13 yaşında yapılabilecek en mantıklı spor nedir?

Freakasd

Centipat
Daha fazla  
13 yaşındayım. Herhangi bir spor yapmadığım için yazın yüzmeye başlamak istiyorum. Diğer sporlara göre daha eğlenceli ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Yani kaslarım ve boyuma fayda sağlar. 181cm boyunda ve 63 kilogramım. Vücudumda kemikler gözüküyor kas ile kapatabilecek kadar geliştirir mi (fotoğraf ekledim)? Ayrıca vücudum çok mu zayıf?

Dosya Ekleri

• 20220106_133900.jpg
    20220106_133900.jpg
    77,4 KB · Görüntüleme: 136
  • 20220106_133836.jpg
    20220106_133836.jpg
    53,9 KB · Görüntüleme: 255
Kick Boks ya da yüzme öneririm.

Kas yapmak içinse bence daha erken. Bizim beden hocası anlatmıştı çocuğun biri 15-16 yaşlarında herhalde yanlış hatırlamıyorsam ağırlık vs yapıyormuş kollar falan iyi şişmiş işe yarıyormuş ama aradan bayağı zaman geçmiş liseden falan mezun olmuş çocuk. Sonra hoca bunun Instagram hesabını bulmuş çocuk hastanede ameliyata girecekmiş. Fazla ağırlık kaldırdığı için göğüs kafesi idi sanırım dışarı doğru büyüme yapmış. Bize yapacaksanız 20 yaşından sonra yapın demişti.

Yaşına göre normal bir vücudun var, 13 yaşındasın henüz. Yüzme ya da basketbol ya da dövüş sporlarından birisine gidebilirsin de burada önemli olan senin hangisini istediğin... Herhangi bir sporu yapman da sana fayda sağlar, önce neyi istediğine sen kendin karar ver.

Vücudumda şekillensin istiyorum.
Fitness gibi şekillenmez ama genel olarak hatların meydana çıkar. Salonda 10 yılını vermiş eleman vardı çok iyi fiziği vardı fitness yapmamasına rağmen. Zaten şöyle düşün sen bu sporları yaptığında güçleneceksin kondisyonun artacak vücuttaki yağ oranın düşecek. Güzel de beslenirsen temiz kilo alırsan az çok şekle girersin.

Yaşına göre normal bir vücudun var, 13 yaşındasın henüz. Yüzme ya da basketbol ya da dövüş sporlarından birisine gidebilirsin de burada önemli olan senin hangisini istediğin... Herhangi bir sporu yapman da sana fayda sağlar, önce neyi istediğine sen kendin karar ver.
Herkes çok cılız (zayıflık olarak değil kassız olarak) gözüktüğümü söylüyor normal mi yani vücudum yasima göre?
Kas yapmak içinse bence daha erken. Bizim beden hocası anlatmıştı çocuğun biri 15-16 yaşlarında herhalde yanlış hatırlamıyorsam ağırlık vs yapıyormuş kollar falan iyi şişmiş işe yarıyormuş ama aradan bayağı zaman geçmiş liseden falan mezun olmuş çocuk. Sonra hoca bunun Instagram hesabını bulmuş çocuk hastanede ameliyata girecekmiş. Fazla ağırlık kaldırdığı için göğüs kafesi idi sanırım dışarı doğru büyüme yapmış. Bize yapacaksanız 20 yaşından sonra yapın demişti.
Ben fitness falan yapmicam yüzmekte geliştireceği için öyle dedim

Herkes çok cılız (zayıflık olarak değil kassız olarak) gözüktüğümü söylüyor normal mi yani vücudum yasima göre?

Gayet iyi takılma sen onlara. Küçükken bana da hep zayıf kemik torbası derdi hocalarım. Senin daha boyunda varmış bayağı iyi yani. Hangi spora başlarsan başla zaten iştahında açılır metabolizman hızlanır illaki hafiften kilo alırsın bundan çok şikayetçi isen. Önerim spor yap ama çok da kilo almak için çabalama kilo da faydalı bir şey değil açıkçası. Ergenliği tam bitirdikten sonra fitness dalına da başlayabilirsin daha kas odaklı vücut istersen.
Son mesajını yeni gördüm yüzme de vücudunu kas oranında iyi şekle sokar bu arada.

Ben fitness falan yapmicam yüzmekte geliştireceği için öyle dedim
Daha 13 yaşındasın ve ergenliği en yoğun yaşadığın yıllardasın, bunu fiziksel anlamda söylüyorum. Boyun uzuyor yaşıtlarına göre de uzunsun ve doğal olarak da kemiklerin onların tabiriyle cılız görünüyor olabilir ama ilerleyen dönemlerde vücudun oturacak ve bu senin avantajına olacak. Kas yapacağın bir durum yok, yüzme yap ve böyle şeyleri kafana takma. Aynı zamanda Postür(duruş) egzersizleri yaparak daha dik ve düz bir görünüme sahip olabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı