13400F ve RTX 4070'li sistemde müzik açınca FPS drop sorunu yaşanıyor

EmoWanKenobi

Centipat
Yer
Şırnak Beytüşşebap
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5 13400F | Anakart: ASUS TUF Gaming B760M Plus WiFi | Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming 4070 OC 12GB | SSD: Kingston NV2 1TB | Kasa: ASUS TUF GAMİNG GT501 | Güç Kaynağı: ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850W
Meslek
Filozof
RAM
32 GB 3600 MHz Kingston furry beast 2x16 GB
Ekran kartı
ASUS TUF GAMİNG 4070 oc
Anakart
ASUS TUF GAMİNG B760m plus WiFi
İşlemci
Intel i5 13400F
Selam, 13400F ve RTX 4070'im var. RAM'lerim de 32 GB 3600 MHz. LoL oynarken arkaya Spotify'dan müzik açınca bir müddet sonra FPS drop yiyorum. 2K'da kullanıyorum ve müzik açmadığım zamanlar bazen 500-600 hatta bazen 700 FPS alıyorum ama müzik açtığım an arkaya, FPS drop yiyorum.
Mesela internet kafede Spotify'dan müzik açıp arkada CS 2 deathmaç atıp LoL oynarken kasma drop falan olmuyor halbuki o sistem 10400F ve RTX 3060, bu nasıl oluyor? Ne yapmam gerek? İnternet kafedeki PC neden benim PC'den daha iyi performans veriyor?
Bilgilerim:
LoL oynarken işlemcim stok soğutucu ile beraber en fazla 70 derece oluyor. 56-65 arasında genellikle.
İlk başlarda güç tasarrufundayken çok drop yiyordum, onları kapattım drop azaldı. RAM'leri yükselttim hâlen arada drop yiyorum.
BIOS'u hiç güncellemedim çünkü anakart yeni olduğu için sorun olmaz diye düşünüyorum, üstüne doğuda yaşıyorum her an elektrik kesintisi olabilir korkusu var. Ekran kartı ayarlarımı "PC hocası" videosundan izleyip yaptım. Virüs kontrolü yaptım, Norton aldım onunla yaptım ve sağlam gözüküyor. İşletim sistemimi aldığım site kurulu olarak gönderdi (orjinal değil) Windows 10 Pro. RAM'leri BIOS'tan 3600 MHz yaptım. Armoury Create'de güç tasarrufu modundan çıkarttım. Görev yöneticisinden boş beleş uygulamaları başlangıçta başlatmaması için ayarını yaptım. Bütün bildiklerim bu kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows crackli ise orijinal OEM key ile temiz kurulum iyi olur. Bir de Görev Yöneticisi'nden fazla RAM tüketen bir program falan var mı Windows'la alakalı olmayan süphelendiğin dosya veya çalışma isimlerini Google'a yaz orada ne amaçla hangi program oldugu yazar benim de yeni aldığım PC de vardı benzer sorunlar bütğn sosyal medya hesaplarım ve Steam cüzdanım boşaldıgında hacklandiğimi anladım ben yaşadım travma sen yaşama bir Kaspersky al PC güvende tut 20 yıllık PC kullanıcısıyım kimse beni kolay kolay hackleyemez diyordum hackladiler😀 gerçi ben sıvı sogutmayı ilk aldıgımda taktırmak için mahalle bilgisayarcısına götürmüştüm kafasına göre ben demeden Windows 10 da kurmuş oysaki ben kendim evde temiz kurulum yaparım demiştim üşendim orada bir çocuk vardı o ilk başta yerlestirdi backdooru diye şüpheleniyorum ama kanıtım yok 😀

Windows crackli ise orijinal OEM key ile temiz kurulum iyi olur. Bir de Görev Yöneticisi'nden fazla RAM tüketen bir program falan var mı Windows'la alakalı olmayan süphelendiğin dosya veya çalışma isimlerini Google'a yaz orada ne amaçla hangi program oldugu yazar benim de yeni aldığım PC de vardı benzer sorunlar bütğn sosyal medya hesaplarım ve Steam cüzdanım boşaldıgında hacklandiğimi anladım ben yaşadım travma sen yaşama bir Kaspersky al PC güvende tut 20 yıllık PC kullanıcısıyım kimse beni kolay kolay hackleyemez diyordum hackladiler😀 gerçi ben sıvı sogutmayı ilk aldıgımda taktırmak için mahalle bilgisayarcısına götürmüştüm kafasına göre ben demeden Windows 10 da kurmuş oysaki ben kendim evde temiz kurulum yaparım demiştim üşendim orada bir çocuk vardı o ilk başta yerlestirdi backdooru diye şüpheleniyorum ama kanıtım yok 😀

Hiç bu kadar şüpheci düşünmemiştim ama neden olmasın. Dediğiniz gibi formatlayip kendim kuracağım Windows'u ayıraca Norton'unu yıllık aldım. Kaspersky, yıllık Norton premium u birakabileceğim kadar iyi mi?

Ayrıca " orjinal OEM key ile temiz kurulum " u nasıl yaptınız?

Son düzenleme:
Hiç bu kadar şüpheci düşünmemiştim ama neden olmasın. Dediğiniz gibi formatlayip kendim kuracağım Windows'u ayıraca Norton'unu yıllık aldım. Kaspersky, yıllık Norton premium u birakabileceğim kadar iyi mi?

Ayrıca " orijinal OEM key ile temiz kurulum " u nasıl yaptınız?

Görmemişim kusura bakma muhtemelen zaten araştırıp cevabı bul musundur öncelikle Norton premium kullanmadım fiyatı kasperskden ucuz mu pahalımı bilmem ben Kaspersky yıllık 260 almıştım sanırım en üst paketini sayfasında yazar dedigim gibi 2 3 ay vürüsten süphelendim baktım ettim bulamadım. Hesaplarım çalındı kasperki aldım indirip kurdum ilk taramada backdoor buldu sildim kurtuldum virüsten ayrıca sanal PC kurup sanal PC yede kurdum Kaspersky yükledim vürüsler attım sanal PC bir sürü bulup deneme amaçlı hepsine tepki verdü bence Kaspersky daha güvenilir. Kurulumdada normal temiz format atacaksın. İnternete OEM key yaz 80 100 lira falandır al e postana Windows etkinleştirme key gelecek onunla Windows etkinleştir. Keyler güvenilirdir korkma. Ya da OEM key ne diye araştır.

Görmemişim kusura bakma muhtemelen zaten araştırıp cevabı bul musundur öncelikle Norton premium kullanmadım fiyatı kasperskden ucuz mu pahalımı bilmem ben Kaspersky yıllık 260 almıştım sanırım en üst paketini sayfasında yazar dedigim gibi 2 3 ay vürüsten süphelendim baktım ettim bulamadım. Hesaplarım çalındı kasperki aldım indirip kurdum ilk taramada backdoor buldu sildim kurtuldum virüsten ayrıca sanal PC kurup sanal PC yede kurdum Kaspersky yükledim vürüsler attım sanal PC bir sürü bulup deneme amaçlı hepsine tepki verdü bence Kaspersky daha güvenilir. Kurulumdada normal temiz format atacaksın. İnternete OEM key yaz 80 100 lira falandır al e postana Windows etkinleştirme key gelecek onunla Windows etkinleştir. Keyler güvenilirdir korkma. Ya da OEM key ne diye araştır.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı