10850K vs 10900K

Z490 chipsetten bahsediyoruz. UNIFY yerine STRIX-E almak bir nevi B550 tomahwak yerine B450M-K almak gibi bir şey.
Oto OC vs gibi özellikler zaten bizzat Intel'in bile öyle bir programı var. Normalde en iyisi kendin yapmak aslında ve sırf oto OC var diye 2 kat daha kötü anakart da alınmaz.
Biraz daha açık ve hangi farkların olduğunu bana söyleyebilir misiniz?
Ben bu linklerden kendim incelesem, dediğiniz kadar uçuk olan farkları farkedemeyeceğim çünkü.

Biraz daha açık ve hangi farkların olduğunu bana söyleyebilir misiniz?
Ben bu linklerden kendim incelesem, dediğiniz kadar uçuk olan farkları farkedemeyeceğim çünkü.

ASUS'ta 14 adet ve 50 amper verebilen yani toplam 700A verebilen CPU VRM varken, UNIFY'de ise her biri 90A veriyor ve toplam çıkış 1440A. Soğutma olarak da UNIFY'de 59 derecede çalışırken, STRIX ise 69 derece ve bu farklar özellikle VRM'deki fark oldukça önemli farklar. Diğer farklarına bakmadım ama %99 UNIFY onlarda da iyi ki zaten daha üst segment bir kart. GODLIKE ile aynı VRM ve soğutması bir tık daha iyi ve Maximus XII Hero'dan da çok daha iyi bir anakart. En iyi Z490 chipset anakart sanırım şu an soğutmasıyla beraber Z490 Aqua en iyisi ama VRM olarak UNIFY onunla da aynı fakat F/P olarak ve P olarak en iyi anakart UNIFy.

ASUS'ta 14 adet ve 50 amper verebilen yani toplam 700A verebilen CPU VRM varken, UNIFY'de ise her biri 90A veriyor ve toplam çıkış 1440A. Soğutma olarak da UNIFY'de 59 derecede çalışırken, STRIX ise 69 derece ve bu farklar özellikle VRM'deki fark oldukça önemli farklar. Diğer farklarına bakmadım ama %99 UNIFY onlarda da iyi ki zaten daha üst segment bir kart. GODLIKE ile aynı VRM ve soğutması bir tık daha iyi ve Maximus XII Hero'dan da çok daha iyi bir anakart. En iyi Z490 chipset anakart sanırım şu an soğutmasıyla beraber Z490 Aqua en iyisi ama VRM olarak UNIFY onunla da aynı fakat F/P olarak ve P olarak en iyi anakart UNIFy.
Az çok dediklerinizi anladım hocam. Şöyle söyliyim, piyasadaki en en iyi anakartı almaya çalışmıyorum, render ve edit tarzı şeylerle de pek fazla işim yok, olsada ufak çaplı işler, sürekli oyun için kullanacağım kısacası, bu yazmış olduğunuz farklar ve amper farklılıkları benim oynadığım oyunlarda ne kadar fark eder? Çözünürlük olarak 2k kullanacağım, hisseder miyim, çünkü önceliğim Asus parça sistem toplamak üzerine gidiyor. Yani anakart, e.kartı, mouse, klavye, kulaklık, PSU, monitör ve soğutmanın hepsini Asus almayı düşünüyorum. Hatta kasayı bile Asus alacağım.

Az çok dediklerinizi anladım hocam. Şöyle söyleyeyim, piyasadaki en en iyi anakartı almaya çalışmıyorum, render ve edit tarzı şeylerle de pek fazla işim yok, olsa da ufak çaplı işler, sürekli oyun için kullanacağım kısacası, bu yazmış olduğunuz farklar ve amper farklılıkları benim oynadığım oyunlarda ne kadar fark eder? Çözünürlük olarak 2K kullanacağım, hisseder miyim, çünkü önceliğim ASUS parça sistem toplamak üzerine gidiyor. Yani anakart, ekran kartı, mouse, klavye, kulaklık, PSU, monitör ve soğutmanın hepsini ASUS almayı düşünüyorum. Hatta kasayı bile ASUS alacağım.

Daha iyi VRM'leri vs olduğundan çok çok daha iyi OC imkanı verir veya daha fazla güç isteyen işlemciye OC yapmak daha rahat ve VRM sıcaklıkları yüksek olmayacak şekilde olur. Mesela 11900K veya daha üst segment bir işlemci çıksa ve OC ile yüksek frekanslara çıkıp %20-30 civarı performans artışı olabilecek bir işlemci olsa UNIFY'nin VRM'lerinin potansiyeli çok çok çok daha yüksek olduğu ve soğutmasının da daha iyi olduğu için yüksek frekanslara çok daha rahat çıkar ve uzun süre daha iyi durur vs veya ömrü daha uzun oldu gibi. Aslında anakart işi daha çok PSU gibi alınabiliyorsa iyi alınmalı. İki anakart arasında normal kullanımı da etkileyecek bir fark var mıdır bilmiyorum ama @crazyreign anakartlara fısıldayan adam belki o biliyordur. OC ile çok işiniz yoksa yani 5.5 GHz civarına çıkarmayacaksanız veya bundan sonra 11900K veya daha üst segment bir işlemciye geçmeyecekseniz ASUS alınabilir ama onun harici iyi anakart olarak UNIFY'i öneririm.

Daha iyi VRM'leri vs olduğundan çok çok daha iyi OC imkanı verir veya daha fazla güç isteyen işlemciye OC yapmak daha rahat ve VRM sıcaklıkları yüksek olmayacak şekilde olur. Mesela 11900K veya daha üst segment bir işlemci çıksa ve OC ile yüksek frekanslara çıkıp %20-30 civarı performans artışı olabilecek bir işlemci olsa UNIFY'nin VRM'lerinin potansiyeli çok çok çok daha yüksek olduğu ve soğutmasının da daha iyi olduğu için yüksek frekanslara çok daha rahat çıkar ve uzun süre daha iyi durur vs veya ömrü daha uzun oldu gibi. Aslında anakart işi daha çok PSU gibi alınabiliyorsa iyi alınmalı. İki anakart arasında normal kullanımı da etkileyecek bir fark var mıdır bilmiyorum ama @crazyreign anakartlara fısıldayan adam belki o biliyordur. OC ile çok işiniz yoksa yani 5.5 GHz civarına çıkarmayacaksanız veya bundan sonra 11900K veya daha üst segment bir işlemciye geçmeyecekseniz ASUS alınabilir ama onun harici iyi anakart olarak UNIFY'i öneririm.
Şimdi daha net bir şekilde anladım hocam. Çok teşekkür ediyorum açıklamalarınız için. Ben O.C. yapmayı düşünmüyorum. Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi sadece oyun oynayacağım ve işlemcinin bana sunduğu en fazla boost hızlarını kullanacağım. Yani kalkıpta dur şunu 5.5 - 6 Ghz çıkarayım gibi bir isteğim yok. Oturup 2k oyun oynayacağım ve Autocad, Solidworks gibi programlardan alırsam ufak tefek 10-15 dakikalık renderlar alacağım.
Ve son olarak eğer bu dediğiniz UNIFY anakarta Asus tarafında fiyat çok değişmeyecek şekilde yakın veya az daha alt sınıf olan anakart biliyorsanız onada açığım söyleyebilirsiniz.
@crazyreign arkadaşa daha önce sormuştum farklı bir forumda, kendisi de çok iyi bir anakart olduğunu söylemişti Asus'un. Fakat orda bir kıyaslama olarak açmamıştım konuyu, Asus üstünden yorum almıştım sürekli.

Şimdi daha net bir şekilde anladım hocam. Çok teşekkür ediyorum açıklamalarınız için. Ben O.C. Yapmayı düşünmüyorum. Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi sadece oyun oynayacağım ve işlemcinin bana sunduğu en fazla Boost hızlarını kullanacağım. Yani kalkıpta dur şunu 5.5 - 6 GHz çıkarayım gibi bir isteğim yok. Oturup 2K oyun oynayacağım ve AutoCAD, SolidWorks gibi programlardan alırsam ufak tefek 10-15 dakikalık renderlar alacağım.
Ve son olarak eğer bu dediğiniz UNIFY anakarta ASUS tarafında fiyat çok değişmeyecek şekilde yakın veya az daha alt sınıf olan anakart biliyorsanız ona da açığım söyleyebilirsiniz.
@crazyreign arkadaşa daha önce sormuştum farklı bir forumda, kendisi de çok iyi bir anakart olduğunu söylemişti ASUS'un. Fakat orada bir kıyaslama olarak açmamıştım konuyu, ASUS üstünden yorum almıştım sürekli.

ASUS olarak sanırım UNIFY ayarı olan bir Maximus XII Extreme var ama soğutma farkı nasıldır onu bilmiyorum fakat büyük ihtimal benzerdir. Onun harici UNIFY'ye yakın Apex ve Formula var. UNIFY VRM'leri 90A veriyorken Apex ve Formula 70A veriyor fakat tam olarak UNIFY karşılığı bir anakart XII Extreme denebilir.

ASUS olarak sanırım UNIFY ayarı olan bir Maximus XII Extreme var ama soğutma farkı nasıldır onu bilmiyorum fakat büyük ihtimal benzerdir. Onun harici UNIFY'ye yakın Apex ve Formula var. UNIFY VRM'leri 90A veriyorken Apex ve Formula 70A veriyor fakat tam olarak UNIFY karşılığı bir anakart XII Extreme denebilir.
O anakartları biliyorum, fakat o kadar çıkamayacağım sanırım. Teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Ben biraz düşüneyim, belki Formula almaya çalışabilirim, bütçe ayarlaması yapmam lazım biraz.

Geri
Yukarı