11. sınıf öğrenciye tavsiyeler

SpeedCowboy

Decapat
Başlıkta okuduğunuz gibi 9,10 ve 11. sınıfın 1. dönemini boş geçirdim. Sayısalcıyım ve ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok normalde planım dönem başladığından beri sıkı şekilde çalışmak idi ama hem benim boşlamalarım hem de bazı sorunlar üst üste geldi ve bugüne kadar sürüklendim. Gözümü açtığımda elimde karneyle 11. sınıfın ilk dönemini de önceki yıllar gibi bomboş geçirmiş bir öğrenci olarak uyandım. Panik olmaya telaş yapmaya başladım ama yol yordam bilmediğim için elimden bir şeyde gelmiyor bu da daha fazla panik olmama içimin kararmasına neden oluyor. Uzun lafın kısası 11. sınıfın 2. dönemine kadar liseyi boş geçirmiş olan orta halli bir Anadolu lisesinde okuyan sayısal öğrencisiyim başlıca sorunum bir çalışma düzenim yok ve düzen oturtmakta başarısızım. Tavsiyelerinizi, önerilerinizi bekliyor olacağım.

Başlıkta okuduğunuz gibi 9,10 ve 11. sınıfın 1. dönemini boş geçirdim. Sayısalcıyım ve ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok normalde planım dönem başladığından beri sıkı şekilde çalışmak idi ama hem benim boşlamalarım hem de bazı sorunlar üst üste geldi ve bugüne kadar sürüklendim. Gözümü açtığımda elimde karneyle 11. sınıfın ilk dönemini de önceki yıllar gibi bomboş geçirmiş bir öğrenci olarak uyandım. Panik olmaya telaş yapmaya başladım ama yol yordam bilmediğim için elimden bir şeyde gelmiyor bu da daha fazla panik olmama içimin kararmasına neden oluyor. Uzun lafın kısası 11. sınıfın 2. dönemine kadar liseyi boş geçirmiş olan orta halli bir Anadolu lisesinde okuyan sayısal öğrencisiyim başlıca sorunum bir çalışma düzenim yok ve düzen oturtmakta başarısızım. Tavsiyelerinizi, önerilerinizi bekliyor olacağım.

Her şey 12. sınıf başlamadan önceki o yaz belli olur. O yaz herkes sıfırdan başlar ve önce TYT halledilir. Ben 11 sene boyunca hiç ders çalışmadım hatta 9 ve 10. sınıfta kalacak oldum ama 12. sınıfın yazından çalışmaya başladım ve şu an hayal ettiğim üniversite ve bölümdeyim.

Her şey 12. sınıf başlamadan önceki o yaz belli olur. O yaz herkes sıfırdan başlar ve önce TYT halledilir. Ben 11 sene boyunca hiç ders çalışmadım hatta 9 ve 10. sınıfta kalacak oldum ama 12. sınıfın yazından çalışmaya başladım ve şu an hayal ettiğim üniversite ve bölümdeyim.

Hangi üniversiteye gittiniz acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğin yeri kazanmana sevindim peki bu zamana kadar hiç çalışmayıp o tatil döneminde çalışma düzeni oturtmayı nasıl başardın?

Forumda nasıl ders çalışılır gibi konular var ben oralara bir sürü şey yazdım ve baska arkadaslarda yazdi yani bir suru bilgi var sadece forumda degil internette de. Benim profilden bakabilirsin yazdiklarima. Once hangi derslere nasil calisacaginizi ve nasil tekrar yapacaginizi belirleyin. Size onerim once 3 saat ile baslayip bunu her hafta 1 saat arttirmak.

Şu saatte kalk bu saatte yat şu saatte bunu yap tarzı programlar yapmayın. Hem çalışmaktan soğursunuz hem de max 1 hafta yaparsınız o programı. Ha ben robotum diyen varsa yapabilir. Ben yerinizde olsam 9-10 matematik ve fen bakarım sadece. Çıkar abicim konuları tek tek yaz. Daha sonra kaç gün bu tatil bu kadar şu kadar. Kendine haftalık ödev vericeksin. Atıyorum ;

1 Temmuz - 8 Temmuz arasında matematikte polinom küme mutlak değer bitmeli.
Türkçe de paragraf çözülmeli 2 günde bir.
Fizikte madde özellikleri
Vs.

Eğer ders çalışmaya çok alışık değilsen her hafta az konu halledersin. Siz yine iyisiniz millet 11'in sonunda başlıyordu çalışmaya kasmayın yani matematikten -3 yapan 40a bile çıkar 2 yılda efendi gibi disiplinli çalışırsa . :)

Ayrıca YKS sürecinde en kritik nokta kaynak seçimidir. En zor kaynak en iyi kaynak demek değildir. Gurur yapmadan eğer seviyeniz iyi değilse ağır kitaplar almayın sonra 2 yıl kitap açmazsınız soruları çözemeyince.

İlk defa çalışacak arkadaşlara ben Birey A matematik öneriyorum. Sonrasında Birey B ya da 345 TYT alabilirsiniz. Her dersten 5-10 kitap bitirmek zorunlu değil. Konuları düzgünce oturtup test kitaplarında cila atıp en son deneme geçmek önemli.

10. Sınıfsanız bence matematik ağırlık verin fen i de yavaştan halledin. Türkçede dil bilgisine 12de de baksanız yetişir. Zaten unutuluyor cok develenmeyin zaten.

Eğer ilerde pişman olmak istemiyorsan şimdi başla..

Burada guzel bilgiler var mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı