12V kablo anakarta takılınca kısa devre yapıyor

Elandeer

Kilopat
Anakarta gelen 12V kablosunu takınca kısa devre yapıyor. (İşlemcinin sol üstündeki yerdeki yuva)

PC abimindir.

Anakart: Asus B550-E
İşlemci: 5800x
PSU: SilverStone 850W Strider Serisi 80+ Gold
Ekran kartı: AMD 5700XT
RAM: 2x8=16GB 3000 MHz

Şimdi şöyle anlatayım. Bilgisayardaki neredeyse çoğu şeyi söktüm emin olmak için. Ancak durum böyle. İşlemcinin oradaki güç kablolarını takınca kısa devre yapılıyor açılmıyor. RAM'ler, işlemci veya ekran kartı sağlam durumda. Hepsini kendi bilgisayarıma takıp denedim. Bir tek güç kaynağını denemedim ancak 1 aylık ve sağlam olan bir güç kaynağının bozulacağını sanmıyorum. 12V güç kablolarını değiştirip denedim ancak sorun yine devam etti.

Kabloları çıkartıp gücü verdiğimde PC açılıyor. Kabloların herhangi birini taktığım anda ise kısa devreye düşüyor.

Kendi çabalarımla yapabileceğim bir şey var mı yoksa garantiye mi göndermeliyim?

4 pin CPU güç bağlantısı takılı değilken tetik alıp fanlar dönüp açılmıyor ve daha sonra 4 pin CPU güç bağlantısını yaptığınızda tetik almıyor(alsa bile kapanıyor) ise anakart işlemci güç besleme mosfetlerinde kısa devre var demektir.
Evet hocam. 8 pin CPU bağlı değilken fanlar dönüyor kasa tetik alıyor. Ancak görüntü gelmiyor. Normal gelmemesi sonuçta işlemci yokmuş gibi. Bağladığım anda ise kısa devreye geçiyor. Dediğiniz gibi muhtemelen. Garantiye gitmesi gerekir mi?
Eğer CPU 8 Pin'i sökünce çalışıyorsa işlemci tahtalıköy yolcusudur.
İşlemciyi başka bilgisayarda denedim hocam işlemci çalışıyor.

Evet hocam. 8 pin CPU bağlı değilken fanlar dönüyor kasa tetik alıyor. Ancak görüntü gelmiyor. Normal gelmemesi sonuçta işlemci yokmuş gibi. Bağladığım anda ise kısa devreye geçiyor. Dediğiniz gibi muhtemelen. Garantiye gitmesi gerekir mi?

İşlemcinin de bozulmuş olmaması büyük şans. Garanti fırsatı var ise göndermek mantıklı. Kendiniz özel bir serviste de yaptırabilirsiniz ancak ücretli olur ve mevcut garanti servisi biter.

Uzay sistem kurup deneyin. Statik olma ihtimali de var.

Geri
Yukarı