120 mm kule tipi soğutma mı daha sessizdir 240 mm sıvı soğutma mı?

Daha fazla  
Merhaba. Genel olarak soracak olursak kaliteli bir 240 mm sıvı soğutucu mu daha sessizdir yoksa kaliteli bir 120'lik kule tipi mi daha sessizdir? Her ikisini de düşük yükse, düşük RPM'de çalıştırsak pek fark olur mu?

Aslında sormak istediğim şu: Sıvı soğutma hiç kullanmadım, pompa sesi vs olur mu yoksa sadece fan sesleri mi olur sıvı soğutmada?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz genel bir cevap olacak ama 120mm soğutucu yetmediği yerlerde daha hızlı devirde dönmek durumunda kalabilir. Bu da daha fazla ses anlamına gelir.

240mm iyi bir sıvı soğutucu alırsanız kendinize fan curve ve pompa ayarlaması yaptığınızda dilediğiniz sessizliği yakalamanız mümkün olur. Ben kutudan çıktığı gibi kullanacağım diyorsanız sıvı soğutucuda ses sorunu yaşayabilirsiniz.

Kule tipi mekanik bir parça değil, metal yığınını işlemcinin üstüne dikiyorsun hepsi bu kadar.
Hatta Noctua'nın fansız kule tipi modelleri vardı galiba.

Biraz genel bir cevap olacak ama 120mm soğutucu yetmediği yerlerde daha hızlı devirde dönmek durumunda kalabilir. Bu da daha fazla ses anlamına gelir.

240mm iyi bir sıvı soğutucu alırsanız kendinize fan curve ve pompa ayarlaması yaptığınızda dilediğiniz sessizliği yakalamanız mümkün olur. Ben kutudan çıktığı gibi kullanacağım diyorsanız sıvı soğutucuda ses sorunu yaşayabilirsiniz.
İlgilenmek istiyorum aslında, sıvı soğutucuları da yakından tanımak istiyorum. Uğraşarak çözebileceksem güzel. Alacağım modeller de kaliteli olur zaten.

Sıvı soğutmada pompa sesi oluyor eğer kalitesiz ise bayağı bir fazla oluyor ama pahalı olupta sessiz çalışanları var, sorunuza gelecek olursak kule tipi daha sessiz diyebilirim birkaç model dışında.
Şu an Noctua U9S var 12100F ile kullanıyorum. Sesi hiç yok gerçekten. Yük altında biraz ses oluyor sadece ama oyunlarda yüke de girmiyor işlemci.

Merhaba. Genel olarak soracak olursak kaliteli bir 240 mm sıvı soğutucu mu daha sessizdir yoksa kaliteli bir 120'lik kule tipi mi daha sessizdir? Her ikisini de düşük yükse, düşük RPM'de çalıştırsak pek fark olur mu?

Aslında sormak istediğim şu: Sıvı soğutma hiç kullanmadım, pompa sesi vs olur mu yoksa sadece fan sesleri mi olur sıvı soğutmada?

Bence sıvı soğutma daha sessiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı