1200 AF GTX1650 Super destekler mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1x8GB RAM'li sistem kurup, sistem test videolarında ise 2x4GB çift kanal şeklinde çalıştıran adamlar çoğu. Sonra alan kişi gelip diyor "ya videoda ekran kartı kullanımı 99%'du, ben aldım 65% kullanım ve FPS düşük"

Sen kurulan sistemlere ve çekilen videolara vb. çok bakma. 1660 Super'li sistem kurup tek kanal 8 GB RAM koyuyor sonra AAA oyunların yarısında düşük FPS. James Donkey SSD'leri saymıyorum bile.

Bu, sistem alırken asla kriterin olmasın kendi araştırmanı kendin yap.

Burada videoda 1200 AF ile 3100'ün 1650 Super ile işlemci kullanım değerlerine bakmanı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben pek anlamıyorum darboğazdan şimdi attıgın videoda anlatmak istedigin nedir tam olarak?

Ben pek anlamıyorum darboğazdan şimdi attıgın videoda anlatmak istedigin nedir tam olarak?

İki videoda da AMD Ryzen 3 yazan kısımları görüyorsun değil mi? GPU VRAM ve CPU TEMP arasında kalan kısım.

Bu değer 100% olduğunda darboğaz oluyor demektir. Ona göre tekrar izlersen anlarsın. Soldaki işlemci overclocklanmış 1200 AF, sağdaki ise Ryzen 3100. Ekran kartı ise aynı 1650 Super.

2-3 yıl gitmeyeceğim oynayacağım oyunlar şunlar: Mortalkombat 11 PES 20 CS:GO GTA 5 PUBG Rainbow Six Siege Witcher 3 öyle çok agır Cyberpunk 2077 ya da Red Dead redemtion 2 gibi oyunlar oynamayacağım.

Bence 1650 Super alın. Çok fazla bir darboğaz olmaz. OC potansiyeli yüksek bir işlemci. Çevrenizde OC bilen iyi bir bilgisayarcı varsa ona yaptırırsınız. Yoksa da dert etmeyin.%5-14 gibi bir darboğazla kullanırsınız. Gene de RX 570 ile yanı performansı alırsınız. 1650 Super RX 570'den çok daha iyi bir kart. Ve aradaki fiyat farkı 200 TL olunca kesinlikle değiyor.

İki videoda da AMD Ryzen 3 yazan kısımları görüyorsun değil mi? GPU VRAM ve CPU TEMP arasında kalan kısım.

Bu değer 100% olduğunda darboğaz oluyor demektir. Ona göre tekrar izlersen anlarsın. Soldaki işlemci overclocklanmış 1200 AF, sağdaki ise Ryzen 3100. Ekran kartı ise aynı 1650 Super.
OC 1200 AF ile OC R3 3100 arasında bayağı bir performans farkı var. O fark bence CPU darboğazı değil.

OC 1200 AF ile OC R3 3100 arasında bayağı bir performans farkı var. O fark bence CPU darboğazı değil.

Performans farkının sebebi darboğaz değil. Açıkçası darboğaz çok ağır olmuyor ama 100% sık vurması iyiye işaret değil. Bazı durumlarda 100%'e vururken takılma yapmasa dahi, bazı oyunlarda daha ağır takılmalar yapabilir.

Konu sahibi işlemcisini overclock yaptıktan sonra 1650 Super alıp darboğaz ihtimallerini Allah'a emanet edebilir. Ancak bu sisteme sahip birisi kesin bir şey söyleyebilir bana göre.

Bence 1650 Super alın. Çok fazla bir darboğaz olmaz. OC potansiyeli yüksek bir işlemci. Çevrenizde OC bilen iyi bir bilgisayarcı varsa ona yaptırırsınız. Yoksa da dert etmeyin.%5-14 gibi bir darboğazla kullanırsınız. Gene de RX 570 ile yanı performansı alırsınız. 1650 Super RX 570'den çok daha iyi bir kart. Ve aradaki fiyat farkı 200 TL olunca kesinlikle değiyor.

Hatta OC desteği ile çoğu senaryoda RX 570'ten daha yüksek performans alacağından eminim, bu noktada iki üç senelik kısa süre zarfı içerisinde OC göze alınacaksa 1650S rahatlıkla alınabilir, eğer ki bu işlere girişilmeyecekse RX 570 ile kalınması daha sağlıklı olur.

Ben bu konulara biraz yabancıyım bildigim sistem parçaları ve montajı 1650 Super'in RX 570'den kat kat iyi oldugunu biliyorum o yüzden istiyorum ama bütçe kısıtlı overclockdan da anlamıyorum o yüzden ne yapacağımı bilmiyorum kafam iyice karıştı al diyen var alma diyen var.

Performans farkının sebebi darboğaz değil. Açıkçası darboğaz çok ağır olmuyor ama 100% sık vurması iyiye işaret değil. Bazı durumlarda 100%'e vururken takılma yapmasa dahi, bazı oyunlarda daha ağır takılmalar yapabilir.

Konu sahibi işlemcisini overclock yaptıktan sonra 1650 Super alıp darboğaz ihtimallerini Allah'a emanet edebilir. Ancak bu sisteme sahip birisi kesin bir şey söyleyebilir bana göre.

O videodaki performans farkının olduğu kısımlar özellikle tekli çekirdek gücüne önem veren oyunlar, bu noktada 3100; 1200AF'ye oranla açık ara daha başarılı olduğu için COD:Warzone gibi oyunlarda bu tarz değişik sonuçların alınması normal gibi. Dediğin gibi darboğazlık bir durum söz konusu değil, ama yine de en sağlıklı verileri ancak kullanıp bilen biri aydınlatabilir.

Ben bu konulara biraz yabancıyım bildigim sistem parçaları ve montajı 1650 Super'in RX 570'den kat kat iyi oldugunu biliyorum o yüzden istiyorum ama bütçe kısıtlı overclockdan da anlamıyorum o yüzden ne yapacağımı bilmiyorum kafam iyice karıştı al diyen var alma diyen var.

1650 Super'ini al oyna. Tüm ayarları en yükseğe çek ayrıca. Kendin deneyimle bu durumu. İleride başka bir oyunda çok darboğaz olursa ve bu durumdan hoşlanmazsan overclock yapmak için soğutucuya para dökeceğine 1200 AF'yi satıp ufak bir farka ikinci el bir 1400/1500X/1600 vb. alırsın bu ihtimal kalkar ortadan tamamen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı