12. sınıf mezunu olup inşaat sektörüne girmeli miyim?

Zeu5

Centipat
Makaleler
9
Yer
Kanada, Toronto
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Merhaba dostlarım. Ben Kanada'da 10. sınıfı okuyan bir öğrenciyim. Asıl hedefim askerlikti fakat son günlerde kendimle çelişiyorum. Bugün çeşitli inşaat işlerinde çalışan kuzenimle buluştum. Belki biliyorsunuzdur Kanada'da çok fazla ev yapılıyor. Çok iş var inşaat sektöründe anlayacağınız ve Kanadalılar tembel oldukları için genellikle bu işleri göçmenler yapıyor.

Ben okumayı seven bir insan değilim. Üniversite bana para ve zaman kaybı gibi geliyor. Burada üniversite çok masraflı ve pahalı bu yüzden kolej okumayı düşünüyordum sonra da askeriyeye girmeyi planlıyordum.

Kuzenim fikrimi değiştirdi. Benim kuzenim yaklaşık 25-29 yaşlarında biri. Kendisine ait güzel Honda bir aracı var ama içi çok pis çünkü kuzenim haftanın 6 bazen 7 günü çalışıyor ve çok para yapıyor anlayacağınız, öyle böyle değil. Kendisine ayıracak hiç zamanı olmuyor. Bugün benimle konuştu yolda. Türkçesi o kadar iyi değil tabii. Bana 12. sınıftan mezun ol gel benim Union'da çalış dedi.

Union: Sendika, iş yerinde çalışanları koruyan bir örgütlenme türüdür. Sendikalar, korudukları çalışanların iş yerinde adil muamele görmelerini, örneğin çalışanlar için adil bir ücret ve yan hakları savunmak gibi çeşitli yollarla sağlar.

Benim yaşıtlarım part-time çalışıp asgari ücretten düşük alıyorlar şu an çoğu kahvecide köle gibi hizmet ediyorlar ben açıkçası onlar gibi olmak istemiyorum.

Kuzenim bana uzun uzun anlattı. İlk 2 yıl çok zorlanırsın falan ama çok para yaparsın vesaire gibi ve cidden kendisi çok para yapıyor. Ayrıca parasını harcamıyor, hep yatırım yapıyor ama sorun şu, çok fazla çalıştığı için doğru düzgün bir hayatı yok ve kendini sadece işine adamış. Evli değil. Benimle bile zar zor dışarı çıkabildi her gün çalışıyor çünkü.

Kısaca sizce onun yanında çalışmalı mıyım? İyi para kazanır mıyım? Çünkü inşaat Kanada'da yüksek maaşlı, kaliteli ama bir o kadar da zor bir meslek ama ben çok para kazanmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
15 yıldır KKTC'de bu işi yapan biri olarak söyleyeyim imkanın varsa girme. Evet çok güzel para kazandırıyor ama kuzeninin de dediği gibi hem ağır şartlarda çalışıyorsun hem de doğru düzgün bir hayatın olmuyor. 🙂

@Zeu5 basitinden anlatayım; burada yaşayıp Rum tarafında bahsettiğiniz şekilde çalışan daha geçen gün görüştüğüm bir tanıdığım var, günlük 100 € alıyor. Türk tarafında en basit mühendis bile aylık 1500 € alıyor, şirkette çalışıyorsa arabası telefonu evi de karşılanıyor. Serbest çalışıp işini de iyi yapıyorsa zaten bunun çok üstünde paralar da kazanabilir. Tercih sizin ama tavsiye etmem. 🙂

Geri
Yukarı