13 yaşında kahve içmek zararlı mıdır?

Kafein alışkanlığı ilerleyen yaşlarda kalpte çarpıntı, tansiyon gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Ek olarak kahve endorfin hormonu salgılanmasına katkı sağladığı için depresyona karşı iyi bir silah olduğu gibi alışkanlığın terk edilmesi durumunda depresyona da yol açabiliyor. Bir fincan Türk kahvesi ortalama 60 mg kafein içeriyor. Farklı türdeki kahveler için bu durum değişebiliyor. Yetişkin bir insan için günlük yaklaşık 300 mg kafein tüketimi güvenli kabul ediliyor. 13 yaşındaki biri için 30-40 mg kafein oranını aşmamak faydalı olacaktır.

Kaynak:

Ben 12 yaşındayken 3-3.5 hafta boyunca neredeyse her gün Nescafe 3'ü 1 arada içerdim bir süre sonra gözlerimi hızlı kırpmaya başladım sonra kahve içmeyi bıraktım göz kırpma sorunum da geçti şimdi ise hafta da 1-2 tane içiyorum. Yanlış bilgi vermek istemem ama sanırım çok fazla kahve içtiğim için oldu :D

Granül bırakın. Ekstra tatlandırıcıları kesinlikle bırakın. Mümkünse filtre kahve veya türk kahvesi için. Bir de bütün sağlıksız içecek yiyecek ne varsa tüketip kahveye öcü muamelesi yapan çöp kutularına kulak asmayın. 1 fincan türk kahvesi zararsızdır, yararlıdır. Granül kahvenin ve ekstra tatlandırıcıların kafein dışında farklı zararları vardır.

Geri
Yukarı