10400F SilverStone PF240 sıcaklıklar normal mi?

Yeni test sonuçlarım bunlar, pompaya elimle dokundan gayet soğuk, radyatöre giden hortumlardan birisi buz gibi diğeri ılıktan biraz sıcak.(stress fpu ve CPU)
Sadece stress Cpu testi gayet güzel sonuçlar verdi.
Selam, bende de aynı sorun oldu garantiye göndereceğim ürünü bu süre zarfında elimde i5 10400F in stok soğutucu var bunu kullanmanın bir sakıncası olur mu?

Stok soğutucu kullanabilirsin sıkıntı olmaz sende nasıl bir sorun var tam olarak test değerlerin nedir?
Güncelleme;
Prime95 blend ayarında 6-7 dakika arası test yaptım 73 dereceyi geçmedi,
İşlemcimi Turbo Boost açık dekilde kullanıyorum güç ayarlarım dengeli modda 4GHz çalışıyor işlemci,
@494722
Güncelleme 2 sabaha karşı 04:55;
BIOS ayarlarından işlemci soğutucu bölümü orada bence sıvı soğutu seçili imiş, onu boxed coolere çevirdim sıcaklık değerlerim 5-6 derece düştü, Prime95 blend all testinde Max 68 derece gördüm, AIDA64 fpu ve CPU stress testinde Max 73 oda anlık dereceleri gördüm, testleri ortalama 2veya3dk süre ile yapıyorum, anladığım kadarı ile işlemci soğutucuya göre çalışıyor galiba,

Dosya Ekleri

• test yenii.jpg
    test yenii.jpg
    94,4 KB · Görüntüleme: 32
  • test stress cpu.jpg
    test stress cpu.jpg
    113,2 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
İşlemcini hep 4GHz de mi kullanıyorsun bir de rica etsem stress test yapabilir misin, oyunlarda bende en fazla 61-62 görüyorum.

Yarın test yapıp atabilirim değerleri. İşlemci için BIOS'ta herhangi bir ayar yapmadım stok şekilde çalışıyor. Oyunlarda genelde hep 4 GHz sabit çalışıyor.

Yarın test yapıp atabilirim değerleri. İşlemci için BIOS'ta herhangi bir ayar yapmadım stok şekilde çalışıyor. Oyunlarda genelde hep 4 GHz sabit çalışıyor.
tamam dostum çok saol aida64 FPU ve CPU işaretleyerek bir test yaparsan çok makbule geçer,haberlerini bekliyorum,birde bios versiyon kaç sende ?

Tamam dostum çok sağ ol AIDA64 fpu ve CPU işaretleyerek bir test yaparsan çok makbule geçer, haberlerini bekliyorum, bir de BIOS versiyon kaç sende?

3 küsur dakika test yaptım. Bu değerleri aldım. Analartım farklı ama en son Windows 11 desteği olan sürüme güncellemiştim. Soğutucu olarak da Cooler Master Hyper 212 kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-03-12 050327.png
    Ekran görüntüsü 2022-03-12 050327.png
    40,8 KB · Görüntüleme: 19
  • Ekran görüntüsü 2022-03-12 050308.png
    Ekran görüntüsü 2022-03-12 050308.png
    41,6 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2022-03-12 050347.png
    Ekran görüntüsü 2022-03-12 050347.png
    43,2 KB · Görüntüleme: 26
3 küsur dakika test yaptım. Bu değerleri aldım. Analartım farklı ama en son Windows 11 desteği olan sürüme güncellemiştim. Soğutucu olarak da Cooler Master Hyper 212 kullanıyorum.
çok teşekkür ederim dostum gecenin bu saatinde bana yardımcı olduğun için,ben sorunu çözdüm bios ayarlarında bende cpu cooler seçmek için ayar var 3 seçenek var ;boxed cooler,
tower air cooler,water cooler bu şeçeneklerden bende water cooler seçili idi sıcaklık değerlerim ondan yüksek çıkıyodu, boxed 65w ,tower 288w ,water 4096w yazıyodu yanlarında araştırdım biraz yabancı forumlarda water coolerı seçtiğin zaman işlemci ne varsa açıyo hız olarak büyük bi hız artışı olmuyor ama ısı artışı çok oluyor problem buymu,
Anakart: MSI Z490-A Pro
İşlemci: i5 10400F
AIDA64 stress fpu ve CPU testi yaptım, aldığım değerler bunlar sizce normal mi?
Bir sorunum daha var. Bazen stress testi yaparken işlemci 100 dereceye kadar çıkıyor. Testi bitirdiğimde sıcaklık düşmüyor veya çok zor düşüyor, pompa çalışıyor. İşlemci fanları %100'de olmasına rağmen. (pompa hızım %100 ayar yapmadım).
Sorun çözüldü arkadaşlar;
Biosta cpu cooler tuning diye bir ayar var, 3 seçenek var burda Boxed, tower, water cooler diye bende burda water cooler seçiliymiş,sıvı soğutma seçili olduğu için işlemci daha çok zorluyor kendini performans olarak birşey değişmese de ısı olarak çok değişiyor en az 10 derece oynadı bende,bu bilgiye burada kaynaktan ulaştım umarım birinin işine yarar ben 2 haftadan beri bunla uğraşıyorum kafaya takmıştım sonunda yaptım, buda kaynak linki Msi
not; ekteki resim googledan bulduğum bir fotodur,
Güncelleme 26/05/2022
Benim sıvı soğutma bozulmuş arkadaşlar 1aydan beri stok fan ile idare ediyorum üşenip garantiye gönderememiştim 24 Mayıs'ta Teknobiyotik yetkili servise gönderdim 25.de ellerine geçti ve bugün değişim kararı çıktı direk yenisi gönderecek ürün daha gelmedi, gelince yazarım buraya.

Dosya Ekleri

• cpu-cooler-20200929-3.jpg
    cpu-cooler-20200929-3.jpg
    66,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Geri
Yukarı