13 yaş 1.38 boy normal mi?

Biraz kısasın, ama sorun değil. Sabah ve geceleri yatmadan önce süt iç. Basketbol oyna. Boyunu uzatır bunlar.
Basketbol oynamak boy uzatmaz(11 sene basketbol oynadım-7 sene lisanslı - boyum 183),growht hormonu sağlar ve uzayacağı boya daha erken erişmesine fırsat verebilir. Fakat uzatmayadabilir. Sütün de boya doğrudan bir etkisi yoktur.
Boyunda kesinlikle sıkıntı var,ergenlik dönemine giren bir erkek bireyin ortalama boyu 155-160cm arasıdır. Doktora gözükmen şart. Bir hastalığım yok diyerek geçiştirmemelisin. Ergenlikte boy atarsın orası ayrı konu ama 13 yaşında 138 boy incelenmesi gereken bir durum.

Basketbol oynamak boy uzatmaz(11 sene basketbol oynadım-7 sene lisanslı - boyum 183),growht hormonu sağlar ve uzayacağı boya daha erken erişmesine fırsat verebilir. Fakat uzatmayadabilir.
Anne babanızın boyu kaç hocam? Basketbol, yüzme gibi sporlar ve genel olarak düzgün yapılmış egzersiz hem epifiz plaklarını uyararak hem de büyüme hormonu salgılatarak boy uzatır diye biliyorum. Sadece uzayacağı boya erken erişmekten öte, tahmini/beklenen boyun ötesinde uzamanıza da katkı sağlayabilir. Zaten tahmini boy aralığı da 10-15 cm'lik bir aralıktır. Bu aralığın üst kesimine hatta yukarısına çıkmanıza katkıda bulunabilir spor, beslenme ve uyku. Elbette dediğiniz gibi hepimizin bir ne yaparsak yapalım aşamayacağımız bir genetik potansiyeli var ama o potansiyel içerisinde beklenen boyun üstüne çıkılmasını da sağlayamaz mı? Dolayısıyla her basketbol oynayan uzayacak diye bir kaide yokken, sizi hiç oynamasanız ulaşacağınız boyun üzerine taşıyabilmesi açısından faydalı spor yapmak diye biliyorum.

Örneğin annem 150, babam 162 boyda olduğu için beklenen boyum 163 (+-5/10 cm) iken şu anda 177 boyundayım, ve zamanında 10 sene basketbol oynamama, erken uyuyup yattığım odayı karanlık tutmama borçluyum bunu.

Ekleme: doğru düzgün bir kaynak bulamadım ve oldukça şaşkınım.

Süt sadece kalsiyum açısından zengin, protein ve kalori açısından kıymetli bir besin olduğu için boy uzamasına faydalı olabilir. Diğer kaynaklardan kalsiyumu yeterince alan, düzgün beslenen birisi sırf süt içmedi diye boyunda bir farklılık olmaz, sırf süt içtiniz diye de uzamazsınız haliyle. O noktada haklısınız.

Konu sahibinin boyunun yaşına göre normal olmama ihtimali yüksek, umarım doktora gitmiştir.

Anne babanızın boyu kaç hocam? Basketbol, yüzme gibi sporlar ve genel olarak düzgün yapılmış egzersiz hem epifiz plaklarını uyararak hem de büyüme hormonu salgılatarak boy uzatır diye biliyorum. Sadece uzayacağı boya erken erişmekten öte, tahmini/beklenen boyun ötesinde uzamanıza da katkı sağlayabilir. Zaten tahmini boy aralığı da 10-15 cm'lik bir aralıktır. Bu aralığın üst kesimine hatta yukarısına çıkmanıza katkıda bulunabilir spor, beslenme ve uyku. Elbette dediğiniz gibi hepimizin bir ne yaparsak yapalım aşamayacağımız bir genetik potansiyeli var ama o potansiyel içerisinde beklenen boyun üstüne çıkılmasını da sağlayamaz mı? Dolayısıyla her basketbol oynayan uzayacak diye bir kaide yokken, sizi hiç oynamasanız ulaşacağınız boyun üzerine taşıyabilmesi açısından faydalı spor yapmak diye biliyorum.

Örneğin annem 150, babam 162 boyda olduğu için beklenen boyum 163 (+-5/10 cm) iken şu anda 177 boyundayım, ve zamanında 10 sene basketbol oynamama, erken uyuyup yattığım odayı karanlık tutmama borçluyum bunu.

Ekleme: doğru düzgün bir kaynak bulamadım ve oldukça şaşkınım.

Süt sadece kalsiyum açısından zengin, protein ve kalori açısından kıymetli bir besin olduğu için boy uzamasına faydalı olabilir. Diğer kaynaklardan kalsiyumu yeterince alan, düzgün beslenen birisi sırf süt içmedi diye boyunda bir farklılık olmaz, sırf süt içtiniz diye de uzamazsınız haliyle. O noktada haklısınız.

Konu sahibinin boyunun yaşına göre normal olmama ihtimali yüksek, umarım doktora gitmiştir.
Yani hiç uzatmaz demiyorum,aile bireylerinde boy sadece anne babadan ziyade varsa dayı/amca boyu da etkili olabiliyor. Benimde anne babası kısa olup uzun olan arkadaşlarım var,genelde dayıları uzun oluyor. Yine bu bilginin doğruluğundan emin değilim ama ben basketbol ile bağdaştırmıyorum bu boy uzamasını. Çünkü ben senelerce basket oynadım,babamın boyu olan 180'e 16 yaşımda ulaştım. Maksimum boyum 183 olarak kaldı. Basketin boya etkisi var,ama sanıldığı kadar yok. Bireyin basketbol sayesinde uzayabileceği maks uzunluk normal uzunluğundan 2 veya 3 santim fazla olur.Dediğiniz gibi bu tarz sporlar büyüme hormonu sağlıyor,fakat bu hormon boyu olduğundan daha fazlasına değil olması gerektiğinin 1-2 santim üstüne daha hızlı getiriyor.

Yani hiç uzatmaz demiyorum,aile bireylerinde boy sadece anne babadan ziyade varsa dayı/amca boyu da etkili olabiliyor. Benimde anne babası kısa olup uzun olan arkadaşlarım var,genelde dayıları uzun oluyor. Yine bu bilginin doğruluğundan emin değilim ama ben basketbol ile bağdaştırmıyorum bu boy uzamasını. Çünkü ben senelerce basket oynadım,babamın boyu olan 180'e 16 yaşımda ulaştım. Maksimum boyum 183 olarak kaldı. Basketin boya etkisi var,ama sanıldığı kadar yok. Bireyin basketbol sayesinde uzayabileceği maks uzunluk normal uzunluğundan 2 veya 3 santim fazla olur.Dediğiniz gibi bu tarz sporlar büyüme hormonu sağlıyor,fakat bu hormon boyu olduğundan daha fazlasına değil olması gerektiğinin 1-2 santim üstüne daha hızlı getiriyor.
Aynen haklısınız, en büyük etken zaten genetik. Sırf basketbol oynadığınız veya başka bir sporu yaptığınız için uzamanız pek mümkün değil, uzasanız da bunun 3-5 cm’den belki çok çok az sayıda insanda 5-10 cm’den fazla olması zaten mümkün değil. Büyüme hormonu salınımını doğal sınırlar içerisinde arttırarak az bir miktar uzama sağlayabilirsiniz normal sınırlarınız içerisinde, aynı düzgün uyumak ve düzgün beslenmenin olumlu etkileri gibi, sonuçta artmış bir GH salınımı ve kemik gelişimi var. Veya çeşitli sebeplerden dolayı normal sınırların altında seyreden GH salınımını arttırarak kişinin normal büyümesine devam etmesi sağlanabilir. Sağlıklı büyümenin gerçekleşmesini sağlaması bile sporun boy uzamasına faydalı olduğu yönünde yorum yapmaya yeter diye düşünüyorum.Uzama problemi çeken birisi spora başladığı için uzamaya başlayacak diye bir kural yok elbette, o yanılgıya düşmemek lazım.

Bunu herhalde kesin olarak göstermek için tek yumurta ikizi çalışmaları yapmak gerekir ama böyle bir çalışmanın düzenlenmesi ne etik açıdan ne bilimsel açıdan mantıklı :D

Yine de insanların doğal sınırları içerisinde büyümesini olumlu yönde desteklemek açısından iyi uyku ve iyi beslenme ile birlikte spor önermek de önemli geliyor bana. Dediğiniz gibi beklentileri doğru tutmak, kişiyi boşa umutlandırmamak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı