11.sınıf alan değiştirme nasıl yapılabilir?

xelys

Hectopat
Selamlar arkadaşlar ben 11.sınıf öğrencisiyim. Maalesef alanımdan memnun değilim. Şu an da sözel alanındayım. Eşit ağırlığa geçmek istiyorum. Bunun için şimdi geçebilir miyim? 2.dönemi mi beklemeliyim?
1.yazılıların hepsine eğit ağırlığa geçince tekrar girmek zorunda mıyım?
Teşekkür ederim şimdiden.

hatalı alan seçimi yapıldığında değişiklik yapmak mümkün olmayabilir

alan seçimi 10. sınıfta yapılmakta ve 11-12. sınıflar ağırlıklı alan dersleri ile okutulmaktadır. Öğrencilerin alan seçiminde hata yaptıklarını fark etmeleri ise çoğunlukla seçim sonrası geçen 1 dönemin sonlarına yaklaşıldığında fark edilmektedir. Aslında öğrenciler hatayı çok daha erken fark etmektedirler. Ancak öğrencilerin değişiklik taleplerini dile getirecek kadar zorlandıklarını görmeleri bir dönem sonuna denk gelmektedir.

Pek çok okul kısa bir sürenin ardından alan değişikliğine sıcak bakmamaktadır. Bunun nedeni alan seçimi sonrası müfredatın alanlara göre farklılaşması ve öğrencilerin dahil olmadıkları alan derslerine yönelik eksiklerini tamamlamasının zor olmasıdır. Öğrenciler alan değişikliğine kabul edilse dahi açıklarını kapamak, diğer öğrencileri yakalamak ve çok kısa sürelerle temelini oturtmak zorundadır. Bu normalin 2-3 misli özveri ile çalışmayı gerektirmektedir. Aynı zamanda öğrencinin değişim sonrası sınıf ve öğretmen değişiklikleri olacak bu da yeni bir adaptasyon sürecini doğuracaktır.

Alan değişikliği sonrası eksik kapatma sürecinde zorlanan öğrencilerde yeni bir kaygı da baş göstermektedir. Yaşadıkları stres “ikinci kez yanlış yapmış olabilir miyim”, “ya bu alanda benim için uygun değilse” düşüncelerinin açığa çıkmasına neden olabilmektedir. Öğrencilerin bu süreçte yıpranmaması, en başından kendisi için en doğru kararı vermesi için iyi bir kariyer danışmanlığı alması gerekmektedir.

Kaynak: Hatalı Alan Seçimi: Değişiklik Yapmak Mümkün mü?
Çoğu yerdede okul yönetimine bağlı olduğu yazıyor. Büyük ihtimal II. Dönem geçiş yapabileceksiniz.
Yani 2.dönem mi dilekçe vermeliyim? Peki 1.dönemde yeni gideceğim alanla alakalı görmediğim tüm sınavlara 2.dönem girecek miyim?

Ben de bölüm seçiminin önemini bilmeden bir seçim yaptım. 10. sınıfta uzaktan eğitim dolayısıyla herhangi bir bilgilendirme yapılmadan Google form linki gönderildi. Sadece ders saatleri değişiyor, aynı dersler işleniyor zannediyordum. Ama öyle değilmiş. Okul idaresine durumu bildirdiğim zaman yüzüme bile bakmadan odasından kovmuştu. Sayısal meslek isterken eşit ağırlık okuyorum.

Sayısaldan bir arkadaşım ilk dönem eşit ağırlığa geçti. İlk yazılardan önce geçiş yaptı. Okul idaresi ve rehberlik ile görüşün bence.

Sayısaldan bir arkadaşım ilk dönem eşit ağırlığa geçti. İlk yazılardan önce geçiş yaptı. Okul idaresi ve rehberlik ile görüşün bence.
Maalesef ilk yazılıları oldum ve 3,4 ay kadar süre de geçti... Hiç şansım yok mu? İlk yazılılar için tekrar sınava girer miyim yeni bölüme geçince?

Maalesef ilk yazılıları oldum ve 3,4 ay kadar süre de geçti... Hiç şansım yok mu? İlk yazılılar için tekrar sınava girer miyim yeni bölüme geçince?
Bilgim yok maalesef, dediğim gibi idare veya rehberlik servisine sormanız daha doğru olacaktır.

Geri
Yukarı