Lisede hazirlik okumak mantıklı mı?

Katılım sayısına göre sosyal olarak değişir, akademik olarak hangi dil olduğuna ve size bağlı. Önünüzde 4 sene var, değerlendirebilirseniz 1 sene kaybetmemiş olursunuz. Ha zaman sıkıntım yok diyorsanız bence okul dönemleri güzel. Üniversite, liseye göre çok daha tekil ve ciddi bir yer. Lise sosyal bir insan olarak daha eğlenceli bir yerdi benim için.

Lisede hazırlık okumak avantaj mı dezavantaj mıdır? Düşünceleriniz neler?
İngilizce hazırlık keyif çatmak için, Almanca/Fransızca hazırlık gelecek için okunur lisede.
Bence hazırlık okunabiliyorsa okunmalı, en kötü ihtimalle İngilizce bilmiyorsanız bile öğreniyorsunuz zorunlu olarak. Benim okulumda hem Almanca hem de İngilizce hazırlık var, Almanya'da güzel bir akademik kariyer için Almanca hazırlığın üstüne Deutsches Sprachdiplom stufe II'yi almak çok faydalı. Almanya'da çok fazla üniversitenin kapısı size açılıyor. Hele bir de Abitur varsa, oh geleceğin kurtuldu.
Halihazırda B2 civarında İngilizce bilen birisi için evet zaman kaybı denilebilir, ama normal bir liseye gitmek yerine hazırlıklı bir liseye gidip sınıf atlamalı böyle bir birey, aksi takdirde gittiği lisede A1 ingilizce dersleri yüzünden çok büyük bir kayıp yaşayacak. Ben olsam LGS'den sonra rahatlamak için birnevi bir "gap year" olarak kullanırdım hazırlık sınıfını, MUN gibi akademik aktiviteler için mükemmel bir yıl.

Geri
Yukarı