13.5 yaş için ağırlık tavsiyesi

Vücut ağırlığı ile çalışmak daha zevkli tavsiye ederim. Dambıl işine girersen bir süre sonra ağırlığı arttırman gerekecek ve tekrardan dambıl alacaksın. Vücut ağırlığı ile çalışmak için barfiks barı yeterlidir. İleri seviye olunca da dips barı.

Ergenliğe girdiysen çalışmaya devam edebilirsin. Ben şuan 14 yaşındayım, 13 yaşında 2 kglarla başladım, şuan 3 kg ile çalışıyorum. Haftanın 3 günü antrenman yapıyorum, boy uzamasını durdurduğunu söyleyemem, 13 yaşında 158cm'ken şuan 165'im. Tavsiyem 3 kglarla devam et, çok zorlama kendini.

Doğru olduğunu düşünseydim barfikse yönel demezdim.Kendisinin yaşı zaten küçük ona rağmen kas yapmaya vs uğraşırsa belki yapabilir. Fakat kendisi için doğru olmaz örneğin boyu kısa kalır, kaslarına bir hasar verebilir.
Bu tamamen bir hurafe. Boy uzamasının ağırlık kaldırmakla hiç bir alakası yok hatta spor yaparken duruşu düzeldiği için boyu normalden 1 2 cm daha bile uzun gözükür. Boy uzaması %80 gen %20 beslenme ile alakalıdır. Kulaktan duyduğunuz bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.

Geri
Yukarı