1080p Oyunculuğun Ömrü Ne Kadar?

İçin rahat olsun oynayamıyorum :(( :DD Film ve dizi 21:9 bulursam "efffffssaaaaneee" ama maalesef bulmak da zor. Okadar da geniş değil açıkçası 25UM58-P kullanıyorum buda giriş seviyesi ama tatmin edici.
İnşallah ekran kartını en kısa zamanda yeniler de oynarsınız o zaman asıl içim rahat olur :) Olsun ya Ultrawide olması yeterli :D

3-4 sene falan. Ama ülkemizde 5-6 sene belki. Zaten kartlar şimdiden çok güçlü bir hale geldi, her sene bu hızla artarsa 3-4 sene sonra 8K oyunlar bile gelebilir bence. Bizim gibi kötü ekonomiye sahip ülkelerde geçiş zor olacak. Monitöre para ver, karta para ver. Zor.

1080P en mantıklısı gibi duruyor. 2K, 4K peşinde koşmak bütçeyi fazla zorlar. Zaten monitör gibi ufak boyutlu ekranlarda düşük çözünürlük göze batmıyor. Bunlar hep satış stratejisi, tüketiciyi cezbetmek için kullanılan bana göre gereksiz ayrıntılar. 1080P görüntü 10 yıl sonra da aynı gözükecek ve sen aynı boyutta monitörü kullandığın sürece gözüne batmayacak.
Tabiki gelecekte bu yeni teknolojiler standartlaşıp alımı kolaylaşmaya başladıkça ayak uyduracağız. Örneğin giriş model bir ekran kartı 4K 40-60FPS vermeye başladığında artık 4K standart çözünürlük haline gelmiş olur ve seve seve kullanırız :).

MSI GTX 1080 sahibiyim, 2K monitörüm var single player hikayeli oyunlarda çok iyi oluyor. Genelde Ultra ayarlarda 100 üstü FPS rahat alıyorum. Gölge kapalı tabii ki. Fakat arada dereceli oyun sevdalısıyım rainbox 6 Apex Legends pung gibi oyunlarda 144 FPS almam lazım bunun için ayarları kısmam gerekiyor ama pişmanım açıkçası. 1080p monitör alıp daha çok uzun süreli kullanmak isterdim. Bu kartı muhtemelen 2-3 yıl sonra bu kartı değiştirmem gerebilir ya da 1080p monitöre geçebilirim.

Aynen öyle hocam GTX 1070 vardı 2K 144Hz 27 inç monitör aldım ve ekran kartı yetersiz geldi bu sefer GTX 1080 Ti aldım. Ama şimdiki aklım olsaydı 1080P 240HZ 24-25 inç monitör alıp geçerdim.

1080p Hala candır. Ben uzun zamandır 1080p deyim ve daha 2K 4K ya geçmeyi düşünmüyorum açıkçası. Bugün baktığınız zaman bazı oyunlar bile 1080p de RTX 2060 ı zorluyor. Özellikle MP oyunlar. Arkadaşın dediği gibi bide Hz olayı var. 2K kaldırıyor diye alınan ekran kartlarında oyunların bazı sahnelerinde 60fps in altına düşmesin diye saatlerce grafik ayarlarıyla cebelleşiyoruz. Hele ki fps takıntınız varsa hiç bulaşmayın. 1080p devam :D

1080p Hala candır. Ben uzun zamandır 1080p deyim ve daha 2K 4K ya geçmeyi düşünmüyorum açıkçası. Bugün baktığınız zaman bazı oyunlar bile 1080p de RTX 2060 ı zorluyor. Özellikle MP oyunlar. Arkadaşın dediği gibi bide Hz olayı var. 2K kaldırıyor diye alınan ekran kartlarında oyunların bazı sahnelerinde 60fps in altına düşmesin diye saatlerce grafik ayarlarıyla cebelleşiyoruz. Hele ki fps takıntınız varsa hiç bulaşmayın. 1080p devam :D
Öyle bir durumdayız ki ekran kartları 1080P ye fazla geldiğinden tam yükte çalışamıyor. :D

RTX 2070 2K kartıdır algısını bir tek Türk forumlarında görüyorum. 9600K gibi bir işlemci ile 1080P'de çok iyi performans alırsınız ama Ryzen işlemcilerle 1080P bu kart için verimsiz olur.

1080P uzun bir süre daha standart olacak gibi. Steam verilerine göre oyuncuların %65'i 1080P'de oynuyor. 2K ve 4K kullanımı çok düşük.

2K %4
4K %1.5

412460

1080p kullanıyorsunuz diye kendinizi avutmayın arkadaşlar. O kartlarla, çamur gibi 1080p'de oynadığınız zaman droplar, stabil olmayan FPS sorunları ile karşılacaksınız. Ayrıca kartı yoramayacağınız için, kart tam kapasitede çalışamayacak ve işlemciye çok fazla yük bindireceksiniz. Örneğin 1080p LoL'de, savaş anında 144FPS stabil alamazken, şu an 2K'da 144FPS'in altına düşmüyorum. Dolayısıyla 1080p için çok güçlü işlemci satın alma ihtiyacı da kalmıyor.

GTX 1070 ve üzerindeki her kart ile çok rahat 2K deneyimi yaşayabilirsiniz. Ben de düne kadar sizin gibi kendimi avutuyordum fakat 2K'ya geçtikten sonra, bugüne kadar baktığım ekran leşmiş diyorum. 4K'yı varın siz düşünün.

Yeni konular

Geri
Yukarı