13 yaşında nasıl para kazanabilirim?

Beni sağolsun babam teşvik etmişti 1.5 dönem yazılım kursuna gittim. Ama orada öğrendiklerimi yine baba parası ile udemy'den alabilirsin :) C++ ile başlamıştım. Çünkü onu öğrenirsem diğer dilleri de kolay kavrayacağımı söylemişlerdi.
Öyle de oldu. Farklı dilleri kolaylıkla öğrendim. Python'da daha hızlı ilerlediğimi fark ettim. Daha kolaydı. Gelen proje isteklerini de onun üzerinden yapıyorum. Tabii biraz aktif olman lazım. Telegram yazılım gruplarına katıldım. Haftada 1-2 kez iş isteniyor. Hemen kapıyorum.
Yazılım sadece udemy, kurs vs ile olmaz. Tecrübede lazım. Ben hiç oturup kurs izlemedim. 13-14 yaşlarımdan beri (18 olmama 4 ay var) yazılımla ilgileniyorum ve üst düzey bilgiye sahipim.

Affiliate Marketing yapabilirsin parayı çekmek için bir hesap ve gelişmiş bir sosyal medya hesabın olmalı.
Freelancer çalışabilirsin.(Parayı vergisini vererek çekmen gerekiyor.)
SMM/SMMA iş modeline bakabilirsin.(Bunda da bildiğim kadarıyla vergi var.)

Vergi için şahıs şirketi kurman gerekiyor yaşın 15 olsaydı kendi adına ebeveyninle kurabiliyorsun fakat 13 yaşındaysan annenin veya babanın adına açman gerekiyor. Şahıs şirketi mevzusunu kendin detaylı araştır bence.

10TL bile kazansan vergisini ödemelisin. Ödemediğin zaman sıkıntı çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı