Çözüldü i5-10300H undervolt nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
@Fleau merhaba.

Öncelikle her sistem düşük voltaj için uygun olmuyor. Undervolt ederken bu yüzden değerler sadeve denemeye dayanıyor. Eğer uygunsuz bir deneme yapmış olursak sistem donar veya Mavi ekran verir. Paniğe gerek yok. Sisteminizi Power tuşundan basılı tutarak kapatın. Ardından yeniden açın.

FIVR sekmesinin orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'e gelin ve hemen altındaki "Unlock Adjustable Voltages" kutusunu işaretleyin. Ardından altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache'i -125 ayarlayın. Apply'a basın. Ardından IccMax'ı göreceksiniz aynı yerde. IccMax değerimi maksimum değerine yükseltin ve Apply'a basın.

Aynı şekilde ekranın orta üst kısmından CPU Core'u seçin. Ardından yine o kutuyu tikleyin ve Offset Voltage'i -140 ayarlayın. Apply'a basın. Ardından yine IccMax değerini maksimuma alıp Apply'a basın.

Aynı şekilde İntel GPU ve İGPU Unslice'ı da -60 ayarlayın ve Apply'a basın. Yine IccMax değerini en yüksek değere çekin ikisinide. Apply'a basın.

System Agent'i de -40 ayarlayın. Apply'a basın. IccMax değerini maksimuma çıkarın. Apply'a basın.

Şimdilik bunları bir yapın. Sorun yaşamaz iseniz müthiş şeyler yapacağız. Bu 1.eşik. 2. Eşiğe çıkar isek sistem buz gibi çalışmaya başlayacak.
Armoury Crate kaldırma aracı ile Armoury Crate yazılımını tamamen kaldırın ve ghalper kullanın.

Armoury Crate alternatifi bir uygulama ghalper. Ghalper hem daha hafif çalışıyor hem ekstra özelikler de sunuyor.

Örnek:

Eki Görüntüle 2129239

Hocam MHz'yi 1500 yaparim onlari anladimda bu bellek hızi oluyordu herhalde 6001MHz bende o onu kaca indirmem gerek.

Hocam MHz'yi 1500 yaparim onlari anladimda bu bellek hızi oluyordu herhalde 6001MHz bende o onu kaca indirmem gerek.
6001 MHz bende varsayılan olan değer. Ben onu 5001 MHz değerine düşürüyorum. Zaten daha fazla düşürmeme donanım izin vermiyor.

Neden düşürüyorum dersen, bu değeri artırmak bana performans sağlamıyor. Düşürmek de performans kaybı yaratmıyor. Bu yüzden her türlü senaryoda düşük bir değerde kullanıyorum.

Doğrudan watt kullanımını etkiliyor, bu yüzden 5001 MHz'ye düşürdüğümde sıcaklıklar çok düşüyor.

Siz benchmark testleri yapın, sonuçlar performans kaybı göstermiyorsa, o değeri düşürün derim. Ben çeşitli oyunlarda test ettim ve herhangi bir performans kaybı yaşamadım.

Çekirdek frekans dengesini kendinize göre ayarlayın. Benim için 250'den sonra grafik sorunları oluşuyor, bu yüzden 225'te bıraktım.

örnek:

1709342043109.png

Core clock limitini 1350'de bırakıyorum.

Çekirdek frekans dengesini ise 225 yapıyorum.

Normalde bu bir overclock ayarı ve sıcaklıklar artar, ancak ben sınırlamayı 1350 yaptım.

Böylece ekran kartı, 1125 MHz frekans watt gücünde iken 1350 MHz'de çalışıyor.

"AppData\Roaming\GHelper" dosya konumunda "config.json" dosyasını bulacaksınız. O dosyanın içerisine kendi sınırlamanızı ekleyebilirsiniz.

"max_gpu_core": 225, "max_gpu_memory": 400, "min_gpu_core": 0, "min_gpu_memory": -1000,

Burada olan değerleri kendinize göre değiştirin ve config.json dosyasının içerisinde yapıştırın.

(boşluklara diğer kodlar gibi olacak şekilde dikkat edin. yanlış koyulan boşluk veya virgül tüm Ghalper ayarlarının sıfırlanmasına sebep olur.)

1709342653822.png

6001 MHz bende varsayılan olan değer. Ben onu 5001 MHz değerine düşürüyorum. Zaten daha fazla düşürmeme donanım izin vermiyor.

Neden düşürüyorum dersen, bu değeri artırmak bana performans sağlamıyor. Düşürmek de performans kaybı yaratmıyor. Bu yüzden her türlü senaryoda düşük bir değerde kullanıyorum.

Doğrudan watt kullanımını etkiliyor, bu yüzden 5001 MHz'ye düşürdüğümde sıcaklıklar çok düşüyor.

Siz benchmark testleri yapın, sonuçlar performans kaybı göstermiyorsa, o değeri düşürün derim. Ben çeşitli oyunlarda test ettim ve herhangi bir performans kaybı yaşamadım.

Çekirdek frekans dengesini kendinize göre ayarlayın. Benim için 250'den sonra grafik sorunları oluşuyor, bu yüzden 225'te bıraktım.

Örnek:

Eki Görüntüle 2130452

Normalde bu bir overclock ayarı ve sıcaklıklar artar, ancak ben sınırlamayı 1350 yaptım.

"AppData\Roaming\GHelper" dosya konumunda "Config. JSON" dosyasını bulacaksınız. O dosyanın içerisine kendi sınırlamanızı ekleyebilirsiniz.

"max_gpu_core": 225, "max_gpu_memory": 400, "min_gpu_core": 0, "min_gpu_memory": -1000,

Burada olan değerleri kendinize göre değiştirin ve Config. JSON dosyasının içerisinde yapıştırın.

(Boşluklara diğer kodlar gibi olacak şekilde dikkat edin. Yanlış koyulan boşluk veya virgül tüm ghalper ayarlarının sıfırlanmasına sebep olur.)

Eki Görüntüle 2130453

Teşekkürler hocam deneyeceğim umarım guzel bir sonuç alırım.

Armoury Crate kaldırma aracı ile Armoury Crate yazılımını tamamen kaldırın ve ghalper kullanın.

Armoury Crate alternatifi bir uygulama ghalper. Ghalper hem daha hafif çalışıyor hem ekstra özelikler de sunuyor.

Örnek:

Eki Görüntüle 2129239

Hocam ASUS'un GPU Tweak 3 mu neydi ondan istemeden OC yapmistim geri alinmiyor 1500MHz sabitledigimde ekran karti hatasi aliyorum program kapaniyor bu yuzdende 1920ye kadar cikiyor sorun olmuyorda Valorant'ta falan drop yapiyor nasıl cözucez bunu.

Örnek:

Eki Görüntüle 2130452

"AppData\Roaming\GHelper" dosya konumunda "Config. JSON" dosyasını bulacaksınız. O dosyanın içerisine kendi sınırlamanızı ekleyebilirsiniz.

"max_gpu_core": 225,
"max_gpu_memory": 400,
"min_gpu_core": 0,
"min_gpu_memory": -1000,

Burada olan değerleri kendinize göre değiştirin ve Config. JSON dosyasının içerisinde yapıştırın.

(Boşluklara diğer kodlar gibi olacak şekilde dikkat edin. Yanlış koyulan boşluk veya virgül tüm ghalper ayarlarının sıfırlanmasına sebep olur.)

Eki Görüntüle 2130453

Hocam bir şey sormak istiyorumda bu tpl yerinde clamp tarzi ayarlar var onlari duzenlemem mi gerekiyor en son konu actigimda 120 yapin demisti yaptım fakat 3 4 saat sonra oyun oynerken 1 2 kez mavi ekran girdim ondan sonra devam ettim ayni degerler ile suanlik herhangi bir sorun yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı