11 bin TL bilgisayar mühendisliği için laptop önerisi

mahmutsevki

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben bu sene bilgisayar mühendisliğini kazandım ve “Öğrenim döneminde işini görür” laptopu yerine gayet hızlı ve kullanışlı bir laptop aramaktayım. 11 bin TL'ye kadar bütçem var fakat tabii ki de bunun hepsini harcamamız gerekmiyor. 3 tür üzerinde yoğunlaşmıştım:

1) MacBook. Lakin hocalar derslerdeki bazı programlarda sıkıntı çıkaracağı için bunu özellikle istemediler.

2) Gaming laptop. i5 11. Nesil, Ryzen 5 veya Ryzen 7 bir işlemci, üstüne 512 GB SSD, 8 veya 16 GB RAM, RTX 3050 veya GTX 1650 ekran kartı diye düşünmüştüm en başta. Biraz araştırdığımda Gaming laptopların gerek ağır olması (2, 5 kilogram) gerek pil ömrünün az olmasından dolayı (2 3 saat) okula giderken şarj adaptörünü de sürekli yanımda taşımam gerektiğini ve sürekli priz bulmak zorunda olduğumu fark edince bundan da vazgeçtim

3) Ve şimdilik en mantıklısı, üzerinde durduğum laptoplar (Ultrabook mu deniyor, tam bilmiyorum). Yazdığına göre 8 saat kadar bir pil ömrü var. 1,9 kilogram ağırlığında olduğundan taşıması da benim için rahat olacak.

Yani sonuç olarak 3. tür laptop üzerinde yoğunlaştım. Bunun üzerine 4 sorum olacak.

A) Alacağım laptopun işlemcisi U serisi. Yani pil ömrü uzun olsun diye daha düşük performans veriyor. Peki bir Gaming laptopta kodları derlemek mi daha uzun sürer yoksa bu U serili bir laptopta mı?

B) İkisi arasında kaldım. Ya Ryzen 7 3700U ya da Ryzen 7 3700U. Aralarında 1400 TL fark var. 1 nesil üstünü almak için sizce 1,4 bin TL fazla vermeye değer mi?

C) Bu laptoplar nasıl, beni 6 sene falan götürür mü titiz kullanımda?

D) Eğer hem hafif, hem işlemcisi güçlü hem de uzun süre fişe takmadan kullanacağım laptop varsa önerilere açığım.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-...nabilir-bilgisayar-20t8001utx-p-HBV00000YA9A3

https://www.hepsiburada.com/lenovo-...abilir-bilgisayar-81w10127tx-p-HBCV000007XFJ6

Not: İleride 8 GB RAM ekleyeceğim bunlara.

1) HP Pavilion alınır mı? Bundan önce 2 laptopumun ikisi de Paviliondu ve çok başımı ağrıttı
2) Pil ömrü 4 5 saat diyor da daha az çıkıyo genelde gaming laptopların

Asus TUF Dash’lere bakabilirsiniz. Onlar da 1.99 kilo ve oldukça ince. RTX 3050 ve 3050Ti ekran kartı bulunuyor.
Bunu gösterdiğin çok iyi oldu. Önerebileceğin var mı peki?
Mediamarkt olduğuna ve Win10 olduğuna bakmazsak nasıl? (Başka bir siteden FreeDOS bulurum.)
Sadece 2kg ve uzun pil ömrü diyor. İnanıyım mı uzun gittiğine pilin?
MacBook alternatifi Huawei MateBook var.
Bu Huawei'lerde FreeDOS yok sanırım Huawei alacaksam direkt Win10 bakmam gerekiyor ve bunla attığım Lenovoya nispeten daha az oyun oynarım. Indie oyunları falan da kaldırsın istiyorum bu direkt ofis işi.

Son düzenleme:
Bunu gösterdiğin çok iyi oldu. Önerebileceğin var mı peki?
Mediamarkt olduğuna ve Win10 olduğuna bakmazsak nasıl? (Başka bir siteden FreeDOS bulurum.)
Sadece 2kg ve uzun pil ömrü diyor. İnanıyım mı uzun gittiğine pilin?

Bu Huawei'lerde FreeDOS yok sanırım Huawei alacaksam direkt Win10 bakmam gerekiyor ve bunla attığım Lenovoya nispeten daha az oyun oynarım. Indie oyunları falan da kaldırsın istiyorum bu direkt ofis işi.
TUF’da pili büyük olan modeller de var küçük olan da kaç whrs olduğunu yazarsanız ne kadar gidebileceğini TUF kullanıcısı olarak söyleyebilirim.

Attığım nasıl? İnternette bir tek Mediamarkt'ta buldum. Buradan alınır mı yoksa 11 bin TL için çok mu pahalı?
Mediamarkt’daki gereksiz pahalı. Gamersarena da mimli bir firma bizzat bana denk geldi kutusu açılmış iade edilmiş ürün gönderdiler piyasaya göre ucuz almıştım. Teknorya daha güvenilir.

Pili de 76whrs imiş. Bendeki 48whrs 2.30-3 saat arasında gidiyor. Bu pil ile 4-4.30 saat pil süresi alırsınız diye tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı