5V LED kaç amper çeker?

cLaww

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Veritabanı Programcılığı
Merhaba, dün WS2812b ARGB şerit LED aldım (5 metre) yanında da SP108e Wi-Fi Controller aldım. Evin internet ağına bağlayıp uygulaması üzerinden LED'leri kontrol etmek için. İnceleme videosunda adam 5V 2A adaptör ile besleme yapıyordu gayet de güzel çalışıyordu. Ben de aynı şekilde 5V 2A adaptör satın aldm ve denedim bugün. Fakat Controller'ın Wi-Fi ışığı yanıyor, LED'i takınca Wi-Fi ışığı sönüyor LED'ler kendi kendine flash çakar gibi yanıp yanıp sönüyor, Ledi söküyorum wifi ışığı tekrar geliyor. LED'i aldığım satıcı ile görüştüm ve bana 2 amper 5 metreyi beslemez dedi. En az 5V 5A adaptör almamı söyledi. Ben de az önce sipariş verdim aynı satıcıdan. Sizce 5 amper LED'leri rahat besler mi? Bir başka videoda da 5V 10a ile deniyorlardı. Garibime giden 5V 2a besleyen adamın LED'leri gayet iyi çalışıyordu? Fikrinizi belirtebilirsiniz :)

Hayır. 5V ledler sadece. Onu biliyorum
5V için oluşturduğu akım bellidir. 2A ise 2 amper çeker hep, güç kaynağının ne kadar sağlayabildiği önemli değil; güç kaynağınızın çıkışının 5V olması lazım ve ledin akımını verebilmesi lazım. Eğer led 2A ise 5V 10W bir güç kaynağı yeterli.

5V için oluşturduğu akım bellidir. 2A ise 2 amper çeker hep, güç kaynağının ne kadar sağlayabildiği önemli değil; güç kaynağınızın çıkışının 5V olması lazım ve LED'in akımını verebilmesi lazım. Eğer LED 2A ise 5V 10W bir güç kaynağı yeterli.

Vallahi yetmedi ne yazık ki 5V 2a adaptör kullanıyordum.

Geri
Yukarı