12200 TL vs 11800 TL'lik Sistem Toplama

Rica ederim, normal şartlarda yararlı gördüğünüz ya da size yardımcı olan kişilerin mesajlarını beğenerek teşekkür etmeniz forumca daha doğru olur. Benim için tabi ki problem yok çünkü ben forumu boşlamış durumdayım telefonun haberler bölümüne Technopat dahil teknoloji haberleri ve konuları düşüyor. Bu da ilgimi çekti yardımcı olayım dedim bunun öncesinde sistem önerisi yaptığım mesajlar çok eskidir. Yani kısaca bugün varım yarın yokum benim için bir önemi yok ancak genel manada yararlı bulduğunuz mesajları beğenmeniz o kişiye vereceğiniz en iyi teşekkür olur.

Sistem çok güzel oldu. Benim ayrıca değinmek istediğim parça monitör. Onu es geçtik uzun bir süre hatta bir ara fiyata dahil etmemiştim. :D Artık TN panel alınmasa çok daha iyi olur. VA QLED'ler artık alınabilir seviyeye geldi. Şahsen 24" boyut için 2k TN panel monitör almaktansa 1080p VA QLED panel almayı yeğlerim oyun için olsa bile. Ayrıca G-sync olmasına da pek bakmayın artık çünkü Nvidia Freesync monitörlerde G-sync desteğini getirmeye başladı. Belirli monitörlerle G-sync açılıyor hem Samsung gibi bir markanın monitörlerinde çalışmamazlık yapacağını da pek zannetmiyorum.

2K versiyonu amazonda vergi hariç 470 dolar. Keşke bunu bir şekilde 470 dolara temin edebilme şansınız olsa.

Ama yine de 1080p olanı da tercih edilir. Tamam 2080 gibi güçlü bir kartla 1080p oynamak mantıksız gelebilir ancak 144 hertz olması ve VA Qled ile çok iyi renk kalitesiyle Ray Tracing açıp oynamak çok daha iyi gelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1080p ile aynı fiyat da değil daha ucuz sizi de biraz rahatlatacak. Bununla ilgili ayrıca konu açıp fikir de alınabilir. Aceleye getirmemek lazım. 24" için 1080p yeterli netliği sağlayacaktır tabi ki 2k çok daha net oluyor ama VA QLED varken TN de alınmaz. Ekran kartının performansı 1080p için fazla geldiğinde de en yüksek ayar açılır üstüne Ray Tracing açılır her şeyi görürsün ve renk kalitesi de yüksek olur böyle bir seçim şansın da var RTX olunca. :)

Samimi gelmeyebilir belki; kendime toplamış kadar oldum içime bu kadar sinerdi bu sistem monitör hariç, monitör de VA QLED olsa mis.

Özlemişim be sanki. :) @GCN
Kulağa inanılmaz mantıklı geliyor inkar edemeyeceğim.
27'' buldum hem de senin attığın 24 den daha ucuz fiyata 😆 😆
Bu hayatta her zaman ölü fiyatçı olacaksın.
ve şöyle bir şey var eğer bu monitörü alırsam +800 TL artıyor fakat tam 12.000 TL'ye getirmek için sistemi, sen ona 600 TL desen bu parayla herhangi bir şeyi upgradeleyebiliriz. Mesela ryzen 7 3700x bile alınır en kötü daha sonra 2k bir monitöre geçilir çok daha sağlam bir işlemci ile diyeceğim fakat ryzen 7 3700x nedense çok içime sinmiyor yani bilemiyorum 600 TL'ye değer mi benchmarklarda gerçekten çok fark yok 3600x ve 3700x arasında.
Fakat beni ikna ettin çok mantıklı geldi çünkü 2k monitör alırsam birçok oyunu rtx teknolojisi ile oynayamayacağım . Ama 1080p de rahatlıkla oynayabilirim.
wow wow wow alacağım monitörün fiyatı 2500 TL idi Bell marka olan eğer o monitörden 1000 TL kadar düşebilirsek en kötü 1500 TL'lik bir monitör alabilirsek ryzen 7 3800x alabiliyorum!!!!
buldum!!!!!!!!!!!
Hem de free+g destekli bence muhteşem!
Ne düşünüyorsun?
Trendyol da indirimsiz fiyatı 1250 TL ama nasıl olur? Aradığımız tüm özellikler var muhteşem bir monitör resmen bedavaya satıyorlar
Yaptım! Monitörü ViewSonic XC2458 ile işlemciyi ryzen 7 3800x ile değiştirdim toplam da 12185 TL yaptı ve 100 TL de cebimde kaldı!!

Son düzenleme:

3600X almak için bir sebep yok, L3 Önbellekleri aynı.

İşlemci ne ara 3800X oldu arkadaş. 😁
1080p VA monitör alıp oyunları çatur çutur RTX teknolojisi ile oynayıp + olarak üst düzey bir ekran kartının yanına üst düzey bir işlemci almak çok daha mantıklı geldi. 2k monitörü ileride alacağım.
Sen ne düşünüyorsun kulağa mantıklı gelmiyor mu? :D

Kulağa inanılmaz mantıklı geliyor inkar edemeyeceğim.
ve şöyle bir şey var eğer bu monitörü alırsam +800 TL artıyor fakat tam 12.000 TL'ye getirmek için sistemi, sen ona 600 TL desen bu parayla herhangi bir şeyi upgradeleyebiliriz. Mesela ryzen 7 3700x bile alınır en kötü daha sonra 2k bir monitöre geçilir çok daha sağlam bir işlemci ile diyeceğim fakat ryzen 7 3700x nedense çok içime sinmiyor yani bilemiyorum 600 TL'ye değer mi benchmarklarda gerçekten çok fark yok 3600x ve 3700x arasında.
Fakat beni ikna ettin çok mantıklı geldi çünkü 2k monitör alırsam birçok oyunu rtx teknolojisi ile oynayamayacağım . Ama 1080p de rahatlıkla oynayabilirim.
wow wow wow alacağım monitörün fiyatı 2500 TL idi Bell marka olan eğer o monitörden 1000 TL kadar düşebilirsek en kötü 1500 TL'lik bir monitör alabilirsek ryzen 7 3800x alabiliyorum!!!!
buldum!!!!!!!!!!!
Hem de free+g destekli bence muhteşem!
Ne düşünüyorsun?
Trendyol da indirimsiz fiyatı 1250 TL ama nasıl olur? Aradığımız tüm özellikler var muhteşem bir monitör resmen bedavaya satıyorlar
Yaptım! Monitörü ViewSonic XC2458 ile işlemciyi ryzen 7 3800x ile değiştirdim toplam da 12185 TL yaptı ve 100 TL de cebimde kaldı!!
VA panel olması yetmiyor arka aydınlatmanın QLED olması da lazım. VX2458 paneli VA TFT LCD. VX2458 monitörü ben kullanıyorum bununla ilgili konular açmıştım. Ghosting sorunu var. Samsung ile benim kullandığım monitör arasında dağlar kadar kalite farkı var diyebilirim. Renk gamı VX2458'de %85 iken Samsung'da %125. Biri LCD iken diğeri LED hatta QLED. Tamam TN panele göre VA panel yine renk konusunda avantaj sağlıyor ama kalitesiz. Ghosting sorunu var ben ikinci elden almıştım bana yakın diye bu monitörü aldım normalde Benq XL2411 alırdım TN panel ama en azından ghosting yaşamazdım. Yaptığın sisteme bu monitör yakışmaz. Benim sistem 2000-3000 lira arasında kullandığım monitör ViewSonic VX2458-C MHD. 600 lira farka gelince 600 lira farkla SSD'ye yükseltme yapmak daha iyi. Hiç 3700X ya da 3800X'e bakma direkt SSD'ye yükseltme yapman senin yararına olacak.

Not: Samsung monitörle ilgili ufak bir bakındım. Nvidia ekran kartında G-sync uyumlu Freesync monitör listesinde göremedim. İlla G-sync ya da Freesync açmana gerek yok zaten bu özelliği açınca 1 ms mod devre dışı kalıyor.

VA panel olması yetmiyor arka aydınlatmanın QLED olması da lazım. VX2458 paneli VA TFT LCD. VX2458 monitörü ben kullanıyorum bununla ilgili konular açmıştım. Ghosting sorunu var. Samsung ile benim kullandığım monitör arasında dağlar kadar kalite farkı var diyebilirim. Renk gamı VX2458'de %85 iken Samsung'da %125. Biri LCD iken diğeri LED hatta QLED. Tamam TN panele göre VA panel yine renk konusunda avantaj sağlıyor ama kalitesiz. Ghosting sorunu var ben ikinci elden almıştım bana yakın diye bu monitörü aldım normalde Benq XL2411 alırdım TN panel ama en azından ghosting yaşamazdım. Yaptığın sisteme bu monitör yakışmaz. Benim sistem 2000-3000 lira arasında kullandığım monitör ViewSonic VX2458-C MHD. 600 lira farka gelince 600 lira farkla SSD'ye yükseltme yapmak daha iyi. Hiç 3700X ya da 3800X'e bakma direkt SSD'ye yükseltme yapman senin yararına olacak.

Not: Samsung monitörle ilgili ufak bir bakındım. Nvidia ekran kartında G-sync uyumlu Freesync monitör listesinde göremedim. İlla G-sync ya da Freesync açmana gerek yok zaten bu özelliği açınca 1 ms mod devre dışı kalıyor.
her ne olursa olsun 1080p monitör zaten bana yetersiz kalacak elbet. İleride şöyle tertemiz 2k monitör almayı düşünüyorum. Mesela şu olabilir

Şu ryzen'ın 3. nesil işlemcilerinin benchmarklar da birbirlerine olan farkları neredeyse yok sayılacak kadar az 3700x ve 3800x arasında sadece 2 fps oynuyor sanırım 500 TL'ye değmez.
Yine haklı çıktın sanırım 3700x alıp üstüne önerdiğin monitörü alacağım :D
Sanırım yapacağımız son değişiklik olacak.
İşlemciyi, ryzen 7 3700x olarak değiştirdim.
Monitörü,
olarak değiştirdim.
Toplam: 12048 TL yaptı
ve bu sayede tam 12000 TL'ye getirmiş olduk sistemi sanırım daha iyi oldu 👍

Son düzenleme:
O aldığın monitör teşhir ürünü ve ölü pikseli var iade hakkın da olmuyor. İkinci elden almak çok daha iyi o zaman senin için. 3700X falan bakmayın hocam paranız arttığı vakit SSD kapasitesi yükseltmek çok daha iyi olacak 256 GB yeterli gelmeyebilir. 3600X almaya karar kılmıştık 600 liraya 2 fps almak da mantıksızdı. Şimdi 3700X'e gelmenin sebebi ne?
Hiç değişiklik yapmadan 27" 2K VA QLED 144 hz monitörü 2500 liraya alabiliyorsunuz ikinci el ama monitörde ikinci el sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Eğer geçici süreliğine monitör alıp sıfır monitöre geçecekseniz böyle teşhir ürünü almayın. Çoğu kişi ölü pikselli monitör almaz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
her ne olursa olsun 1080p monitör zaten bana yetersiz kalacak elbet. İleride şöyle tertemiz 2k monitör almayı düşünüyorum. Mesela şu olabilir
1080P monitör yeterli gelmeyebilir diyorsunuz ama en azından VA QLED ile renk kalitesini yüksek tutup RTX açabilirsiniz diye opsiyon sundum. Bunun haricinde ölü pikselli monitör almak hiç mantıklı değil.
ulağa inanılmaz mantıklı geliyor inkar edemeyeceğim.
Ölü fiyattan alacağım derken ölü pikselli monitör alıyorsunuz. Teşhir ürünlü monitör almak yerine ikinci elden temiz bir monitör almak daha iyi. GeT ile bahsettiğim fiyattan alabilmek de daha iyi bir lüks.

O aldığın monitör teşhir ürünü ve ölü pikseli var iade hakkın da olmuyor. İkinci elden almak çok daha iyi o zaman senin için. 3700X falan bakmayın hocam paranız arttığı vakit SSD kapasitesi yükseltmek çok daha iyi olacak 256 GB yeterli gelmeyebilir. 3600X almaya karar kılmıştık 600 liraya 2 fps almak da mantıksızdı. Şimdi 3700X'e gelmenin sebebi ne?
Hiç değişiklik yapmadan 27" 2K VA QLED 144 hz monitörü 2500 liraya alabiliyorsunuz ikinci el ama monitörde ikinci el sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Eğer geçici süreliğine monitör alıp sıfır monitöre geçecekseniz böyle teşhir ürünü almayın. Çoğu kişi ölü pikselli monitör almaz.

1080P monitör yeterli gelmeyebilir diyorsunuz ama en azından VA QLED ile renk kalitesini yüksek tutup RTX açabilirsiniz diye opsiyon sundum. Bunun haricinde ölü pikselli monitör almak hiç mantıklı değil.

Ölü fiyattan alacağım derken ölü pikselli monitör alıyorsunuz. Teşhir ürünlü monitör almak yerine ikinci elden temiz bir monitör almak daha iyi. GeT ile bahsettiğim fiyattan alabilmek de daha iyi bir lüks.
İkinci el...
Sanmıyorum alacağımı. Aklım gerçekten gittikçe karışıyor en iyisi bu konu hakkında yeni bir konu açmak.
En iyisi ''2400 TL'lik monitör önerisi'' adı altında bir konu açalım ve gelen monitörleri değerlendirelim çünkü gerçekten ikinci el alamam her şeyi sıfırdan toplamak istiyorum.
o halde işlemciyi yine değiştiriyorum sanırım r5 3600x e düştük yine.
Hayırlısı olsun.
Ayrıca ölü pikseli açabilir misin?
??

Son düzenleme:
Görüntüyü oluşturan piksellerin duyarlılığını yitirmesine ölü piksel denir. Fabrika çıkışı monitörlerde sıkça olmasa da rastlanabiliyor.
Önerim, ürünü alırken kontrol etmeniz. Bazı markalar ölü piksel garantisi veriyor diye biliyorum. Bazen ölü piksel sandıklarınız leke olabiliyor.
Programlar aracılığı ile anlayabilirsiniz bunu.
İstediğiniz monitör indirime girmiş 2400 liraya alabilirsiniz.
Aynı anda görmüşüz indirimi. :)

İstediğiniz monitör indirime girmiş 2400 liraya alabilirsiniz.
Aynı anda görmüşüz indirimi. :)
Allah'ım sonunda aynı fikirdeyiz 😆 😆
İndirim ne zamana biter acaba çünkü tam olarak bu ayın yirmisinde siparişlerimi vereceğim

Vatan bilgisayar ile irtibata geçebilirsin. Amazonda da indirim devam ediyormuş. Ayrıca Samsung monitörle ilgili karşılaştırma da yapılmış.
Arkadaşlar, bu arada bilginiz olsun; MSI Optix MAG271CQR'ın tüm Ms değerleri, bahsettiğiniz Samsung modellerinden daha iyi. 1 ay önce 3.400 TL'ye Samsung C27HG70 satın almıştım fakat cihazda kronik piksel sıkışması problemleri var ya da Türkiye piyasasında problemli cihazları döndürüp duruyorlar. 2 tane cihaz gönderdiler, ikisi de aynıydı. Üçüncü cihazı teklif ettiler, iade ettim. Ek olarak bariz bir ghosting görmesem de oyundaki ani hareket dönüşlerinde anlamsız bir bulanıklık oluyordu.

Son olarak MSI, monitörlerinde Samsung ile aynı panelleri kullanıyor ama iki farklı marka da o panelden farklı şekilde yararlanıyor. Yani üretim amaçlarına, hedef kitlelerine ve ellerindeki farklı teknolojilere bağlı olarak özelleştirmeler yapıyorlar.

Samsung alacaksanız, C27HG70'ten başka satın almayın. Şu an en güncel cihazı bu. Quantum Dot'tan dolayı renkleri bir tık daha güzel ama yaşadığım problemlerden dolayı cihazdan soğudum ve cihaz tasarım olarak çok hantal. Bir de Samsung beni 1 ay oyaladı. Adamlara para iadesi istediğimi belirttim, onlar anlamazlıktan gelip değişim onayı verdiler ve bir 2 hafta daha beni mağdur ettiler. Hele bir de iade birimlerinde yetkili olan Birkan diye bir organizma var. Ondaki fors, devlet adamında yoktur. Bir daha Samsung'a bulaşmayı düşünmüyorum. 1 ayda ciddi anlamda sinir stres sahibi oldum. Bırakın, paranız cebinizde kalsın.

Aralarında 1.000 TL var ve MSI ciddi bir indirime girdi. 2.400 TL'den satın alın, problemli bir cihaz bile gelse, aynı fiyata yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Eğer bir cihazda ciddi eksiklikler yoksa, dikkat edeceğim tek şey ölü piksel durumudur. Onun dışında kullanmaya devam ederim. Çünkü MAG271CQR'ı çok sağlam araştırdım ve içime sindi.
Şimdiden hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı