1080p için Xbox Series S + 2K monitör vs Xbox Series X

Series X almalısın hocam. S'i unut artık bütçen yetiyormuş da X al derim. Monitörü falan geç. Ben de senin gibi PS3'ten PS5'e geçtim. İnan 720P oyunculuktan sonra 1080P 60FPS + RTX bile çok çok güzel geliyor hatta ve hatta artık görüntü yükseliyor mudur anlamadım göze çok güzel geliyor piksel falan da olmuyor. Hadi sen beğenmedin para biriktirirsin 2-3 sene sonra alırsın monitörü de. Ama Series X almak geleceğe yatırım olur.

Xbox Series X = RTX 2080 Super.
Xbox Series S = GTX 1650 Super.
Aradaki fark.

Yani bu saçma buna göre Xbox, PS5 güzel oynatması gerek ama oynatmıyor PS4 gibi ekran kartı çok zayıf konsolda god af war ragnarok oynuyorsan demek ki optimizasyon ile ilgili ama firmalar optimizasyonla uğraşmaz ise Series X rahat 60 FPS yine verir.

Yani bu saçma buna göre Xbox, PS5 güzel oynatması gerek ama oynatmıyor PS4 gibi ekran kartı çok zayıf konsolda god af war ragnarok oynuyorsan demek ki optimizasyon ile ilgili ama firmalar optimizasyonla uğraşmaz ise Series X rahat 60 FPS yine verir.
Zaten optimizasyonda bitiyor tamamen arkadaş bu mesajı saf kas güçlerini belirtmek için atmıştır diye tahmin ediyorum.

Zaten optimizasyonda bitiyor tamamen arkadaş bu mesajı saf kas güçlerini belirtmek için atmıştır diye tahmin ediyorum.
Doğru tahmin ettiniz hocam, teşekkür ederim.
Kusura bakmayın ama düzgün cümle kuramadığınız için yazınızı anlamak için 3-4 kez okumak zorunda kaldım. Anladığım kadarıyla söylüyorum:
Konsollarda bulunan grafik işlemcilerinin belli bir gücü vardır, bu güçle doğru orantılı olarak oyun yapımcıları oyunlarını konsolun stabil çalıştırabileceği şekilde optimizasyon yaparlar. Tabii ki burada konsol optimizasyonu dediğimiz şey, oyun yapımcısının isteğine bağlı bir durum. Yani bir geliştirici, sadece konsol için oyun yapıyorsa, optimizasyon açısından PC'ye oranla daha iyi bir performans oluşturabilir. Yani bu oyun sonradan PC'ye çıkarsa eğer; konsol, PC eşdeğeri olan ekran kartına göre daha iyi performans verebilir. Örneğin God of War, HD 7850/RX 560 veya GTX 1050/Ti gücünde olan PlayStation 4'te stabil olarak 1080p 30 FPS çalışıyor. Şu videoda olduğu gibi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ama oyun PC'ye çıktığında PlayStation 4 GPU'suna neredeyse eşdeğer olan RX 560'da stabil 30 FPS veremiyor, ortalama FPS olarak 30 FPS'e yakın olmasına rağmen, işte burada konsol optimizasyonun etkisini görebiiliriz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Öncelikle konsolu almalısınız hangisini alacağınız size kalmış birisi 2k-4k arası oynatıyor diğeride genellikle 1080 bazı oyunlarda 2k veriyor. Eğer sadece fifa-cod ve 1-2 hikayeli oyun oynayayım derseniz SS alın. Yok çok oyun oynarım gelecek nesile kadar beni tutsun dersen SX yılbaşı sonrası zamlar gelirse ilk onları vuracak televizyonlar konsollara nispeten daha az etkilenir. 18-20 bine xbox al sonrasında isteğe bağlı ya 27 inç monitör al ya da odanın boyutuna göre tv

Doğru tahmin ettiniz hocam, teşekkür ederim.

Kusura bakmayın ama düzgün cümle kuramadığınız için yazınızı anlamak için 3-4 kez okumak zorunda kaldım. Anladığım kadarıyla söylüyorum:
Konsollarda bulunan grafik işlemcilerinin belli bir gücü vardır, bu güçle doğru orantılı olarak oyun yapımcıları oyunlarını konsolun stabil çalıştırabileceği şekilde optimizasyon yaparlar. Tabii ki burada konsol optimizasyonu dediğimiz şey, oyun yapımcısının isteğine bağlı bir durum. Yani bir geliştirici, sadece konsol için oyun yapıyorsa, optimizasyon açısından PC'ye oranla daha iyi bir performans oluşturabilir. Yani bu oyun sonradan PC'ye çıkarsa eğer; konsol, PC eşdeğeri olan ekran kartına göre daha iyi performans verebilir. Örneğin God of War, HD 7850/RX 560 veya GTX 1050/Ti gücünde olan PlayStation 4'te stabil olarak 1080p 30 FPS çalışıyor. Şu videoda olduğu gibi:
Ama oyun PC'ye çıktığında PlayStation 4 GPU'suna neredeyse eş değer olan RX 560'da stabil 30 FPS veremiyor, ortalama FPS olarak 30 FPS'e yakın olmasına rağmen, işte burada konsol optimizasyonun etkisini görebiiliriz:

Evet ama sizin kapasiteniz bunu idrak edemiyor. Konsol oyunlarında oyun entegre edilir. Yapamazsan son olarak grafikden ya da oyundan kısılır.

Evet ama sizin kapasiteniz bunu idrak edemiyor.
Neyi tam olarak idrak edememişim? Sebep belirttim detaylı bir şekilde, siz de anlatın detaylı olarak? 2 cümleyle işi çözdüğünüzü mü sanıyorsunuz? Konsola oyun geliştiren bir oyun geliştirici iseniz ya da detaylı olarak bilginiz varsa öyle konuşun, ben size böyle bir hitapta bulunmadım.
Konsol oyunlarında oyun entegre edilir. Yapamazsan son olarak grafikden ya da oyundan kısılır.
Bu, yeterli bir cevap değil, açıklayıcı olun lütfen.

Geri
Yukarı