11. Sınıfın başında fen lisesinden açık liseye geçmek mantıklı mı?

Niz

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. 11. Sinifa başlayacağım ve aklımda acik liseye gecmek kaldı. Karar veremiyorum. Fen lisesinde okuyorum ucu ucuna tutturdum. Derslerim ve potansiyelim ortalamanın üzerinde. Okulum evime yakın değil günde 10 saatim okul için çöp oluyor. Kaybettigim vakit ve uyku da eklenince ders icin günlük 3 saatim kaliyor. Gerçekten evde kendim tamamlamaya çalışmadan asla halledemezdim. istesem de istemesem de pek fayda alamıyorum. Zaten lisemin başı pandemiye denk geldigi icin yüz yüze eğitime geçsek bile hep kendim tamamlamaya calistim, alisamadim, insanlar itici gelmeye basladi, okul yolu, okulun içinde bulunmak beni kötü hissettirmeye basladi. Kimse zaten calismiyor. Iyice motivem düştü hem de dersleri Yeteri kadar iyi ilerletemedim. 10. Sinifta okul hayatımı çok zor yönettim psikolojik sorunlar(kaygi bozuklugu) dersleri yetistirememe, zaman yetersizliği derken hem kendime vakit ayıramaz hem de mutsuz birisi oldum. Açıkçası beni okula bağlayan arkadaş ortamım vs. yok hatta kaçmak istiyorum. Okul ortamimda hic ciddiyet yok. Düzgünce çalışan maksimum 5 kişi. Cogu insan okul ortami icin aciga gecmek istemiyor mesela ama benim ortamim yok. Sadece bir kac hocamdan memnunum. Ustune ustluk maddi yonlerini de hesapladim ve acik egitim daha mantikli geldi. Evde de bir sekilde bu sureci götürup verimli çalışabilirsem tabi.

10. Sinif puanim da okulun zor sormasi ve edebiyat gibi dersler yuzunden 84,5 oldu. Acik ogretimde daha iyi bir obp puani alacagima eminim. 12. Sinifta zaten acik liseye kesin olarak gecmek istiyorum. Hedefim güzel bir sıralama ile istediğim bölüme yerleşmek. Vakit kaybı olmadan evde çalışmak okulda yorulmamak ve sadece sınava yonelik calismak. Zaten ogrendigim seylerin sinav disinda bir seye katkisi yok. Ayrica sinava calismanin yaninda sporumu yapmak farkli dilleri, temel kodlama vs. ogrenmek istiyorum. Sizce 11. Sınıfı da böyle kötü isteksiz gecirecegime 11. Sinifta açığa geçip 2 yılda kendimi geliştirmeye calisarak yavaş yavaş sinava hazırlanmam mantikli mi son sene dershane desteği de olacak okuldan pek farkı olmaz diye düşünüyorum. Kafam çok karıştı. Insanlarin kendini benim yerine koyup karar vermesi imkansiz oldugu icin kendi kararimi kendim verecegim fakat Fen lisesi yerine acik liseden diploma alacagim ve bu bana ne kaybettirir bilmiyorum. Bosluga düşüp calismayi ihmal eder miyim bilmiyorum. Sıkılip yalnizlik cekecegimi soyledi ailem. Tecrübe ya da fikriniz varsa yardımcı olabilir misiniz?

Kaderimiz pek farklı değil. Ben anadolu lisesindeyim ve neredeyse bazı dersler hariç bana hiçbir şey katmıyor. Youtube vs. üzerinden ders videoları izliyorum ancak benim okulum evime yakın. Bu yüzden açığa geçmeyi düşünmüyorum. Ama iyi düşün derim.

Geri
Yukarı