Çözüldü 10700K sistem toplama videosunda bahsedilen güvenli voltaj değeri nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Selamlar. Sistem toplama videosu izlerken başlangıçtaki bu cümle dikkatimi çekti. Rehberi tamamen izlememe rağmen eğer değer belirttilerse bile ben fark edemedim. Overclock yaparken soğutma sıkıntısı yaşamadığımız taktirde, çok güçlü bir soğutucumuz var diyelim. Çıkabileceğimiz en yüksek güvenli voltaj değeri nedir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Çözüm
Bu anakartına da bağlı bir etken. VRM ve chipset soğutucuları kötü olan kartlarda 1.35 üzerine çıkılması tavsiye edilmez, ama Gigabyte Z490 Aourus xtreme gibi su soğutmalı bir anakartınız varsa genelde boardların auto ayarda maksimum limit kabul ettiği 1.45v üzerine de çıkabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Videoyu bir iki gün önce izlemiştim, tam emin değilim ama 1.7V vermişti sanırım.
FX işlemciye 8 GHz yapan adam bu, ona da 1.9V vermişti.

Tabii günlük kullanıcının bu kadar yüksek değerlere çıkması imkansız gibi.

1.25-1.35v olabilir.
1.25 ile 1.35 arasında bayağı bir fark var. Olabilirlerden ziyade daha keskin bir bilgiye ihtiyacım var.
@HABAR Çok kaliteli bir soğutucu kullansak bile nitrojen kadar olmayacağı için 1.7 değerlerine çıkıp günlük kullanma ihtimalimiz bulunmuyor.

Videoyu bir iki gün önce izlemiştim, tam emin değilim ama 1.7V vermişti sanırım.
FX işlemciye 8 GHz yapan adam bu, ona da 1.9V vermişti.

Tabii günlük kullanıcının bu kadar yüksek değerlere çıkması imkansız gibi.

Ben ise 1.05 voltajda keyfime bakıyorum. Adamlar 1.90 voltaj veriyor :(

Şöyle Reddit'teki overclock konularına biraz göz gezdirdim, 1.37V gördüm, 1.3V gördüm, 1.4V veren var, daha üstünü görmedim.

Bu anakartına da bağlı bir etken. VRM ve chipset soğutucuları kötü olan kartlarda 1.35 üzerine çıkılması tavsiye edilmez, ama Gigabyte Z490 Aourus xtreme gibi su soğutmalı bir anakartınız varsa genelde boardların auto ayarda maksimum limit kabul ettiği 1.45v üzerine de çıkabilirsiniz.

Çözüm
Msi Z270 Gaming M7 anakart kullanıyorum. Sıcaklık konusunda bir problemim yok 65mm kalınlıkta 360mm custom radyatörüm, xspc cpu bloğum vs. var. Voltaj konusunda kendime bir limit belirleyemedim. Psikolojik bir üst sınır belirlemezsem 1.5 voltajı bile geçme ihtimalim var. Biraz dayanamam merak eder denerim.

Geri
Yukarı