reset attım.
Aynı model değil, Acer Predator kullanıyorum ben. Eren hoca bana bu yukarıda attığım değerler için hatırladığım kadarıyla bunlar bu işlemciye göre çok iyi değerler gibisinden bir şeyler demişti. Ben attığım değerler ile bir hata almadım, siz cache kısmını biraz kısın isterseniz.

Aynı model değil, Acer Predator kullanıyorum ben. Eren hoca bana bu yukarıda attığım değerler için hatırladığım kadarıyla bunlar bu işlemciye göre çok iyi değerler gibisinden bir şeyler demişti. Ben attığım değerler ile bir hata almadım, siz cache kısmını biraz kısın isterseniz.
İşlemciniz neydi hocam? bu arada ilginç bir şekilde -115 -115 olarak kullandım az önce hiçbir şekilde ısıda fark olmadı...

10300H. Bende de ısıda fark olmamıştı sonra uygulamayı sildim geri yükledim ve ısı değerlerinde düşüş oldu.
garip ben de öyle yapacağım şimdi.
10300H. Bende de ısıda fark olmamıştı sonra uygulamayı sildim geri yükledim ve ısı değerlerinde düşüş oldu.
Hocam rica etsem TPL ve Options bölümlerinizi görebilir miyim ?
Hocam bu arada tekrar sil yükle yaptım yine sıcaklıklarda gram oynama olmuyor. CPU Core'u -250 çektim hata da vermiyor sanki ayar işlemiyormuş gibi anlamadım gitti. 40watta 93 derece çat diye çıkıyor ne kadar - alırsam alayım ama Core ile Cache'yi aynı anda - azaltınca hata vermeye başlıyor bu sefer ama ısıda yine azalma yok.

Son düzenleme:
garip ben de öyle yapacağım şimdi.

Hocam rica etsem TPL ve Options bölümlerinizi görebilir miyim ?

Hocam bu arada tekrar sil yükle yaptım yine sıcaklıklarda gram oynama olmuyor. CPU Core'u -250 çektim hata da vermiyor sanki ayar işlemiyormuş gibi anlamadım gitti. 40watta 93 derece çat diye çıkıyor ne kadar - alırsam alayım ama Core ile Cache'yi aynı anda - azaltınca hata vermeye başlıyor bu sefer ama ısıda yine azalma yok.
Peki CPU hızı ne alemde? En azından o değerlere göre CPU hızının tepe noktaya yakın sabit kalması lazım. İstediğiniz kısımları yarın kendi cihazımın başına geçtiğim zaman atarım.
Ayrıca bu 10300H kadar UV yapılması zor ve garip bir işlemci yok, yabancı forumlardan tut buraya kadar 10300H'dan çekilen çile kadar başka bir şey görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı