12GB (Kullanılabilir miktar: 8GB) sorunu

Haydar Can

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 4GB ram'im vardı ve vatandan 8GB(4x2) ram aldım. Böylece ram'im 12GB oldu ama bilgisayarın özelliklerine girdiğimde, ram 12GB(Kullanılabilir miktar:8GB) yazıyor sizce bunun sebebi nedir?:confused:

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar anlamıyomusunuz. Eskiden 4gb ramim vardı. 8gb almadan önce 8gb yi aldım. PC' nin üstündeki 4gb boşa gitmesin diye 8gb ile birlikte taktım olay bu yani.

Anlaşılmayan nedir? Kit olacak deniliyor, halen daha saçma sapan konfigürasyonlardan bahsediyorsunuz.

Eskiden 4gb ramim vardı. 8gb almadan önce 8gb yi aldım.

Şu cümleyi anlamak gerçekten zor. Konuda kaç kere açıklandığı halde sen anlamamakta ısrar ediyorsun. 4+4+4 ya da 8+4 kit olarak çalışabilecek bir konfigürasyon değil. Harddisk değil ki bu ne kadar takarsan o kadar çalışsın. Ya tamamen aynı belleklerden 4+4 takacaksın, ya tek bellek 8 takacaksın ya da yine tamamen aynı belleklerden 8+8 takacaksın ki uyumlu olarak çalışsın. Şu durumda bilgisayarın bir suçu yok. Sen RAM almadan önce konu açıp bize danışsaydın sana derdik ki elindeki RAM'in bire bir aynısından al 4+4 toplamda 8 GB olsun ve dual kit olarak çalışsın.

Arkadaşım eskisi ziyan olmasın dur onuda takayım diye bir kavram yok. :D ( Bunu recep abi bir videoda da söylemişti. )
Eskisini çıkart, o kadar ram istiyorsan yeni aldığın ramden bir daha alırsın. (tabi aynısı olmak şartı ile)
Gerisi de arkadaşların dediği gibi zaten.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı