12. sınıfta devamsızlıktan sınıfta kalınır mı?

handopando

Yoctopat
12. sınıf öğrencisiyim. An itibarıyla devamsızlığım toplam 30,5 gün oldu (20 özürlü 10,5 özürsüz). Aslında yapmayacaktım devamsızlık fakat çok yerden bir sıkıntı çıkmayacağı cevabını aldım ve ben de gitmedim, zaten neredeyse kimse gelmiyor. Birkaç hocamla da konuştum. Öğrencilerin toplu olarak asla sınıfta bırakılamayacağını, bakanlığın böyle bir şeyi yapmayacağını söylüyorlar. Yine de okulun devamsızlığı e-okula geçirmesi şartmış. Sadece ben değil, genel olarak 30'u aşan öğrenci çok. Sormak istediğim, hiç 12. sınıfta tüm sınavlarından geçmiş ama sadece devamsızlıktan dolayı sınıfta kalan birini gördünüz mü? Kalır mıyız yani sizce?

Ben dilciyim, yani AYT'ye girmeyeceğim. Olduğum sınıf ise eşit ağırlık çünkü dil sınıfı yok. Açığa geçmek için zaten çok geç. İşlenen çoğu ders beni ilgilendiren dersler değil -ki artık hocalar da her öğrenci kendi programı doğrultusunda çalıştığı için serbest bırakmış durumda yani okulda ders işlemiyoruz. Eğer okulda gerçekten beni ilgilendiren dersler olsa ve o dersler işlense zaten giderdim. Okula gitmeyen kişi de ben değilim ayrıca, benden daha çok devamsızlık yapmış ama okul birinciliğine oynayan öğrenciler de var. Okula gidemeyenlerden bahsetmenizin de konuyla ilgisini anlayamadım.
Hocam tamam dersler sizi ilgilendirmiyor. Öğretmeniniz de demiş kalmazsınız diye. Ama siz okula gitmediğiniz zaman sizi yok yazmayacaklar diye bir kaide yok. Anca dönem sonu sildirebilirsiniz o kadar. Eğer sildirebiliyorsanız tabii ki de. Vakit çok geç olmadan ailenizle konuşmanızı öneririm.

Hocam tamam dersler sizi ilgilendirmiyor. Öğretmeniniz de demiş kalmazsınız diye. Ama siz okula gitmediğiniz zaman sizi yok yazmayacaklar diye bir kaide yok. Anca dönem sonu sildirebilirsiniz o kadar. Eğer sildirebiliyorsanız tabii ki de. Vakit çok geç olmadan ailenizle konuşmanızı öneririm.
Ben yok yazmasınlar demedim zaten. Devamsızlığı yazmaları yasal olarak sorumlulukları, hocamla konuşurken aynı şekilde konuştuk böyle. Ben sadece dönem sonunda bırakırlar mı diye sordum. Ailemin de haberi var zaten.

Ben yok yazmasınlar demedim zaten. Devamsızlığı yazmaları yasal olarak sorumlulukları, hocamla konuşurken aynı şekilde konuştuk böyle. Ben sadece dönem sonunda bırakırlar mı diye sordum. Ailemin de haberi var zaten.
Hocam ne yapacakları belli olmaz. Kimi okul idaresi bırakır kimi de bir seferlik birşey olmaz diyip geçirir. Veya dönem sonu af da çıkabilir. Bilemeyiz. Ama bu ihtimallere güvenmeyin. Müdürle falan konuşun. Ailenizin de haberi varmış zaten.

Hocam ne yapacakları belli olmaz. Kimi okul idaresi bırakır kimi de bir seferlik birşey olmaz diyip geçirir. Veya dönem sonu af da çıkabilir. Bilemeyiz. Ama bu ihtimallere güvenmeyin. Müdürle falan konuşun. Ailenizin de haberi varmış zaten.
Öyle yapacağım, eyvallah. Yine de bu konuda fazla bilgi sahibi bir arkadaş varsa konuyu ayrıca takip edeceğim.

@handopando birşey sormak istiyorum hocam. Neden okula gitmediniz acaba ? 30 gün devamsızlığınız var. Sizin yeriniz de olup da okula gidemeyen, sıkıntılar içerisinde olan çok kişi var. Ama siz okula gitmiyorsunuz. Öğrenciler gelmiyor falan filan o konuları anlamam. Siz 12. Sınıfsınız ve sınav seneniz değil mi ? Ben bir konudan eksik kalırım diye hergün okula gidiyorum. Devamsızlığım da 4 gün falan. Bizim diğer sınıflarda da devamsızlıktan kalanlar varmış bu arada. Size de af çıkar mı bilmiyorum.
Dostum çıkmaz bence

Son 8 9 senedir neredeyse her sene devamsızlık affı çıkıyor, kimse de kalmıyor. Arkadaşlar bol keseden sallıyorlar yani. O olmasa bile devamsızlık 70-80 güne ulaşmadığı sürece sıkıntı yok, veliniz idareyle konuşur 20 günü özürlüye çevirirsiniz, artan olursa onları da faaliyet olarak yazıyorlar.
Bi' zahmet izin çıkmasın vs. yazan arkadaşlara ithafen; 12. sınıf sadece öğrencinin enerjisini sömüren bir yıl, okullar da genelde etüt merkezi olarak kullanılıyor. Okula gideceğine kütüphaneye giden birinin daha iyi sınav sonucu çıkma olasılığı çok daha yüksek. Şu da var; hak etmiyorsa etmiyor kardeşim, lise diploması bir işe mi yarıyor da haksızlık oluyor?
Not: Konu geçen seneden kalma, maksat millet bilgilensin :)

bu sene de af çıkar mı diyorsunuz yani hocam :D 12. sınıfa başlayacağım okula gitmenin vakit kaybı olacağını düşünüyorum tyt ve ydt konularını kendim evde ve kütüphanede bitiririm diye düşündüm. zaten okuldaki hocalar da salacak muhtemelen dil sınıfıyız. eşit ağırlığı bile saldıklarını görmüştüm.

@killa0 Artık o iş yaş oldu :) Bakan açıklama yaptı af falan getirmiyoruz diye, açık liseye geçişleri de kapattı. Muhtemelen uzun yıllardan sonra ilk kez 12. sınıfta millet devamsızlıktan sınıfta kalacak. Almaya değer bir risk değil hocam. Okulda kütüphaneye gitmeyi falan dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı