1050Ti Sistem Anlık Takılma Problemi

Karbonat Erol

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, sistemi toplayalı yaklaşık 2 yıl oluyor fakat sistem gereksinimleri tamamiyle karşıladığım oyunlarda bile sebebini anlayamadığım çoğu zaman mikro, bazen de ciddi donmalar (özellikle açık dünya oyunlarda "rendering" yaparken) ile karşılaşıyorum.

-Çeşitli performans testleri yaptım, donanımlarımda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
-Windows'u ve BIOS dahil olmak üzere tüm sürücüleri güncelledim. Disk birleştirme yaptım.
-Bilgisayarda herhangi bir kötü yazılım yok format atıldı. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları gayet normal.

İki yıldır bunun ceremesini elimde kesin bir bilgi olmadığından ne yapmam gerektiğinden de emin değilim, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Sistem:
  • Asus A320-MK
  • Amd Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Asus Phoenix 1050Ti
  • 8 GB Samsung DDR4 2133 MHz RAM
  • 500 GB Seagate Barracuda HDD(2012)
  • FSP Hydro 850 W PSU
  • Windows 10

İşlemciniz darboğaz yapıyordur ekran kartınıza Ryzen serisinin en düşük işlemcisini kullanıyorsunuz. Özellikle Render kısmında işlemciye aşırı yükleniyorsunuz ve oda anlık droplar yapıyor. FPS yüksek olsa da ekran kartının tamamen beslenmemesi sonucu zaten gücünü ekran kartına harcayan işlemci harita yükleme gibi render işlemlerinde geri kalıyor ve bir miktar donup o işi çözüp devam ediyor. İşlemci değiştirmek ya da Overclock yapmaktan başka pek bir çaresi yok bu işin. A320 anakartınız olduğu için Overclock da yapamazsınız. O yüzden işlemcinizi değiştirmelisiniz.

İşlemciniz darboğaz yapıyordur ekran kartınıza Ryzen serisinin en düşük işlemcisini kullanıyorsunuz. Özellikle Render kısmında işlemciye aşırı yükleniyorsunuz ve oda anlık droplar yapıyor. FPS yüksek olsa da ekran kartının tamamen beslenmemesi sonucu zaten gücünü ekran kartına harcayan işlemci harita yükleme gibi render işlemlerinde geri kalıyor ve bir miktar donup o işi çözüp devam ediyor. İşlemci değiştirmek ya da Overclock yapmaktan başka pek bir çaresi yok bu işin. A320 anakartınız olduğu için Overclock da yapamazsınız. O yüzden işlemcinizi değiştirmelisiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım haklısınız ayalar düşükde de olsa ultrada da olsa, yüksek fps ile oynarken bahsettiğim bu sorun mevcut, cpu kullanımı genellikle 4 çekirdekte de %100 e yakın veya %100. Fakat çoğu yorumda ryzen 'ın 1050ti ile darboğaz yapmadığını okumuştum. Youtube üzerindeki test videolarında da herhangi bir sorun gözükmüyor, kafamı kurcalayan nokta burası. Az sonra bu sorun için tekrardan upgrade etmeye gidicem. Ben sorunun bellek frekansından ve belleğin single channel olmasından kaynaklandığını düşünmüştüm. Bunu bir kenara bırakıp öncelikle işlemciyi mi değiştirmeliyim?

Bu arada eklemeyi unutmuşum 1080p 75 hz ekran kullanıyorum. Tekrardan teşekkürler.

Yanlış Bilgilendirme
Belleğin frekansı oyundaki FPS değerinizi maksimum 1 FPS değiştirir. Bununla ilgili bir değişim yapmayın boşuna masraf yapmış olursunuz. Elinizdeki işlemci kötü bir işlemci değil ama düşük profil bir işlemci. Oyun için biraz az kalıyor. Eğer anakartınız B350 olsaydı overclock yapın diyecektim ama elinizdeki anakart da overclock desteklemiyor malesef. Belleğin tek kanallı olmasından dolayı herhangi bir problem olmaz ama yapabiliyorsanız yanına aynısından 1 tane daha alın. Hem performans artacaktır hemde fazla RAM göz çıkartmaz.
75 Hz kullanıyorsanız işlemcinizi değiştirseniz bile GTX 1050 Ti ile 75 FPS değerine birçok oyunda ulaşamazsınız. Önerim hem işlemcinizi hem de ekran kartınızı değiştirmeniz yönünde ama ekran kartından memnunsanız öncelikle işlemcinizi değiştirin.

ryzen 3 1200 1050 ti gibi bir ekran kartını rahatlıkla besleyecektir sorun ondan kaynaklı değil 1050ti'da ufak takılmalar olması normal ekran kartının belleği kaç gb acaba öğrenebilir miyiz?

ryzen 3 1200 1050 ti gibi bir ekran kartını rahatlıkla besleyecektir sorun ondan kaynaklı değil 1050ti'da ufak takılmalar olması normal ekran kartının belleği kaç gb acaba öğrenebilir miyiz?
Bu işten pek anlamadığınız belli. Yanlış bilgi vererek insanların yanlış yola sapmasına neden olmayın lütfen.

Bu işten pek anlamadığınız belli. Yanlış bilgi vererek insanların yanlış yola sapmasına neden olmayın lütfen.
yanlışımı bildirdiğiniz için teşekkürler ancak ryzen 3 1200 giriş seviyesi bir işlemci 1050 ti da giriş seviyesi bir ekran kartı ayrıca çoğu donanım konusunda bilgisi olan insan bu kombinasyonu yapıyorlar yaptıkları bilgisayarlarda da darboğaz söz konusu değil yanlışım nerededir bildirirseniz memnun olurum.

R3 1200 Giriş seviyesi başlangıç işlemcisidir. GTX 1050 Ti ise orta seviye iyi ekran kartları sınıfına girer. Burada yanlış olan GTX 1050 Ti ekran kartına uygulanan yanlış sıfattır. GTX 1050 Ti yerine GTX 750 Ti ya da RX 460 Gibi ekran kartları için R3 1200 işlemci kullanılmalıdır. Toplu çekirdekte oldukça düşük verim sağladığı için darboğaza sebebiyet vermektedir.

R3 1200 Giriş seviyesi başlangıç işlemcisidir. GTX 1050 Ti ise orta seviye iyi ekran kartları sınıfına girer. Burada yanlış olan GTX 1050 Ti ekran kartına uygulanan yanlış sıfattır. GTX 1050 Ti yerine GTX 750 Ti ya da RX 460 Gibi ekran kartları için R3 1200 işlemci kullanılmalıdır. Toplu çekirdekte oldukça düşük verim sağladığı için darboğaza sebebiyet vermektedir.
peki yanlışımı bildirdiğiniz için teşekkürler yorumu silecektim ama silemedim :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı