1050 Ti sistem toplama

Watson

Kilopat
Elimde olan parçalar; 1050 Ti ekran kartı, PC kasası, 500W güç kaynağı ve monitör.

RAM kesinlikle 16 GB istiyorum.

İşlemci ise 1050 Ti hakkını fazlasıyla versin. Mesela ekran kartının oyunda %100 olduğu durumlarda işlemcinin yüzde 80i geçmemesi iyi olur. Intel'ya da AMD fanı değilim. En kaliteli ve ekonomik hangisi olursa oraya yönelebilirim. (Galax GTX 1050 Ti Exoc.)

Anakart: Şimdilik anakartı beklemeye alalım. İşlemciye karar verdikten sonra istediğim anakart bilgilerini yazarım. Anakartta Wi-Fi istiyorum.

Disk olarak 512 GB SSD + 2TB HDD istiyorum.

Bütçe; bu sistemi en düşük hangi fiyata kurabilirsek bütçemiz o kadar. Üst sınır yok.

HDD olarak da WD Blue öneririm. Şu an en ucuzu bu oluyor sanırım.

Sıfır olarak en ucuzu bu.
X2
Anakartta Wi-Fi istiyorum
Onun için anakart bütçesini ikiye katlamak gerekiyor, değeceğini sanmıyorum.

Ne kadar harcarsınız biraz bilgi versen?

5-6k geçmek istemiyorum. Zorda kalırsak geçeriz.

1050 Ti sistemde anakartta Wi-Fi olacaksa vay halimize...

Ya piyasadaki dalgalı fiyatlar nedeniyle donanım fiyatlarını uzun zamandır cidden takip etmiyordum. Bu posttaki Wi-Fi yorumlarından sonra baktım. Cidden değmez. USB Wi-Fi alır geçerim.

Sıfır olarak en ucuzu bu.
X2

Onun için anakart bütçesini ikiye katlamak gerekiyor, değeceğini sanmıyorum.

Wi-Fi önerinize kesinlikle katılıyorum. Cidden bu kadar fiyat farkı olacağını düşünmemiştim. Kafamdaki bütçe 5-6k arasındaydı. Önerileriniz daha düşük fiyatta kalmış. Eğer şu parça bunun yerine daha iyi olur derseniz başka önerilere de açığım.

Anakart Msi b550m pro vdh wifi anakart 1650 tl
Ram Kingston fury beast 2x8 3600 mhz ram 580 tl
İşlemci ryzen 5 5500 işlemci ancak bütçe varsa kesinlikle 5600 veya 5600x olabilir

Diğer parçalar güzel hocam. Çok fazla fiyat farkına neden olduğu için anakartta Wi-Fi özelliğini iptal ettim. Ona gerek yok.

Diğer parçalar güzel hocam. Çok fazla fiyat farkına neden olduğu için anakartta Wi-Fi özelliğini iptal ettim. Ona gerek yok.
Bence arkadaşın attığı anakart fiyatına göre çok iyi, diğer b550 anakartlardan 300-400₺ daha pahalı ve wifi, bluetooth özelliği var. Üstüne de 4 ram slotu bulunduruyor. Zaten kaliteli bir USB wifi adaptörü nereden baksanız 150-200₺ arası.
HDD olarak da WD Blue öneririm. Şu an en ucuzu bu oluyor sanırım.
Merhaba, m2 SSD linki göndermişsiniz fakat attığınız anakartta m2 SSD desteği yok sanırım.

Anakart MSI B550M Pro VDH Wi-Fi anakart 1650 TL
Ram Kingston Fury Beast 2x8 3600 MHz RAM 580 TL
İşlemci Ryzen 5 5500 işlemci ancak bütçe varsa kesinlikle 5600 veya 5600X olabilir

Bence arkadaşın attığı anakart fiyatına göre çok iyi, diğer B550 anakartlardan 300-400₺ daha pahalı ve Wi-Fi, Bluetooth özelliği var. Üstüne de 4 RAM slotu bulunduruyor. Zaten kaliteli bir USB Wi-Fi adaptörü nereden baksanız 150-200₺ arası.

Merhaba, M.2 SSD linki göndermişsiniz fakat attığınız anakartta M.2 SSD desteği yok sanırım.

Arkadaşın önerdiği işlemciler hakkında düşünceniz nedir? Bir de Windows 11 desteğinde sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Arkadaşın önerdiği işlemciler hakkında düşünceniz nedir? Bir de Windows 11 desteğinde sıkıntı yaşamak istemiyorum.
Eğer AMD düşünüyorsanız önerim 3600 almanız, çünkü PCIe 4.0 özelliği var. Eğer PCIe 4.0 sizin için önemli değilse arkadaşın attığı işlemciyi ve 4 RAM slotlu bir b450 anakart almanız önerim olur.
Ryzen 5 3600 alırsanız anakart önerim
ASUS PRIME B550M-K

PCIe 4.0 önemli değilse ve Ryzen 5 5500 alırsanız anakart önerim;

MSI B450M PRO-VDH MAX

PCIe 4.0 desteğinin sizin için önemsiz olduğunu varsayarsak (GTX 1050Ti'da bu destek yok çünkü) Alttaki önerimi almalısınız. Ama diyorsanız ki sonra RX6500 XT gibi bir ekran kartına geçiş yaparım, Üsttekini almalısınız. RAM Önerim ise;

2X Kingston Fury Beast 8GB 3600MHZ

SSD;

XPG Spectrix S40G RGB 512 GB M.2 SSD

HDD;

Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200 RPM

Toplam 5900₺ yapıyor B450 anakartı ve Ryzen 5 5500 işlemciyi alırsanız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı