12700F render performansı düşük

lowkwy0

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Mühendislik Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Elimde 12700F 3060(12 GB) 32 GB RAM'li bir sistem var. 3D programlar kullanıyorum Blender 3dzephyr tarzı. Ancak aldığım render süreleri uzun sürüyor. Bunu kısaltmanın yolu nelerdir? 4070 Ti alsam ne gibi bir performans değişimi yaşarım, aldığım sürelerde ki değişim oranı nasıl olur? Yardımcı olursanız sevinirim.

2-3 programla yapıyoruz. 500 fotoğrafı 3 saatte felan render ediyor. Bunu hızlandırmak istiyoruz. Hatta bazen render sırasında başka işlem yapamıyoruz. Kilitleniyor pc bildiğin. Ama ana amaç hızlandırmak hocam.

2-3 programla yapıyoruz. 500 fotoğrafı 3 saatte felan render ediyor. Bunu hızlandırmak istiyoruz. Hatta bazen render sırasında başka işlem yapamıyoruz. Kilitleniyor pc bildiğin. Ama ana amaç hızlandırmak hocam.
Hocam açıkçası süre düşer tabi ama asıl soru ne kadar düşer.
3 saat yerine 2,5 saat ya da 2 saate düşse yetecek mi ki?

Aynı işi benzer bir pc de yaparak test etme imkanı olsaydı en azından sorunun neden kaynaklandığı ile ilgili daha net bir fikir sahibi olmak mümkün olurdu.

Render değilde video encode, altyazı gömme vs vs gibi çok işlem yaptım. Üstelik dahili GPU kullanarak. 3 saat bana bile çok uzun bir süre gibi geldi.

İşte hocam bende onu bulamadım :) İnternette araştırdım hani 3060 ve 4070ti render performansını ancak verimli bir bilgi bulamadım. Gözle görülür düzeyde bir düşme olmassa zaten değiştirmeye gerek yok. İmkanım olsa keşke yapsam o yüzden belki daha önce bunu deneyimlemiş olan arkadaşlar varsa diye konuyu açtım. Bir de buna ek olarak 4070ti ile 12700f sıkıntı çıkarır mı ?

İşte hocam bende onu bulamadım :) İnternette araştırdım hani 3060 ve 4070ti render performansını ancak verimli bir bilgi bulamadım. Gözle görülür düzeyde bir düşme olmassa zaten değiştirmeye gerek yok. İmkanım olsa keşke yapsam o yüzden belki daha önce bunu deneyimlemiş olan arkadaşlar varsa diye konuyu açtım. Bir de buna ek olarak 4070ti ile 12700f sıkıntı çıkarır mı ?
Bilmediğim konularda cehaletimi belirtmekten çekinen biri değilim.
Herne kadar işkembei kübradan sallıyor olmasam da siz bu konuda yine de bana güvenmeyin.
Sadece tecrübeye dayalı fikirler..
*** Belki sorun ekran kartınızın marka modelinde değildir de eskimiş/performans kaybetmiş olamaz mı? Ya da yazılımsal bir sorun?
*** 12700F bana sorarsanız 4070 i de rahat rahat destekler. Zayıf bir işlemci değil.

Ekran kartım da herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Testlerini tek tek yaptım benchmark, furmark vs. Temiz duruyor sıkıntı yok. Yazılımsal bir sorun oldugunu da düşünmüyorum hocam sürücüleri de silip güncelledim. Zaten bir sıkıntı olsaydı render almazdı büyük ihtimallen. Sadece geç alıyor onu hızlandırmak lazım. Ben de 12700f'in rahat destekliyeceğini düşünüyorum. Sadece akıl akıldan üstündür. Sorarak öğreniyoruz hocam :) Teşekkürler yanıtınız için.

Geri
Yukarı