1080P oyunculuk için en iyi ekran kartları

Yanlış anladıysam kusura bakma, relabetçi oyunlarda 144fps yi sabit istiyorsan arkadaşların önerilerine katılıyorum. Pubg de rx 5700xt vsya rtx 2070s ile ort 1400fps alırsın. Benim anladığım aaa oyunlarda 144fps istiyorsun sanırım. Fakat ryzen 3600 bi kaç yıl önce çıkan oyunlarda 100 fps anca veriyor. En son çıkanlarda 100fps nin altına düşüyor. Bkz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu nedenle ekran kartı olarak 1080p ultra ayarlarda ort. 80-100 fps veren kart tercih etmeniz f/p olarak Rtx 2070s veya rx5700xt ideal olur.

Fakat çok ilginç bir örnek vereceğim, 5 6 nesil önceki işlemciler günümüz oyunlarını düşük bütçeli arkadaşları üzmüyor. Ama 5 6 nesil önceki ekran kartları için aynı şeyi söylemek zor. Demek istediğim şu 3060ti şuan için bir kaç oyunda ryzen 3600e ufak darboğazlar yaşatabilir. Önümüzdeki yıllarda ise yeni gelen oyunlarda daha az fps aldıkça 3060ti nin ryzen 3600 e hiç darboğaz yapmayacağını düşünüyorum. Özelte parasal imkanım varsa 3060ti, imkanım yoksa 2070s veya rx5700xt alırdım. Neden 2080nin adı geçmiyo, fiyatı 3060ti ye yakın olduğu için para aynıysa 3060ti olsun diye.

Yanlış anladıysam kusura bakma, relabetçi oyunlarda 144fps yi sabit istiyorsan arkadaşların önerilerine katılıyorum. Pubg de rx 5700xt vsya rtx 2070s ile ort 1400fps alırsın. Benim anladığım aaa oyunlarda 144fps istiyorsun sanırım. Fakat ryzen 3600 bi kaç yıl önce çıkan oyunlarda 100 fps anca veriyor. En son çıkanlarda 100fps nin altına düşüyor. Bkz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu nedenle ekran kartı olarak 1080p ultra ayarlarda ort. 80-100 fps veren kart tercih etmeniz f/p olarak Rtx 2070s veya rx5700xt ideal olur.

Fakat çok ilginç bir örnek vereceğim, 5 6 nesil önceki işlemciler günümüz oyunlarını düşük bütçeli arkadaşları üzmüyor. Ama 5 6 nesil önceki ekran kartları için aynı şeyi söylemek zor. Demek istediğim şu 3060ti şuan için bir kaç oyunda ryzen 3600e ufak darboğazlar yaşatabilir. Önümüzdeki yıllarda ise yeni gelen oyunlarda daha az fps aldıkça 3060ti nin ryzen 3600 e hiç darboğaz yapmayacağını düşünüyorum. Özelte parasal imkanım varsa 3060ti, imkanım yoksa 2070s veya rx5700xt alırdım. Neden 2080nin adı geçmiyo, fiyatı 3060ti ye yakın olduğu için para aynıysa 3060ti olsun diye.
Tatminkar cevabınız için çok teşekkür ederim, benim için çok anlaşılır ve özetleyici bir yazı olmuş. 3060Ti fiyatları günümüzde henüz yeni çıktığından olsa gerek biraz fazla yüksek sanki. Akakçe üzerinden baktığımda, 2070 super ile 3060Ti fiyatlarının birbirlerine çok yakın olduğunu, RX 5700XT'nin ise ortalama olarak 1000TL daha uygun olduğunu gördüm. Bu durumda seçebileceğim en mantıklı 2 seçenek kalmış oluyor; RX 5700XT almak ya da ortalama 1000TL daha fazla vererek yeni nesil RTX 3060Ti almak.

Peki sizce bu iki model arasında 1000TL vermeye değer bir performans farkı var mı? Siz olsaydınız aynı durum için ne yapardınız?

Tatminkar cevabınız için çok teşekkür ederim, benim için çok anlaşılır ve özetleyici bir yazı olmuş. 3060 Ti fiyatları günümüzde henüz yeni çıktığından olsa gerek biraz fazla yüksek sanki. Akakçe üzerinden baktığımda, 2070 Super ile 3060 Ti fiyatlarının birbirlerine çok yakın olduğunu, RX 5700XT'nin ise ortalama olarak 1000TL daha uygun olduğunu gördüm. Bu durumda seçebileceğim en mantıklı 2 seçenek kalmış oluyor; RX 5700XT almak ya da ortalama 1000TL daha fazla vererek yeni nesil RTX 3060 Ti almak.

Peki sizce bu iki model arasında 1000TL vermeye değer bir performans farkı var mı? Siz olsaydınız aynı durum için ne yapardınız?
Rx5700xt ile 2070s arasında değmez ama 3060ti le rx5700xt arasında 1000tl fark normal. Zora girmeden alabiliyorsam 3060ti alırdım. Alırım ama maddi olarak zorlanacaksam rx 5700tx alırım. 5700 aldım diyede üzülmem açıkcası...
Ama bi kaç hafta bekleyip ilk alanlar ne yorum yapıyor, ilk gelen sürümlerde sıkıntı varmı diye beklemekte dah doğru bence...

Şu benim başlığa da keşke bu kadar bilgi yazılsa :)

Rx5700xt ile 2070s arasında değmez ama 3060ti le rx5700xt arasında 1000tl fark normal. Zora girmeden alabiliyorsam 3060ti alırdım. Alırım ama maddi olarak zorlanacaksam rx 5700tx alırım. 5700 aldım diyede üzülmem açıkcası...
Ama bi kaç hafta bekleyip ilk alanlar ne yorum yapıyor, ilk gelen sürümlerde sıkıntı varmı diye beklemekte dah doğru bence...
Dediğiniz gibi yapacağım, tekrardan teşekkür ederim.

Tatminkar cevabınız için çok teşekkür ederim, benim için çok anlaşılır ve özetleyici bir yazı olmuş. 3060Ti fiyatları günümüzde henüz yeni çıktığından olsa gerek biraz fazla yüksek sanki. Akakçe üzerinden baktığımda, 2070 super ile 3060Ti fiyatlarının birbirlerine çok yakın olduğunu, RX 5700XT'nin ise ortalama olarak 1000TL daha uygun olduğunu gördüm. Bu durumda seçebileceğim en mantıklı 2 seçenek kalmış oluyor; RX 5700XT almak ya da ortalama 1000TL daha fazla vererek yeni nesil RTX 3060Ti almak.

Peki sizce bu iki model arasında 1000
TL vermeye değer bir performans farkı var mı? Siz olsaydınız aynı durum için ne yapardınız?
Hocam eğer ultra grafiklerde RTX açık bir şekilde 144fps almayı bekliyorsanız üzülmenizi istemem ama her oyunda alamazsınız. Yukarıda RTX 3060TI kartında darboğaz yaptığını söylemişsiniz ama aşağıya vereceğim videodan bakabilirsiniz ki RTX 3070 kartıyla 4K çözünürlükte bile rahatlıkla besleyebiliyor. Videoyu dikkatlice izlerseniz RTX 3080 testinde de başarılı işler çıkardığını söylediğini duyarsınız.
Bu kadar fazla bütçeniz varsa RTX 3060TI veya RTX 3070 öneririm. Güncel kart istediğinizi söylemişsiniz ama RTX 2070S gibi kartlar da gayet günceldir ki uzun bir süre de güncelleme alcaklardır (Güncellikten kastınızın bu olmadığını biliyorum ama ben gene de söyledim).
AMD'den çok Nvidia düşünün bence.

Hocam eğer ultra grafiklerde RTX açık bir şekilde 144fps almayı bekliyorsanız üzülmenizi istemem ama her oyunda alamazsınız.
Evet, bunun farkındayım ancak en azından ortalama bir çok oyunda bunu yaşamak istiyorum. 4K çözünürlükte beslemesine besler evet ancak 1080p ayarlarda darboğaz yiyebilirim. Çözünürlüğü artırdıkça işlemci darboğazı azalıyor bildiğiniz üzere (yük, işlemciden ekran kartına bindiği için) ve darboğaz azalıyor. Sorun da burada zaten, bu kartlar 1080p kartları değil bildiğim kadarıyla, 2K ya da 4K için olan kartlar ve benim monitörüm 1080p olduğu için alacağım ekran kartını darboğaz yemeden kullanmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı