12 Yaşında Bir Birey İçin Fitness Zararlı Mıdır ?

108971

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Evet arkadaşlar, geçen gün kardeşim fitness'e yazılmış. (Nasıl kabul ettiler ise artık.) Kendisi 12 yaşında, 65 kilo ve boyu 1.60 cm. Antrenmanında neler olduğunu sordum ve bazı bodybuilding aletleri ve dumble gibi aletlerin olduğunu söyledi. Başlamadan önce koşu vs. yaptırıyorlarmış. Sizce boyu kısalır mı ?

NOT: Kilo verme amaçlı gidiyor.
NOT 2 : 2.5 KG dumble ile çalışıyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vücut geliştirmenin boy uzamasına engel olduğu tamamen bir mit. Gidip hocalarıyla konuşman daha doğru olur, sonuçta çocuk daha 12 yaşında ve bodybuilding içeren bir sistem içerisinde çalışması mantıklı olmaz. Muhtemelen kardiyo ağırlıklı bir program hazırlamışlardır gerçi, ağırlık altına yatırmazlar. Bisiklet, koşu bandı ve sıkılaştırma aletlerinde zaman geçirir.

Vücut geliştirmenin boy uzamasına engel olduğu tamamen bir mit. Gidip hocalarıyla konuşman daha doğru olur, sonuçta çocuk daha 12 yaşında ve bodybuilding içeren bir sistem içerisinde çalışması mantıklı olmaz. Muhtemelen kardiyo ağırlıklı bir program hazırlamışlardır gerçi, ağırlık altına yatırmazlar. Bisiklet, koşu bandı ve sıkılaştırma aletlerinde zaman geçirir.
Sıkılaştırma aletleri dediğiniz şu bazı iplerle belirli bir ağırlık kaldırmamı ? Onu bodybuilding diye biliyordum ben :( Neyse teşekkür ederim.

Şöyle söyleyeyim, ağırlık kaldırma ile pek alakası olmayan spor aletleri. Biraz araştırırsan öğrenebilirsin.

Mesela butterfly hareketi göğüs sıkılaştırmak içindir. Onun dışında yerde mekik aletiyle mekik çektirebilirler. Yani işini bilen bir spor salonuna gittiyse 25 yaşındaki bir insana yazacağı programı 12 yaşındaki çocuğa yazmaz, ki hiç sanmıyorum.

Kardeşim boy uzamasını engeller falan yok öyle birşey. Erkenden başlaması iyidir.Bu yaşlarda kasları uyarsın lisede artık iyice basar kaslara. Hiçbir zararı yoktur aksine yararı vardır.

Calistenics antremanları uygulasa daha iyi olur. Türkiye'deki hiç bir salonda çok ağır, büyüme plakalarına zarar verecek antreman programı vermiyorlar zaten. Kardeşinin programında muhtemelen makinelerle çalışmalar vardır. O makinelerde çalışmasında bir sakınca yok, aksine ağırlık antremanı yapmak kardiyodan daha fazla kalori yaktığından kilo vermesini kolaylaştırır. Ayrıca antreman programında saçma kol egzersizleri bulunmasın, kol kasları küçük kas gruplarından olduğu için pek kalori harcatmaz. Daha fazla kalori yakımı için daha çok sırt, bacak çalışmalı. Ayrıca kilo veren bireyde pek kas gelişimi olmaz, yani "Ben ağırlık çalışırsam yağlarım sarkar kollarım kaslı olur iğrenç olurum." diye düşünmesin kardeşin. Kardiyo antremanını ağırlık çalışmasından sonra yapsın. Kardiyoyu ilk başta yaparsa kaslardaki glikojen depoları boşalır, ağırlık antremanında kendini zorlayamaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı