1050Ti Sistem Anlık Takılma Problemi

Karbonat Erol

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, sistemi toplayalı yaklaşık 2 yıl oluyor fakat sistem gereksinimleri tamamiyle karşıladığım oyunlarda bile sebebini anlayamadığım çoğu zaman mikro, bazen de ciddi donmalar (özellikle açık dünya oyunlarda "rendering" yaparken) ile karşılaşıyorum.

-Çeşitli performans testleri yaptım, donanımlarımda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
-Windows'u ve BIOS dahil olmak üzere tüm sürücüleri güncelledim. Disk birleştirme yaptım.
-Bilgisayarda herhangi bir kötü yazılım yok format atıldı. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları gayet normal.

İki yıldır bunun ceremesini elimde kesin bir bilgi olmadığından ne yapmam gerektiğinden de emin değilim, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Sistem:
  • Asus A320-MK
  • Amd Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Asus Phoenix 1050Ti
  • 8 GB Samsung DDR4 2133 MHz RAM
  • 500 GB Seagate Barracuda HDD(2012)
  • FSP Hydro 850 W PSU
  • Windows 10

Oyun içi Afterburner ile kullanım değerlerini ve sıcaklıkları paylaşın. Oynadığınız oyunları ve ayarları da paylaşın. Duruma bir bakalım.

Sizin tavsiyeleriniz de çok olası değil. Sistemde takılma var diye neredeyse tüm sistemi değiştirip yeni bilgisayar alın demişsiniz. Ama RAM değişimine gerek duymamışsınız. RAM bellek frekansı DDR 4 sistemlerde ve Windows 10'da ve yeni oyunlarda düşündüğünüzden daha fazla etki eder. Bilgilerinizi güncelleyin. Çünkü yanlış yönlendiriyorsunuz. @Maudit

Oyun içi Afterburner ile kullanım değerlerini ve sıcaklıkları paylaşın. Oynadığınız oyunları ve ayarları da paylaşın. Duruma bir bakalım.

Sizin tavsiyeleriniz de çok olası değil. Sistemde takılma var diye neredeyse tüm sistemi değiştirip yeni bilgisayar alın demişsiniz. Ama RAM değişimine gerek duymamışsınız. RAM bellek frekansı DDR 4 sistemlerde ve Windows 10'da ve yeni oyunlarda düşündüğünüzden daha fazla etki eder. Bilgilerinizi güncelleyin. Çünkü yanlış yönlendiriyorsunuz. @Maudit

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Ayarlar dropları etkilemiyor malesef genelde yüksek ve orta yüksekte oynuyorum. Tam olarak drop yaşadığım anları kaydetmeye çalıştım. (Ekran görüntüleri aldığım esnada ilk alıntıda fps 60-55 arasında sabitken ikinci alıntıda 19-20 gibi değerleri gördü).

Oynadığım oyunlar ve oyun içi değerler:

366192
366193
366194

@Maudit Dün bu konu hakkında bilgi sahibi olan çeşitli yetkililerle görüştüm . Ram frekansının ryzen işlemcilerde önemli olduğunu ve fps düşüklüğüne yol açtığını, fakat benim yaşadığım donma ve dropların, sizin de söylediğiniz üzere sağlıklı bir sistemde ancak darboğazdan kaynaklanabileceğini belirttiler. @Sercan1096 beyin de yorumlarını dikkate alarak 2400 mhz bir bellek ve ryzen 5 1600x alıcam sanırım.Henüz başka bir çare bulamadım.

Son düzenleme:
Şu an paylaştığınız verilere göre ciddi bir darboğaz söz konusu ama test ettiğiniz o oyun, optimizasyon olarak sıkıntılı. Onu değerlendirmeye almak doğru olmaz.

Sonuç ve öneriye gelecek olursak da; sorunsuz bir oyun deneyimi için öncelikle RAM'leri 2*4 GB olsa bile 3000 MHz ile değiştirmenizi tavsiye ederim. 2400 MHz RAM almayın. İşlemci yükseltmesi yapacaksanız da R5 2600 tercih edin. Ama tavsiyem, ilk başta sistemdeki RAM'i çift kanal 3000 MHz RAM ile değiştirin. Takılmalar halen devam ederse, ondan sonra işlemci yükseltmesi yaparsınız.

PC özelliklerinde HDD'nin yanına 2012 diye not düşmüşsünüz. O da ilk mesajda bahsettiğiniz tarzda takılmalara neden olabilir. Yükseltme yaparken, araya mutlaka bir SSD de sıkıştırın derim. Eski HDD'ler de GTA V gibi oyunlarda o tarz problemlere yol açabiliyor.

Şu an paylaştığınız verilere göre ciddi bir darboğaz söz konusu ama test ettiğiniz o oyun, optimizasyon olarak sıkıntılı. Onu değerlendirmeye almak doğru olmaz.

Sonuç ve öneriye gelecek olursak da; sorunsuz bir oyun deneyimi için öncelikle RAM'leri 2*4 GB olsa bile 3000 MHz ile değiştirmenizi tavsiye ederim. 2400 MHz RAM almayın. İşlemci yükseltmesi yapacaksanız da R5 2600 tercih edin. Ama tavsiyem, ilk başta sistemdeki RAM'i çift kanal 3000 MHz RAM ile değiştirin. Takılmalar halen devam ederse, ondan sonra işlemci yükseltmesi yaparsınız.

