1080P'nin ömrü ne kadar kaldı?

Steam üzerinden bununla alakalı bir veri vardı, yanlış hatırlamıyorsam.
Açıkçası ben en az 5 sene veriyorum. Çünkü kartlar eskidikçe çözünürlük düşürüyoruz.

1080p yaşam tarzıdır, bitmeyecektir. Hayır yeni 1080p sistem dizdiğim için söylemiyorum, hüüü.

Yeni konsollarla beraber oyun grafiklerinde de uzun süredir beklenen next-gen sıçramanın gerçekleşeceğini düşünürsek (GTA VI, Elder Srolls VI en iyi temsilcileri olacak), yeni nesil kartların mevcut oyunlardaki aşırı yüksek performansının bu next-gen oyunlar ile standart hale dönmesi hızlı olur.

Gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde bile henüz 2K/4K dominasyonu yok. Bunun global olarak yayılması ve monitör fiyatlarının düşmesi de önemli. 1080P 144/240 Hz kullanıcıları için uygun fiyatlı 2K 144/240 Hz monitörler ucuzlamalı fakat hala pahalılar. Kimse de yüksek çözünürlük için hertz miktarından kısmak istemez. Tahminimce en az 3 sene daha 1080P'nin yeri sağlam olacaktır. Sonrasında ise monitör fiyatlarının düşmesine göre hızlı geçiş başlayabilir.

1080P bitiş sürecinde artık. 3 sene sonra kullanıcısı pek kalmayacaktır. Şuan 2K monitörler 2bin TL bandına inmiş durumda. 3 Yıl içinde bu fiyat artmazsa - ki daha da düşecektir- bu süre içinde yeni monitör alan biri artık 1080P tercih etmeyecektir. Bu yüzden 1080P' nin pek ömrü yok. Bana kalınırsa çoktan 1080P' ye toprak attım. Şuan günümüzün ideali 2K 144/165HZ, 3 yıl sonra ideal olacak olan en az 4K 240HZ olur diye düşünüyorum.

1080P 144/240 Hz kullanıcıları için uygun fiyatlı 2K 144/240 Hz monitörler ucuzlamalı fakat hala pahalılar. Kimse de yüksek çözünürlük için hertz miktarından kısmak istemez.
AAA oyuncuları için 1080P 144 Hz fiyatına 2K 75 Hz var, bulunmaz nimet.

FPS oyuncuları için uzun süre devam edecektir aşırı güçlü kartı olan bile CS'de 1280x960 gibi değerlerde oynuyor hala.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…