11.000TL 17.3" laptop tavsiyesi

Bütçe
11000
Teşekkür ederim ben de tüm sitelerde indirim başladıktan sonra bakacağım daha üst modeller indirime girerse onlardan birisini alabilirim eğer girmezse bravo 17 almayı düşünüyorum. En azından MSI olduğu için bir sorun falan çıkartırsa kafam rahat olur diye düşünüyorum çünkü baktığım zaman artık ısınmayan laptop kalmamış yani hepsi ısınıyor neredeyse benim bütçemde.

Acer 2020, Monster (Bazı kasaları) , MSI, Asus ROG, HP Omen, Lenovo Legion soğutmaları iyi. Masaüstü ile kıyaslamayın.

Hem rtx 2060 hemde %100 srgb olduğu için 17 inch helios 300 almayı düşünüyorum nitro 5 lerde gtx 1660ti kullanılıyor genelde, birde koltukta controllerla oynadığım için realm royale oynarken 15inch laptopta uzaktaki rakibi görmek için bazen gözümü kıstığım oluyor. Kardeşimin 17 inch laptopunu denedim baya rahat görüyorsun mesafeleri. Ama masada oynayacaksan 15 inch nitro 5 alınabilir. 17.3 inchlerin taşıması okadarda zor değil mesela helios 300 2.830gram ağırlığı. Zaten 15 inch laptopun yanına bir powerbank koyarsan aynı ağırlığa geliyor.
15 inch laptoplarda gayet iyi 15 inchli laptopumda oyuna alıştıktan sonra gayet iyi oynuyorum.

Son düzenleme:
Tabi, yazarım. Benim de hala soru işaretleri var. Hatta 3-4 yıl sonra ne olur onu merak ediyorum. Ama MSI herhalde sıkıntı yaşanacak bir ürün sürmez piyasaya. Daha iyi ekran kartlı Monster almak yerine MSI almak bence hala daha mantıklı karar. Gelince göreceğiz, cuma teslim gözüküyor.

Hocam hortlatmak gibi olmasın ama nasıl laptop? Aynısını almayı düşünüyorum da.

Hocam hortlatmak gibi olmasın ama nasıl laptop? Aynısını almayı düşünüyorum da.
Ben de yorum yapacaktım ama biraz daha kullanayım diyordum. En azından ilk izlenimleri paylaşayım.

Genel olarak gayet güzel bir makine, ince, kasa kaliteli, tuşlar keyifli. Performansta bir sorun görmedim, gerçi çok kasacak oyunlar bakmadım ama oynadığım oyunlar (Civilization6, Stellaris, Surviving Mars bu aralar) çok akıcı, yükleme süreleri çok kısa, gayet iyi (fps vs hiç bakmadım), ısınma olmuyor hiç. Batarya da iyi, genelde şarjda kullanıyorum ama bazen çıkarıp başka odaya geçtiğimde vs kalan 4 saat yazıyor. Hatta şimdi baktım arkada çalışan bir şey yok %89 - 6 buçuk saat diyor. Hani öyle birden de bittiğini görmedim. 17.3" ekran iyi ki almışım, başta o kadar farketmedim ama arada eski laptopta bir şey bakacak olunca çok küçük geliyor onun ekranı. Cihaz çok da büyük değil, 15.4" HP laptop çantasına sığıyor, genişlik sadece fazla, üstteki fermuara kadar çıkıyor ama en çok rahat sığdı.

Gelelim hoşuma gitmeyen 1-2 detaya.
1) MSI dragon center ne gıcık bir şeymiş, baya uğraştıktan sonra kaldırdım. Performans modları, sıcaklık, cpu, ram takibi vs güzel ama devamlı hata veriyordu. Bazen başlamıyor, bazen tekrar kayıt formu vs çıkıyor, yanıt vermiyordu. Baktım hiç stabil çalışmıyor, iki üç defa kaldırdım kurdum vs sonunda kaldırdım.

2) Isınma olmuyor ama performans moduna alır almaz fanlar öyle coşkuyla çalışıyor ki sanki aspiratör çalışıyor. Normalde hiç fan sesi yok yanlış anlaşılmasın, ama performans modunda coşuyor fanlar. Ben gibi kulaklıksız kullanıyorsanız bilgisayarı baya rahatsız edebilir. Sessiz moda alınca ise birden performans düşüyor. Genelde dengeli modda kullanıyorum, bu mod gayet güzel, ama oyun sırasında yine arada coşuyor. Benim eski laptop Asus baya sessizdi, ilk kez gaming laptop aldım, diğerleri de böyle mi bilmiyorum.

3) Ekran normal şartlarda yeterli, çok parlak değil ama kötü de değil. Ama özellikle film izlerken karanlık bir sahne varsa aşırı karanlık oluyor. Karanlıktan ziyade eski tip bir ekrana yan açıdan bakmış gibi gözüküyor. Pek bir şey seçilmiyor. Ayarlardan vs kurcaladım bulamadım bir şey. Ekran parlaklığı maksimumdayken normal parlaklık anca var ve dediğim gibi özellikle videolarda çözemedim sorunu.

Kısacası ben baya memnun kaldım, fiyata göre iyi bir ürün.

Ben de yorum yapacaktım ama biraz daha kullanayım diyordum. En azından ilk izlenimleri paylaşayım.

Genel olarak gayet güzel bir makine, ince, kasa kaliteli, tuşlar keyifli. Performansta bir sorun görmedim, gerçi çok kasacak oyunlar bakmadım ama oynadığım oyunlar (Civilization6, stellaris, surviving mars bu aralar) çok akıcı, yükleme süreleri çok kısa, gayet iyi (FPS vs hiç bakmadım), ısınma olmuyor hiç. Batarya da iyi, genelde şarjda kullanıyorum ama bazen çıkarıp başka odaya geçtiğimde vs kalan 4 saat yazıyor. Hatta şimdi baktım arkada çalışan bir şey yok %89 - 6 buçuk saat diyor. Hani öyle birden de bittiğini görmedim. 17.3" ekran iyi ki almışım, başta o kadar fark etmedim ama arada eski laptopta bir şey bakacak olunca çok küçük geliyor onun ekranı. Cihaz çok da büyük değil, 15.4" HP laptop çantasına sığıyor, genişlik sadece fazla, üstteki fermuara kadar çıkıyor ama en çok rahat sığdı.

1) MSI Dragon Center ne gıcık bir şey miş, bayağı uğraştıktan sonra kaldırdım. Performans modları, sıcaklık, CPU, RAM takibi vs güzel ama devamlı hata veriyordu. Bazen başlamıyor, bazen tekrar kayıt formu vs çıkıyor, yanıt vermiyordu. Baktım hiç stabil çalışmıyor, iki üç defa kaldırdım kurdum vs sonunda kaldırdım.

2) ısınma olmuyor ama performans moduna alır almaz fanlar öyle coşkuyla çalışıyor ki sanki aspiratör çalışıyor. Normalde hiç fan sesi yok yanlış anlaşılmasın, ama performans modunda coşuyor fanlar. Ben gibi kulaklıksız kullanıyorsanız bilgisayarı bayağı rahatsız edebilir. Sessiz moda alınca ise birden performans düşüyor. Genelde dengeli modda kullanıyorum, bu mod gayet güzel, ama oyun sırasında yine arada coşuyor. Benim eski laptop ASUS bayağı sessizdi, ilk kez Gaming laptop aldım, diğerleri de böyle mi bilmiyorum.

3) Ekran normal şartlarda yeterli, çok parlak değil ama kötü de değil. Ama özellikle film izlerken karanlık bir sahne varsa aşırı karanlık oluyor. Karanlıktan ziyade eski tip bir ekrana yan açıdan bakmış gibi gözüküyor. Pek bir şey seçilmiyor. Ayarlardan vs kurcaladım bulamadım bir şey. Ekran parlaklığı maksimumdayken normal parlaklık anca var ve dediğim gibi özellikle videolarda çözemedim sorunu.

Kısacası ben bayağı memnun kaldım, fiyata göre iyi bir ürün.

Elinize sağlık hocam çok güzel bir inceleme olmuş. Hocam driverları nereden kurdunuz? Sorun çıkaran oldu mu?

Genel olarak gayet güzel bir makine, ince, kasa kaliteli, tuşlar keyifli. Performansta bir sorun görmedim, gerçi çok kasacak oyunlar bakmadım ama oynadığım oyunlar (Civilization6, stellaris, surviving mars bu aralar) çok akıcı, yükleme süreleri çok kısa, gayet iyi (FPS vs hiç bakmadım), ısınma olmuyor hiç. Batarya da iyi, genelde şarjda kullanıyorum ama bazen çıkarıp başka odaya geçtiğimde vs kalan 4 saat yazıyor. Hatta şimdi baktım arkada çalışan bir şey yok %89 - 6 buçuk saat diyor. Hani öyle birden de bittiğini görmedim. 17.3" ekran iyi ki almışım, başta o kadar fark etmedim ama arada eski laptopta bir şey bakacak olunca çok küçük geliyor onun ekranı. Cihaz çok da büyük değil, 15.4" HP laptop çantasına sığıyor, genişlik sadece fazla, üstteki fermuara kadar çıkıyor ama en çok rahat sığdı.

1) MSI Dragon Center ne gıcık bir şey miş, bayağı uğraştıktan sonra kaldırdım. Performans modları, sıcaklık, CPU, RAM takibi vs güzel ama devamlı hata veriyordu. Bazen başlamıyor, bazen tekrar kayıt formu vs çıkıyor, yanıt vermiyordu. Baktım hiç stabil çalışmıyor, iki üç defa kaldırdım kurdum vs sonunda kaldırdım.

2) ısınma olmuyor ama performans moduna alır almaz fanlar öyle coşkuyla çalışıyor ki sanki aspiratör çalışıyor. Normalde hiç fan sesi yok yanlış anlaşılmasın, ama performans modunda coşuyor fanlar. Ben gibi kulaklıksız kullanıyorsanız bilgisayarı bayağı rahatsız edebilir. Sessiz moda alınca ise birden performans düşüyor. Genelde dengeli modda kullanıyorum, bu mod gayet güzel, ama oyun sırasında yine arada coşuyor. Benim eski laptop ASUS bayağı sessizdi, ilk kez Gaming laptop aldım, diğerleri de böyle mi bilmiyorum.

Kısacası ben bayağı memnun kaldım, fiyata göre iyi bir ürün.

Hocam parlaklık sorununa birkaç yerde daha denk geldim. Fabrika çıkışlı öyle geliyormuş galiba. Ben bir alt modeli olan donanım olarak tek farkı 8 GB RAM olan Bravo 15'i aldım. Umarım bir sorun vs. çıkmaz.
Teşekkür ederim değerlendirmeniz için.

Elinize sağlık hocam çok güzel bir inceleme olmuş. Hocam driverları nereden kurdunuz? Sorun çıkaran oldu mu?
Driver'lar ssd'nin bir partionunda vardı ama otomatik kurdu galiba hepsini, hiç sorun yaşamadım. Sadece ilk başta Windows kurarken biraz uğraştırdı Efi shell, kurduktan sonra birşey yapmama gerek kalmadı
Hocam parlaklık sorununa birkaç yerde daha denk geldim. Fabrika çıkışlı öyle geliyormuş galiba. Ben bir alt modeli olan donanım olarak tek farkı 8 GB RAM olan Bravo 15'i aldım. Umarım bir sorun vs. çıkmaz.
Teşekkür ederim değerlendirmeniz için.
Güle güle kullanın. Işin garibi oyunda sorun yok, ama videolarda oluyor. Farklı playerlar, codecler de denedim.
Hem 15,6 hem de 8 yıllık 17.3 ekrana sahip pc sahibiyim. İnan hiç bir fark yok.
Benim eski 15.4" Asus'tan daha hafif, daha ince. Sadece ekran yanlasina biraz daha geniş ama çerçeveler ince olunca o da neredeyse aynı. Bence doğru karar vermişim.

Geri
Yukarı