10750H 90-95 derece sıcaklıklar normal midir?

CPU kullanımı ağırlıklı bir oyun oynuyorsan gayet normal sıcaklıklar.

Bulunduğun odanın sıcaklığı.
Fan girişlerinin açıklığı.
Toz seviyesi.
Soğutma performansı.

Gibi birçok etken var. O işlemci için ise 90-95 dereceler kritik dereceler değil. Masaüstü kullanıp da laptopta bu sıcaklıkları gören arkadaşların şaşırması normal. Notebook işlemcileri, özellikle H serisi işlemciler ısınıyor. Fabrikalar bu sıcaklığa göre üretiyorlar. 10750H gibi güçlü bir işlemciyi nasıl serin tutabilirsin ki? Masaüstü gibi sıvı soğutma mı takalım?

MSI APP programını çalıştırdım arkada Windows update yapıyordu işlemci sıcaklığım 90 derece oldu.
Turbo fan otomatik açıldı yani laptoplar da bu sıcaklığı ben normal buluyorum artık.
Sizde ki soğutma ile benim laptop soğutma sistemi aynı ama ben hiç memnun değilim yine de.

Arkadaşlar ben 1 hafta önce MSI notebook aldım; GL65 Leopard RTX 2060 + 1075H donanıma sahip.

Sorunum şu; oyun oynarken aşırı ısınma var. Battlefield 4, Valorant gibi oyunlarda CPU 90-95 derece, GPU 70-80 derece.
Sizce bu normal mi?
90-95 derece CPU'da kullanmam ömrünü kısaltır mı?
Teknik bir sıkıntıysa ne yapmam gerekir? (Açıkçası macunda ya da fanda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, daha 1 haftadır kullanıyorum)

Bu arada oyunlarda Ultra ayar yapsam da 144 alıyorum, Low ayar yapsam da 144 alıyorum (V-Sync açık), işin garip tarafı Ultra'da da CPU 90-95, Low'da da 90-95. (hatta çözünürlük düşürmeyi bile denedim yine aynı derecelerde geziyor CPU)

Bazı kullanıcılar bu değerlerin yeni nesil notebooklarda normal olduğunu söylerken, bazı kullanıcılar bu rakamların aşırı yüksek olduğunu söylüyor. Kime inanmam gerekir? :D
Merhaba hocam, Msi gl65 10scxr 061xtr modeli var bende de i5 10300h işlemciye sahip ve valorant'ta hep 90 derecenin üzerinde. Rica etsem aida64 cpu stres testi yapabilir misin bende 96-97 dereceye yükseliyor. Ayrıca ekranında ışık sızması var mı ... Teknopat forumda en az 20 tane yazı okudum yüksek cpu sıcaklığı ile ilgili. İşin garip tarafı aynı işlemciyi kullanan monster 85 dereceyi zor görüyor

Merhaba hocam, Msi gl65 10scxr 061xtr modeli var bende de i5 10300h işlemciye sahip ve valorant'ta hep 90 derecenin üzerinde. Rica etsem aida64 cpu stres testi yapabilir misin bende 96-97 dereceye yükseliyor. Ayrıca ekranında ışık sızması var mı ... Teknopat forumda en az 20 tane yazı okudum yüksek cpu sıcaklığı ile ilgili. İşin garip tarafı aynı işlemciyi kullanan monster 85 dereceyi zor görüyor
Hocam merhaba, undervolt uyguladım ve şuan max 75 derece görüyorum.

Msi notebooklar stok overclocklu olarak geliyor; 90-95 derecede bile 80 derecede çalışan monster'dan daha iyi performans sergiliyor (benchmark testlerine binaen söylüyorum) :D

Eğer undervolt yapmak istemiyorsanız; bios'ta advanced settings'e girip turbo boost'u kapatabilirsiniz. %20-30 civarında performans kaybı oluyor oyunlarda fakat termal sıkıntıyı ciddi derecede düzeltiyor.

Hocam merhaba, undervolt uyguladım ve şuan max 75 derece görüyorum.

Msi notebooklar stok overclocklu olarak geliyor; 90-95 derecede bile 80 derecede çalışan monster'dan daha iyi performans sergiliyor (benchmark testlerine binaen söylüyorum) :D

Eğer undervolt yapmak istemiyorsanız; bios'ta advanced settings'e girip turbo boost'u kapatabilirsiniz. %20-30 civarında performans kaybı oluyor oyunlarda fakat termal sıkıntıyı ciddi derecede düzeltiyor.
Merhaba kardeşim, Undervolt işlemini nasıl yaptın ve performansında değişiklik oldu mu... Undervolt işlemi hakkında bilgili değilim işlemciye bir zararı var mı... Hocam bir de ekranda ışık sızması var mı beni biraz rahatsız ediyor da

UV ile 95 dereceden 75'e inmez. SpeedStep sayesinde zaten çok yüksek UV de yapsanız mavi ekran vermekten kaçınıyor sistem. Frekans düşürüyor. Tam performans UV ile 95'ten 85 civarına inebilirsiniz muhtemelen.

UV ile 95 dereceden 75'e inmez. SpeedStep sayesinde zaten çok yüksek UV de yapsanız mavi ekran vermekten kaçınıyor sistem. Frekans düşürüyor. Tam performans UV ile 95'ten 85 civarına inebilirsiniz muhtemelen.
underclock'ta yaptım hocam; işlemciyi 3.8ghz'e kitleyince 70 derece civarlarına kadar düştü.

Ek olarak farkedilecek düzeyde performans kaybı yaşamadım.

Hocam yeni dizüstünde bile ısılar bazen yüksek oluyor. Bende i7 8750h var. Aldığımdan beri oyunlarda 30w düzeyine geldiğinde 90 derecelere vuruyordu fan deli gibi dönüyordu. Undervolt yaparak ve saat hızını düşürerek yüksek ısılardan kaçınıyordum. Azcık paraya kırıp mx-4 termal macun aldım. Şuan dereceler ilk aldığımdan çok daha iyi, ekran kartı %100 kullanımda 70 dereceyi geçmiyor, işlemci 25-30 w kullanımda oyun içi 65-75 arası anca görüyor 45w e falan çıktığında ise 90 dereceye yaklaşmıyor bile. Üstüne fanın daha 3000rpm im üstüne çıktığını görmedim duyulmuyor bile.

Geri
Yukarı