12. sınıfı açık lisede okumak mantıklı mı?

Evet bende dönem bitince kararlaştıracağım ve aileme diyeceğim. Peki dediğinize göre geçmek zor evet ama hiç mi şans yok? Yani ben Anadolu lisesine gidiyorum ne bir lisansım var ne de kuranı okumayı bilsemde hatim indirmedim.

Ben bu şartlar yokken geçmiştim, bir fikrim yok açıkçası.

Forumda buradaki şartları karşılamayıp geçebilenler de var. Mantıklı bir sebep sunmanız lazım.

Valla hiçbir bilgim yok nasıl geçildiği ile ilgili benim dönemimde mazeret istemiyorlar rahatça geçiliyordu.
Geçen kişilere sormak lazımda bu karardan sonra buradan kaç kişi geçti acaba.
Benim boşa giden 11 senemi geri verseler neler yapmazdım, hapishane gibi Allahın her pazartesisi o lanet zil sesini duymak bile hapishaneyi hatırlatıyor bana, bu okuldan gittiğimden beri nefret etmişimdir.
Ben okulu seviyorum ama o ders dinlemeyi sevmiyorum. Ve son zamanlarda derslerde başarılı olacağımı düşünemeyip MSÜ düşünmüştüm onada çalışmak istemedim ilk 2 hafta çalışsamda saldım sıkıldım. Babamda demir, çatı, balkon, korkuluk pencere falan yapıyor gayette işi var kendisi diyor okuma gel ağır iş ama bir memurdan 4 kat para alacaksın diyor kkabul etmemiştim keşke etseydim yazları gitseydim. İşte şimdi her haftasonu gidiyorum yazında gideceğim ve eğer bir ilerleme varsa bu yüzden okulu bırakacağım. Babamın birazda üstündeki "çocuk okutma" yükünü hafifletmek istiyorum, benim hikayem böyle. Umarım sizde hızlıca bitirirsiniz. O 11 senede neler yapılırdı neler, bende bazen diyorum liseye hiç gitmeseydim herhangi bir meslek öğrenseydim şuan eminim bir araba almıştım.

Üniversiteye gidilmeyecekse orada görülen trigonometrinin, yazar ezberlerinin hayata hiçbir katkısı yok. Maksimum 3 ay sonra unutuluyor zaten. 9. 10. sınıf dersleri hayat için bir nebze olsa da önemli olabilir fakat 11 12. sınıf dersleri tamamen alan olduğu için gereksiz.
Evet bende eşit ağırlığım ve bana yaramıyor ben 4 işlem biliyorum çokta büyük rakamları çözebiliyorum biraz denklem yeteneğimde var daha nolsun, sanayide veya bir meslekte en fazla eğim veya metre ölçeceğim.

Ben bu şartlar yokken geçmiştim, bir fikrim yok açıkçası.

Forumda buradaki şartları karşılamayıp geçebilenler de var. Mantıklı bir sebep sunmanız lazım.
Haklısınız sunmam lazım ve bunu ailemle kararlaştırmam lazım, bakayım ben bi.

Geçen kişilere sormak lazımda bu karardan sonra buradan kaç kişi geçti acaba.

Ben okulu seviyorum ama o ders dinlemeyi sevmiyorum. Ve son zamanlarda derslerde başarılı olacağımı düşünemeyip MSÜ düşünmüştüm onada çalışmak istemedim ilk 2 hafta çalışsamda saldım sıkıldım. Babamda demir, çatı, balkon, korkuluk pencere falan yapıyor gayette işi var kendisi diyor okuma gel ağır iş ama bir memurdan 4 kat para alacaksın diyor kkabul etmemiştim keşke etseydim yazları gitseydim. İşte şimdi her haftasonu gidiyorum yazında gideceğim ve eğer bir ilerleme varsa bu yüzden okulu bırakacağım. Babamın birazda üstündeki "çocuk okutma" yükünü hafifletmek istiyorum, benim hikayem böyle. Umarım sizde hızlıca bitirirsiniz. O 11 senede neler yapılırdı neler, bende bazen diyorum liseye hiç gitmeseydim herhangi bir meslek öğrenseydim şuan eminim bir araba almıştım.

Evet bende eşit ağırlığım ve bana yaramıyor ben 4 işlem biliyorum çokta büyük rakamları çözebiliyorum biraz denklem yeteneğimde var daha nolsun, sanayide veya bir meslekte en fazla eğim veya metre ölçeceğim.

Haklısınız sunmam lazım ve bunu ailemle kararlaştırmam lazım, bakayım ben bi.
O kadar çok haklısınızki, 8 saat köle gibi okula her Allahın günü gittikten sonra birde devlete faydalı olmamızı felan bekliyorlar, bu nasıl bir düşünce. Birde 8 saatle de kalmıyor, sınavı,dershanesi,stresi, osu busu. Görüldüğü gibi kolay değil öğrencilik. Ben şuan Liseyi bitireyim sağ salim yeter, mezuna kalıcam yüksek ihtimalle, zaman lazım bana, zamanım ölüyor boşuna okullarda.

@yoshitsune Bir baktımda bende hiçbiri karşılanmıyor sadece "e) Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Kur'an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi alanlar ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hafızlık modüllerine kayıtlı olanlar," maddesi yapılabilir gibi duruyor. Yani sanırım burda diyanette başvuru yapıp 'bu çocuk kuran okuyor' diye bir şey göstermek lazım sanırım. Yav tanıdıkta yok ki, 5 yıl önce satranç lisansımı çıkarmayı teklif etmeme rağmen onun lisansı yok diye beni öteleyen öğretmenime...

Yani öyle denmez mesela arkadaşlığı öğrendik az çok 4 işlem öğrendik noktalama falan öğrendik, benim babam ilkokul mezunu daha "deyil mi" diyor. Bunları en azından okunduğu gibi yazılmadığını bilmek çok önemli ama bunları 3 yılda öğrensek geri kalan 8 yıl nerede orası ayrı.
Sana müfredat verilse ve az çok nasıl çalışılması gerektiğini öğretseler, ilk kez öğrenme stresini alsalar zaten tüm müfredatı 12 seneye göre çok daha kısa bir sürede bitirirsin. Geçen sene 12.sınıfken okulun tamamıyla zaman kaybı olduğunu düşünürek AÖL'e geçtim. YKS'ye çalıştığım için AÖL sınavlarına son hafta çalışırım dedim. Din, inkılap, ingilizce ve edebiyat kitaplarını baştan sona kadar bitirip 1 ders 82, 6 ders 100, 1 dersten de 92 aldım. O gün gerçekten okulun ne kadar zaman kaybı olduğunu hissettim. Tamam, AÖL sınavı kolay falan da sana kimse nereden çıkacağına dair bir ipucu vermiyor. Tüm kitabı baştan sona kadar ezberlemen lazım, tüm kitabı. Kaldı ki bilgiyi bilmeyince yapılabilecek sorular da değil, bilgiyi bilirsen de aşırı basit sorular.

Açık Liseye geçme sınırlandıırldı. Özel şartlarınız yoksa geçemezsiniz. Seneye ben okula gitmeyeyim diyorsanız hayalet okullar var. Özel okula kayıt oluyorsunuz ancak gitmiyorsunuz ve devamsızlık işlenmiyor.

Sana müfredat verilse ve az çok nasıl çalışılması gerektiğini öğretseler, ilk kez öğrenme stresini alsalar zaten tüm müfredatı 12 seneye göre çok daha kısa bir sürede bitirirsin. Geçen sene 12.sınıfken okulun tamamıyla zaman kaybı olduğunu düşünürek AÖL'e geçtim. YKS'ye çalıştığım için AÖL sınavlarına son hafta çalışırım dedim. Din, inkılap, ingilizce ve edebiyat kitaplarını baştan sona kadar bitirip 1 ders 82, 6 ders 100, 1 dersten de 92 aldım. O gün gerçekten okulun ne kadar zaman kaybı olduğunu hissettim. Tamam, AÖL sınavı kolay falan da sana kimse nereden çıkacağına dair bir ipucu vermiyor. Tüm kitabı baştan sona kadar ezberlemen lazım, tüm kitabı. Kaldı ki bilgiyi bilmeyince yapılabilecek sorular da değil, bilgiyi bilirsen de aşırı basit sorular.
Hocam yani 4 sınav oluyor sanırım her dersten yine bir değişiklik yoktur diye biliyorum. İlk sınavda mesela hem 1. üniteden hem 10. üniteden çıkabiliyor mu? Eğer bu sınavlar görüntülü olmuyorsa tüm aileyi toplarım telefonlardan cevaba bakarım ama tabi geçmesi var AÖL okuluna. Siz önceden mi geçmiştiniz yoksa bu karar sonrası mı?

Açık Liseye geçme sınırlandıırldı. Özel şartlarınız yoksa geçemezsiniz. Seneye ben okula gitmeyeyim diyorsanız hayalet okullar var. Özel okula kayıt oluyorsunuz ancak gitmiyorsunuz ve devamsızlık işlenmiyor.
O ne öyle hocam :D Şaka mı yoksa ciddi misiniz? Eğer ciddiyseniz hayalet okul ismini ilk defa duyuyorum umarım troll yapmıyorsunuzdur.

Dostum sorması ayıp 9. , 10. sınıfta tahmin edemediniz mi böyle olacağını. 3.5 yıl okumuşsunuz zaten
Edemedim dostum, ben okumayı hep istedim. Dersleri çalışır yaparım diye düşündüm çünkü 8.sınıfta çok çalışıp istediğim başarıya ulaşmıştım. Hayalim psikolog olmaktı fakat 11.sınıfı görünce olmicak dedim sonra hedefler azaldı derken gerçeği gördüm ama olanda olmuştu.

Hocam yani 4 sınav oluyor sanırım her dersten yine bir değişiklik yoktur diye biliyorum. İlk sınavda mesela hem 1. üniteden hem 10. üniteden çıkabiliyor mu? Eğer bu sınavlar görüntülü olmuyorsa tüm aileyi toplarım telefonlardan cevaba bakarım ama tabi geçmesi var AÖL okuluna. Siz önceden mi geçmiştiniz yoksa bu karar sonrası mı?
Alttan üste doğru cevaplayayım. Şu an üniversitedeyim, yani önceden geçmiştim. AÖL sınavları bu sene yüz yüze yapıldı, yeni bir karar gelmediyse online yapılmıyor sınavlar. Sınav mantığı da şöyle: İlk önce sen kredine ve kalan zorunlu ders sayına göre derslerini seçiyorsun. O derslerin kitabı ünitelere göre dönemlere ayrılıyor. Mesela 12.sınıf din kitabının ilk 3 ünitesi 7.dönem diye geçiyor, son 2 ünitesi 8.dönem diye geçiyor. Sen 7.dönem için bir sınava giriyorsun, 8.dönem için birkaç ay sonra farklı bir sınava giriyorsun. Temel mantığı böyle.
8.dönemde 7.dönemin konularından sorular çıkabiliyor. Bir de dersen sen hani son haftada tüm kitabı bitirmiştin diye. Eğer 7.dönemin sınavlarına girmezsen 8.dönemin sınav zamanında 7.dönemin sınavlarına da girebiliyorsun. Ben tempomu yakaladım diye sınavlarla boşu boşu vakit kaybetmemek için girmemiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı