13 yaşında profesyonel bir yazılımcı olmak için ne yapılmalı?

• Konuyu başlatan SciFi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 291

SciFi

Centipat
Daha fazla  
İlk önce rica ediyorum bu işlerden gerçekten anlayan ve daha bebesin bücürsün vs. demeyecek insanlar yazsın. Ben kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Şu ana kadar C# C++ Python ve web alanlarında uğraştım. Ancak en çok görüntü işleme ile uğraştım. TensorFlow ya da torch vs. alanında bilgim kısıtlı olsa da ilgim var. Web alanında ise pandemide uzmanlaştım ve 57 web sitesi yaptım ancak sitelerin görünümü iyi değildi (bir aralar logo falan yapsam da tasarımda iyi değilim). C# ile form uygulamaları soketten chat SQL dB falan yaptım. Birçok konu hakkında teorik ve pratik bilgim var. Bu durumda profesyonel bir yazılımcı olmak ve çalışmak için ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce rica ediyorum bu işlerden gerçekten anlayan ve daha bebesin bücürsün vs. demeyecek insanlar yazsın. Ben kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Şu ana kadar C# C++ Python ve web alanlarında uğraştım. Ancak en çok görüntü işleme ile uğraştım. TensorFlow ya da torch vs. alanında bilgim kısıtlı olsa da ilgim var. Web alanında ise pandemide uzmanlaştım ve 57 web sitesi yaptım ancak sitelerin görünümü iyi değildi (bir aralar logo falan yapsam da tasarımda iyi değilim). C# ile form uygulamaları soketten chat SQL dB falan yaptım. Birçok konu hakkında teorik ve pratik bilgim var. Bu durumda profesyonel bir yazılımcı olmak ve çalışmak için ne yapmalıyım?
Bu kadar yığılımlı ilerlemek yerine kendine bir alan seç ve sırayla ilerle. Mesela önce frontend'den başlayıp Java'yı bitirebilir, ardından backend için JavaScript'e falan bakabilirsin. Sıra sıra ilerleye ilerleye bir bakmışsın (tabii ki zaman alacak) genel olarak bir hakimiyetin var.

Çalışmak için diyorsan da iş ilanları için C#'a, Java'ya asılmanı tavsiye ederim ama çok iyi bilmeden de iş ilanlarına girme. Mesela bir Java kursunu bitirip direkt işe girme, çalışma koşullarında senin öğrendiğin 70-80 saatlik kurstan bile fazlası isteniyor. Kendine bir alan veya alanlar seç ve ilerlet kendini bu şekilde.

Benim bildiklerim: Java, React, Python, C, Node.js, Laravel, vs. vs.. İstediğin konuda yardımcı olabilirim, yazılım dilleri konusunda falan. Yazman yeterli.

13 yaşında profesyonel olamazsın. Yaştan kaybediyorsun. Firmalar senle iş yapmazlar.
Hahaha evet, gelecekte belki iş imkânı kapabilir. Kamu sektörlerinde falan diploma önemseniyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
udemy e gir yazılım dersi alarak ilerle

İlk önce rica ediyorum bu işlerden gerçekten anlayan ve daha bebesin bücürsün vs. demeyecek insanlar yazsın. Ben kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Şu ana kadar C# C++ Python ve web alanlarında uğraştım. Ancak en çok görüntü işleme ile uğraştım. TensorFlow'ya da torch vs. alanında bilgim kısıtlı olsa da ilgim var. Web alanında ise pandemide uzmanlaştım ve 57 web sitesi yaptım ancak sitelerin görünümü iyi değildi (bir aralar logo falan yapsam da tasarımda iyi değilim). C# ile form uygulamaları soketten chat SQL dB falan yaptım. Birçok konu hakkında teorik ve pratik bilgim var. Bu durumda profesyonel bir yazılımcı olmak ve çalışmak için ne yapmalıyım?

Can Değer'in tavsiyelerine de bakmanı öneririm fakat bu yaşta freelance olarak kendi işini yapmaktan başka pek bir şansın yok fakat kendini geliştirmeye devam et ve frontend mi backend mi yoksa fullstack developer mı olmak istediğine karar ver ve kendine beceri katmaya devam et yaşın ilerledikçe karşına iş fırsatları elbet çıkacaktır.

Son düzenleme:
Can değer'in tavsiyelerine de bakmanı öneririm fakat bu yaşta freelance olarak kendi işini yapmaktan başka pek bir şansın yok fakat kendini geliştirmeye devam et ve frontend mi backend mi yoksa fullstack developer mı olmak istediğine karar ver ve kendine beceri katmaya devam et yaşın ilerledikçe karşına iş fırsatları elbet çıkacaktır.
Freelance dışında çaresi yok zaten bu yaşta. Upwork, Fiverr, Toptal'dan gelir elde edebilir.

Freelance dışında çaresi yok zaten bu yaşta. Upwork, fiverr, Toptal'dan gelir elde edebilir.

Evet fakat onda da bir büyüğünün adı ile kayıt olabilirsin ayrıca 13 yaşında birine göre gayet güzel bilgi edinmişsin böyle devam edersen ileride yüksek ihtimal iş bulabilirsin. Ayrıca proje yapıp GitHub hesabında paylaşmaya özen göster güzel bir portfolyo sahibi olursun.

CV çok önemli ayrıca birden fazla alanda ileri seviye olmaya uğraşma hangi alana ilgin olduğunu bulmaya çalış.

13 yaşında profesyonel olamazsın. Yaştan kaybediyorsun. Firmalar senle iş yapmazlar.
Evet firmalar işe almaz ama şuan 17 yaşındayım. 2 senede bunlardan 1i yüksek 20 küsür sertifika var. Hazırda 1 oyunum ve 1 Bilgisayarın sağlığını kontrol eden uygulama geliştiriyorum :) Daha önceden başlasaydım 13 yaşındada böyle profesyonel olabilirdim. Tamamen Konu azim ve istek.

Geri
Yukarı