PC özelliklerinde HDD'nin yanına 2012 diye not düşmüşsünüz. O da ilk mesajda bahsettiğiniz tarzda takılmalara neden olabilir. Yükseltme yaparken, araya mutlaka bir SSD de sıkıştırın derim. Eski HDD'ler de GTA V gibi oyunlarda o tarz problemlere yol açabiliyor.

Evet hdd eski fakat lost sector testi yaptırdım ve herhangi olumsuz bir sonuç çıkmadı.Belleği de sanal bellek taratma yoluyla test ettim. Ayrıca masaüstündeki diğer oyunlarda da bu oyun kadar olmasa da aynı sıkıntıları yaşıyorum. Şuan elimdeki bütçe ile 8 Gb 3000 mhz bir single channel ve ryzen 2600x veya 2600 alabilirim. Bileşenleri bahsettiğiniz sırayla ekliycem ve sonuçları tekrardan paylaşıcam ilgilendiğiniz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Ayarlar dropları etkilemiyor malesef genelde yüksek ve orta yüksekte oynuyorum. Tam olarak drop yaşadığım anları kaydetmeye çalıştım. (Ekran görüntüleri aldığım esnada ilk alıntıda fps 60-55 arasında sabitken ikinci alıntıda 19-20 gibi değerleri gördü).

Oynadığım oyunlar ve oyun içi değerler:

Eki Görüntüle 366192Eki Görüntüle 366193Eki Görüntüle 366194
@Maudit Dün bu konu hakkında bilgi sahibi olan çeşitli yetkililerle görüştüm . Ram frekansının ryzen işlemcilerde önemli olduğunu ve fps düşüklüğüne yol açtığını, fakat benim yaşadığım donma ve dropların, sizin de söylediğiniz üzere sağlıklı bir sistemde ancak darboğazdan kaynaklanabileceğini belirttiler. @Sercan1096 beyin de yorumlarını dikkate alarak 2400 mhz bir bellek ve ryzen 5 1600x alıcam sanırım.Henüz başka bir çare bulamadım.
Dostum benim söylediklerimi yanlış bilgilendirme olarak işaretleyip bir de bana ceza vermişler. Site yöneticileri de dahil kimsenin bu işlerden anladığını düşünmüyorum. Kabak gibi %100 CPU kullanımı var ve darboğaz dememe yanlış bilgi etiketi vermeleri şahane bir durum. Zaten yukarıda da belirttim daha önce de birileri birilerinin söylediklerini yargılamaksızın ceza veriyorlar. Artık konular hakkında bilgilerimi kendime saklama kararı aldım. İnsanlara yaranılmıyor.

Dostum benim söylediklerimi yanlış bilgilendirme olarak işaretleyip bir de bana ceza vermişler. Site yöneticileri de dahil kimsenin bu işlerden anladığını düşünmüyorum. Kabak gibi %100 CPU kullanımı var ve darboğaz dememe yanlış bilgi etiketi vermeleri şahane bir durum. Zaten yukarıda da belirttim daha önce de birileri birilerinin söylediklerini yargılamaksızın ceza veriyorlar. Artık konular hakkında bilgilerimi kendime saklama kararı aldım. İnsanlara yaranılmıyor.

@Maudit Dün yetkililerden edindiğim bilgiler doğrultusunda çok ciddi sorunlara sebebiyet vermese de Ryzen 3 1200'ün GTX 1050ti ile darboğaz sorunlarına yol açtığını(1050 de bile bu sorun yaşanabiliyormuş bu kartlar için en az 2200g ve 1300x öneriliyormuş) ve kullancıların sisteminde herhangi bir yazılımsal veya donanımsal bir problem yoksa, bu tarz FPS yüksekken yaşanan donma ve dropların sadece "darboğaz" kaynaklı olabileceğini, diğer ekipmanların yetersizliğinin ise "düşük FPS" ye yol açacağını söylediler. Intel işlemcilerin çoğu 2600 MHZ'den fazla bir belleğe ihtiyaç duymazken, aynı seviyedeki AMD işlemciler bu performansı elde edebilmek için RAM'leri kullanıyorlarmış. Bu durumda, AMD işlemciler belleklerden Intel'e göre çok daha fazla yararlandıkları için, Ryzen 3 1200 gibi işlemcilerde RAM frekansının yetersizliğinden dolayı veya başka bir sebeple sizinde bahsettiğiniz üzere işlemcide bir "darboğaz" sorunu ortaya çıkabiliyormuş. Yetkilerinin gerekli düzeltmeleri yapacaklarını düşünüyorum.

Upgrade ile sonuçları tekrardan paylaşıcam. Zaman ayıran ve ilgilenen herkese teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar işlemciyi Ryzen 5 2600, rami 8 GB Ballistic 3000 MHz anakartı da tek PSU girişi olduğundan ve işlemciyle daha uyumlu olması için B450 ile değiştirdim. Tüm droplarım ortadan kalktı. Bununla beraber FPS değerlerim de yaklaşık 8-9 FPS arttı. İlgilenen herkese teşekkür ederim. Ciddi bir darboğaz sorunu söz konusuymuş. Böyle bir sorunu tecrübe ettikten sonra sistem toplayacak arkadaşlara tavsiyem Ryzen işlemci kullanıyorsanız yüksek frekanslı ramler tercih edin ve anakartınızın PSU girişinin tek kanal olmamasına dikkat edin lütfen.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı