12. / 13. Nesil Intel işlemciler için ITX anakart önerisi

Makaleler
110
13. veya 12. Nesil Intel işlemcilerle kullanabilmek için ITX anakart arıyorum. İşlemci olarak 13700K ya da 13600K var aklımda. Sanırım 20 Ekim gibi satışa çıkacaklardı.

Piyasada çok az Z690 ITX anakart var. MSI, ASUS ve Gigabyte'dan birer tane model gördüm. Şu an MSI'in Z690I Unify modeli cazip geliyor bana:

MSI'ın yeni Z790 yonga setini kullanan ITX anakartı olarak ise bir tek bunu gördüm:

İki anakart arasında bir fark göremedim hatta Z690I'ya sahip MEG Unify daha dolu ve sağlam bir kart gibi duruyor.

Ürünü Lian-Li A4-H2O kasada, 240mm sıvı soğutma ile kullanacağım.

@deMarc @MisafirTerliği34

Son düzenleyen: Moderatör:
@SideWinder dopdolu olmak zorunda kalıyor bir yandan, yüksek güç tüketen işlemcilerin yanı sıra her şeyden bir tane bile koysalar maliyeti aşıyor. Zaten alan küçük.

Evet. Hatta ilginç şekilde bu MSI'ın MEG anakartı çoğu ATX'e taş çıkartacak performans sergilemiş, 12900K ile.

Yurt dışına baktım ama orada da pek bir avantaj göremedim. Önerilere açığım ama.

13. veya 12. Nesil Intel işlemcilerle kullanabilmek için ITX anakart arıyorum. İşlemci olarak 13700K ya da 13600K var aklımda. Sanırım 20 Ekim gibi satışa çıkacaklardı.

Piyasada çok az Z690 ITX anakart var. MSI, ASUS ve Gigabyte'dan birer tane model gördüm. Şu an MSI'in Z690I Unify modeli cazip geliyor bana:

MSI'ın yeni Z790 yonga setini kullanan ITX anakartı olarak ise bir tek bunu gördüm:

İki anakart arasında bir fark göremedim hatta Z690I'ya sahip MEG Unify daha dolu ve sağlam bir kart gibi duruyor.

Ürünü Lian-Li A4-H2O kasada, 240mm sıvı soğutma ile kullanacağım.

@deMarc @MisafirTerliği34

Dediğiniz gibi seçenekler çok kısıtlı yani para sorunu olmasa bile istediğin modeli alamıyorsun çünkü TR’ye getirmiyorlar. Yurt dışından almak isteyince de 150 euro limitine takılıyorlar artık.

Ben olsam Z790 chipset şimdilik düşünmem. Asus X670E-I’nin fiyatı gördükten sonra tahminim 12K’dan ucuza çıkmayacaktır. Z690-I’den ciddi farkı sadece PCIe 5.0 desteği, bir de WiFi 6E var sanırım. Bellek frekansları da yüksek ama Z690I Unify da aynı chipsetteki ROG modeline kıyasla daha yüksek bellek frekanslarına çıkabiliyor zaten.

PCIe 5.0 deseniz zaten daha böyle bir ekran kartı yok, çıkınca da 4.0 hızında performans kaybı olmayan kullanılacaktır, bant genişliği halihazırda yeterince geniş Gen 4’te. Gen 5 SSD’lere de ne kadar gerek var şu an bilemedim, fiyatları zaten ateş pahası olacaktır.

Z790I Edge’e USB 4.0 koymamışlar sanırım, yanlış görmüş de olabilirim. Asus X670E-I’de var mesela 2 tane port. Demek istediğim alt seviye bir model olacak belli ki. Unify Z690I ise chipsetindeki üst seviye model, bence Unify’ı tercih edin. Birçok yönden daha avantajlı, fiyatı Z790 muadillerinden net şekilde daha uygun olacak ama arada büyük farklar olmayacak.

MSI MEG Z690I'nın siparişini geçtim. Stoklar hızlıca tükeniyor zaten, anakart pahalıya gelse de uzun sene kullanılacak bir yatırım yaptığımdan değdiğini düşünüyorum.

Ne Z690 ne de B660 anakart kalmamış ülkemizde. Dünya genelinde de seçenekler az. Olanlar da 150 Euro sınırı nedeniyle çok çok pahalıya geliyor.

MSI MEG Z690I'nın siparişini geçtim. Stoklar hızlıca tükeniyor zaten, anakart pahalıya gelse de uzun sene kullanılacak bir yatırım yaptığımdan değdiğini düşünüyorum.

Ne Z690 ne de B660 anakart kalmamış ülkemizde. Dünya genelinde de seçenekler az. Olanlar da 150 Euro sınırı nedeniyle çok çok pahalıya geliyor.
En azından parayı düzgün bir modele verdin. Sırf ihtiyaçtan daha az özellikli bir modelde olabilirdi. Güzel denk getirdin. Hayırlı olsun. 🙂

En azından parayı düzgün bir modele verdin. Sırf ihtiyaçtan daha az özellikli bir modelde olabilirdi. Güzel denk getirdin. Hayırlı olsun. 🙂

Evet fiyatı yüksek olsa da sağlam bir yatırım oldu. Tabii elimde GPU olduğu için anakarta bu kadar yüksek yatırım yapabildim yoksa her şeyden kısmam gerekirdi.

HyperX'in RGB olmayan DDR5 RAM'leri aklımda şu an. Corsair'in RAM'leri de iyi duruyor ancak fiyatı yüksek geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı