13 yaşımdan sonra boyum uzar mı?

Lisedeyken bir komşumuzun kızı da senin gibiydi. Adamların gitmedikleri doktor kalmadı, kız 24 yaşında, 14 yaşındaki halinden farkı yok. Yani iş genetikte biter. Genetiğin kapıyı açmadıktan sonra doktor moktor bir şey yapamaz. Düzenli beslenip, sağlıklı uyku çektikten sonra yapabileceğin çok bir şey yok.
Abim 1.72 falan şuan yaşı 18 ve abim benim yaşımda benden daha kısaymış. Sizce ben de 1.75 falan olur muyum?

Kızlar ile erkeklerin boy uzama dönemi farklıdır. Kızlardan örnek vermek doğru değil bu durumda ki kızlar 14 yaşından sonra fazla uzamaz zaten.

Ben mesela 17 yaşıma kadar uzamıştım. 1.85'te finali yaptık :)

Kızlar ile erkeklerin boy uzama dönemi farklıdır. Kızlardan örnek vermek doğru değil bu durumda ki kızlar 14 yaşından sonra fazla uzamaz zaten.
Kızlar ile aynı kefeye koymadım zaten. Genetiğin önemini belirttim. Ayrıca 14 yaşından sonra kızlar ''fazla'' uzamaz diye bir şey yok bence. Büyüme yavaşlayabilir ancak genetiği müsaade ediyorsa gittiği yere kadar da uzar. Bir doktor kadar bilemem işin tekniğini ancak benim gözlemlerim bu şekilde.

Arkadaşlar yaşım 13 ve boyum 1.58-1.60 arası bir şey ve 43 kiloyum. Önceden 5. sınıfta 1.48 ve kilom 36-37 falandı. Şu an böyle ergenlikte olan şeyler ufaktan başlıyor (sivilcelenme, kıl, vb) fakat boyumu kısa buluyorum ve sesim daha fazla kalınlaşmadı. Sizce boyum uzar mı, sesim kalınlaşır mı ve ergenlikle kilonun bir ilgisi var mıdır, yani kilom artar mı?
Kilona göre kısa boylu olman iyi. Ben de 13 yaşındayım 1.73 boy, 40 kilo aşırı zayıfım :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı