11400F işlemci sıcaklığı 80 derece oluyor

kemalyildiz

Hectopat
Kasayı toplayalı 1 ay oldu. Son 1 haftada oyunlarda işlemci fanı 2500RPM olarak çalışıyor. BIOS'tan DC moda çektim. Değişen bir durum olmadı. Sıcaklık yükte 75-80. sistemi GameGaraj sitesinden aldım. Mevcut macunu 30 liralık macunla değiştirdim. Hala aşırı sesli çalışıyor.

Sorunsuz soğutma sağlarken bir anda hem fan hızı hem de sıcaklığın 65'ten 80 çıkması bir yerde sorun olduğunu düşündürüyor.

Çözüm olarak ilk tercihim stok fanımla eskisi gibi sorunsuz devam edebilmek. Bunun için ne yapmam gerekir?

Olmaz derseniz, alternatif çözüm öneriniz nedir?

İşlemci: 11400F.
Soğutucu: Intel stok fan göbek bakır 9cm fan.
Anakart: MSI B560M A Pro.
RAM: 2x16 Beast.
Ekran kartı: 3050.
Kasa: Cooler Master.

Son düzenleyen: Moderatör:
Harici soğutucu almanız gerekir. Zaten sırf iş görsün diye veriliyor o soğutucu. Çok bütçe yoksa Dark Freezer serilerinden birisi olabilir. X127 kullanıyorum 11500 işlemci için kendim ayarladığım fan ayarı ile 60'ı geçmedi hiç. 250 lira civarı fiyata değer. Tek sorun yüksek RPM'lerde sesli çalışıyor oldukça.

30 Liralık macunun yahnisi olabileceği kadar stok soğutucuyla o işlemcinin yük altında 75-80 derecelerde çalışmasına iyi dahi denebilir.
Yük altında fan sesine katlanacaksın. BIOS'dan ne sıcaklıkta fanın yüzde kaç çalışacağını ayarlayabilirsin.

Harici soğutucu almanız gerekir. Zaten sırf iş görsün diye veriliyor o soğutucu. Çok bütçe yoksa Dark Freezer serilerinden birisi olabilir. X127 kullanıyorum 11500 işlemci için kendim ayarladığım fan ayarı ile 60'ı geçmedi hiç. 250 lira civarı fiyata değer. Tek sorun yüksek RPM'lerde sesli çalışıyor oldukça.
Bir anda soğutamaması acaba başka bir sorun var mı diye düşündürdü. Cevabınız için teşekkürler. Harici soğutucu olarak Dark x123 düşünüyorum. x127 ye göre daha sessiz ancak hava akışı daha az. Önemli olan sessiz çalışabilmesi. İnşallah verim alabilirim.

Normal. Bende kullanıyorum, 90'ı bile gördüm. İşlemcinin önünü açsan 120-130W'lara kadar çıkıyor. En yakın zamanda yeni bir soğutucu almaya bak.
Harici soğutucu olarak Dark x123 düşünüyorum. Sessiz f/p soğutucu önerilere açığım.

30 Liralık macunun yahnisi olabileceği kadar stok soğutucuyla o işlemcinin yük altında 75-80 derecelerde çalışmasına iyi dahi denebilir.
Yük altında fan sesine katlanacaksın. BIOS'dan ne sıcaklıkta fanın yüzde kaç çalışacağını ayarlayabilirsin.
Haklısınız aslında. Termal macunda çok cimri davrandım. Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun almayı düşünüyorum.

Yaşadığım sorunu Dark x123 + Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun sessiz bir şekilde çözer mi?

Geri
Yukarı