12 yaşında nasıl para kazanılır?

Biraz minimalist düşünmeyi öğren. Bu kadar para istiyorsan ya büyük projen vardır yada herkes gibi tüketim canavarısındır. Bir şeyi almadan iki defa düşün mesela. Yeni bir bilgisayara ihtiyacım var mı yeni bir telefona ihtiyacım var mı? gibi sorular sor.

14 yaşında yazılımla alakalı bu kadar bilgiyi nasıl biliyorsun? Kaç yaşında başlasın bilgisayar ve bu işlere harbi merak ettim çok takdir edilesi bir şey yapmışsın helal olsun.
6 yaşında ilk C kodumu yazmıştım. :) printf. 8-9 yaşlarında python yazmaya başladım aynı anda hem sınıf öğretmenim için excel makroları vb yazıyor hemde C# öğreniyordum. Hatta C# kitabı duruyor. Sonra Linux öğrendim. Rust öğrenip C konusunda kendimi geliştirdim.

React ve, JS olayıda 3 ay önceki hevesimdi. Ah şu sınav bir bitse...

Biraz minimalist düşünmeyi öğren. Bu kadar para istiyorsan ya büyük projen vardır ya da herkes gibi tüketim canavarısındır. Bir şeyi almadan iki defa düşün mesela. Yeni bir bilgisayara ihtiyacım var mı yeni bir telefona ihtiyacım var mı? Gibi sorular sor.

6 yaşında ilk C kodumu yazmıştım. :) printf. 8-9 yaşlarında Python yazmaya başladım aynı anda hem sınıf öğretmenim için Excel makroları vb yazıyor hem de C# öğreniyordum. Hatta C# kitabı duruyor. Sonra Linux öğrendim. Rust öğrenip C konusunda kendimi geliştirdim.

6 yaşında demek vay be, peki ailen mi tanıştırdı seni bilgisayarla yani cidden bana göre çok ütopik geliyor böyle şeyler. Ben 11 yaşımda falan tanıştım internetle ve o zaman da yaptığım maksimum şey oyun oynamaktı.

6 yaşında demek vay be, peki ailen mi tanıştırdı seni bilgisayarla yani cidden bana göre çok ütopik geliyor böyle şeyler. Ben 11 yaşımda falan tanıştım internetle ve o zaman da yaptığım maksimum şey oyun oynamaktı.
Bir kuzenim mühendislik okuyordu. O gösterdi. Zaten ondan öncede kağıda kendi kafama göre program resimleri çiziyordum :) Tabi babamda pc den anlardı yazılımla arası olmasa da.

12 yaşındayım para kazanmak istiyorum, hedefim bilgisayar mühendisliği. Çok fazla para toplamak istiyorum şu an kodlandden Python dersleri alıyorum, yazın ise peder 2 villalık işi var haftalık 6 bin lira aylık 20 bin lira 2 bin bana verecek. Başka nereden para kazanabilirim? Yurt dışına gitmek istiyorum Los Angeles gibi ama uçak fiyatları 19 bin lira 0 bin lira falan. Nereden para kazanabilirim?

Motivasyon videolarındaki gibi olmuyor maalesef. 12yaşında para kazansan bile seni bir kişilik olarak sayıp(adam yerine koyup) paranı verecek bir site, kurum, yer, sanal yok. Cloud mining falan babanın üzerinden ancak. Los Angeles hayalide biraz enterasan olmuş ailenle Los Angeles'a gideceksen ailen öder parayı, o parayı o yaşta hayatta toplayamazsın. Tek başınada zaten sokmazlar uçağa.

Zaten onlara iş yaprasam beni köleleri olarak sayıyolar.

Dostum çalışmak böyle bir şey bir nevi köleleri olacaksın başardığında asıl o işin zevkini alacaksın. Elinde ortalama PC varsa Discord ve Instagram'da tasarım satabilirsin editörlukten anliyorsan aylik ne kadar fazla bilmiyorum ama tahmini 4K ya ortalama bir YouTuber'in editlerini yapabilirsin veyahut YouTube kanalı açıp basit oyunlarda yabancı dilde video çekebilirsiniz.

Bu yaşta parayı düşünme keyfine bak yine yazılım öğrenmeye yavaştan başlayabilirsin ama para kasacağım bu işten diye uğraşma liseye geçince 14-15 yaşlarında ciddi öğrenmeye başlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı