14.000 TL'ye yazılım geliştirme için laptop önerisi

Hocam laptop almak yerine şuan ki sisteminizi yükseltseniz?

İşlemci anakart ve ram almanız yeterli olacaktır. Tabi güç kaynağınız sıkıntı çıkarmayacaksa.

Eger mevcut sisteminde SSD var ise sadece RAM takviyesi yapman giris-orta seviye projeler ve bahsettigin IDE'ler icin yeterli.

Konuda paylasilan laptoplarin bir kismi hala 8GB, sana yazilim gelistirme konusunda neredeyse hic katkisi olmayacak bu modellerin ( mevcut sistemine nazaran )

Diger bir yorumda paylasildigi gibi ekran kartina da kesinlikle muhtac degilsin. GPU uzerinde tensor gelistirmesi yapacak olsan bile zaten gelistirme sirasinda tum datayi giris seviye gaming GPU da train etmiyorsun. Kodunu lokal ortamda yazar, train edecegin zaman remote sunucularda daginik GPU setinde calistirirsin. Cok sacma bir yorum olmus o arkadasinki.

Neden laptop istedigini ya da su anda nasil bir problem yasadigini belirtirsen daha kolay yardimci olur insanlar ama bana gore donanimsal acidan en buyuk problemin RAM gibi duruyor. 12xxxH Intel islemcide 10 saniyede compile ettigin projeyi 6600K ile de 15 saniyede compile edersin. Bence 15K paraya degecek bir upgrade degil ki zaten "H" serisi islemcili laptopta dogru duzgun batarya omru de goremeyeceksin yuk altinda.

İşlemci anakart ve ram almanız yeterli olacaktır. Tabi güç kaynağınız sıkıntı çıkarmayacaksa.
Taşınabilirlik önemli olabilir ancak dediğiniz çok daha mantıklı.

Öneriniz için teşekkür ederim hocam. Benim attığım Dell ile kıyaslayacak olursanız hangisi dersiniz? İkisinde de işlemci aynı ama Lenovo tarafında bu fiyat bandında hangi cihazın yorumlarına baksam ekran konusunda hep kötü yorumlar var. Bu bütçeye çok iyi bir ekran isteyemiyorum tabii ama çok uzun süre bu ekrana bakacağim için yorumlar bir korkutmuyor değil. ( @IIBerke sanırım doğru şekilde cevaplayamadım denedim düzenleyemedim de o yüzden etiketliyorum hocam)

İkisi de alınabilir hocam ben laptop da Lenovo çok kullandım o yüzden Lenovo diyorum ama ikisi de benzer cihazlar.

Eger mevcut sisteminde SSD var ise sadece RAM takviyesi yapman giris-orta seviye projeler ve bahsettigin IDE'ler icin yeterli.

Konuda paylasilan laptoplarin bir kismi hala 8GB, sana yazilim gelistirme konusunda neredeyse hic katkisi olmayacak bu modellerin ( mevcut sistemine nazaran )

Diger bir yorumda paylasildigi gibi ekran kartina da kesinlikle muhtac degilsin. GPU uzerinde tensor gelistirmesi yapacak olsan bile zaten gelistirme sirasinda tum datayi giris seviye gaming GPU da train etmiyorsun. Kodunu lokal ortamda yazar, train edecegin zaman remote sunucularda daginik GPU setinde calistirirsin. Cok sacma bir yorum olmus o arkadasinki.

Neden laptop istedigini ya da su anda nasil bir problem yasadigini belirtirsen daha kolay yardimci olur insanlar ama bana gore donanimsal acidan en buyuk problemin RAM gibi duruyor. 12xxxH Intel islemcide 10 saniyede compile ettigin projeyi 6600K ile de 15 saniyede compile edersin. Bence 15K paraya degecek bir upgrade degil ki zaten "H" serisi islemcili laptopta dogru duzgun batarya omru de goremeyeceksin yuk altinda.
Hocam amacım en başta taşınabilirlik ardından yaptığım masrafa değecek bir performans artışı tabiki. Dediğiniz gibi bir yolu da düşünebilirim duruma göre. Masaüstü VS PgAdmin ve 4-5 chrome sekmesinden sonra sıkıntı çıkartmaya başlayabiliyor. Takılıyor donuyor vs. Format sonrası rahatlıyor ama bi yerden sonra yine şişiyor cihaz. Yaşlılığına veriyorum ben ama emin değilim belki çözülebilir ve yükseltilip yola devam edilebilir. Daha doğru akıl danışmak için sistemi detaylıca buraya atıyorum.

1702645957112.jpeg

Bunun üzerine birde hıkvısıon 240 gb ssd eklemiştim hocam.

Hocam önerileriniz için teşekkür ederim. Anakartı değiştirmeden bu anakart üstünde işlemci ve ram değişikliği yapsak nasıl olur sizce? Kendi anakartıma uygun ram ve işlemci önerileriniz neler? Yükseltme konusunda çok fazla masraf yapmak istemem işin aslı.

Hocam önerileriniz için teşekkür ederim. Anakartı değiştirmeden bu anakart üstünde işlemci ve ram değişikliği yapsak nasıl olur sizce? Kendi anakartıma uygun ram ve işlemci önerileriniz neler? Yükseltme konusunda çok fazla masraf yapmak istemem işin aslı.
Maalesef gerçekten bir yükseltme yapmak ve bunu hissetmek istiyorsanız anakartınızı da değiştirmelisiniz. Zaten Laptop bütçenizle aynı bütçede öneri yaptım.

Anakart olarak bunu da alabilirsiniz fakat Gıgabyte anakartlarda BIOS sorunları olabiliyor o yüzden önermemiştim.

Maalesef gerçekten bir yükseltme yapmak ve bunu hissetmek istiyorsanız anakartınızı da değiştirmelisiniz. Zaten Laptop bütçenizle aynı bütçede öneri yaptım.

Anakart olarak bunu da alabilirsiniz fakat Gıgabyte anakartlarda BIOS sorunları olabiliyor o yüzden önermemiştim.
Anladım hocam yükseltme yoluna gidersem önerdiğiniz 3lüyü değerlendireceğim teşekkür ederim yardımınız için.

Hocam amacım en başta taşınabilirlik ardından yaptığım masrafa değecek bir performans artışı tabii ki. Dediğiniz gibi bir yolu da düşünebilirim duruma göre. Masaüstü vs pgadmin ve 4-5 Chrome sekmesinden sonra sıkıntı çıkartmaya başlayabiliyor. Takılıyor donuyor vs. format sonrası rahatlıyor ama bir yerden sonra yine şişiyor cihaz. Yaşlılığına veriyorum ben ama emin değilim belki çözülebilir ve yükseltilip yola devam edilebilir. Daha doğru akıl danışmak için sistemi detaylıca buraya atıyorum.

Yazılım öğrenmek için toplama bilgisayar bence en kötü yer çünkü evde canın sıkılacak üniversitede iken ben bitirme ödevimi hep kafelerde yapıyordum bilgi yarışması yapmıştım Android sudio da, yani demem o ki ben olsam kasamı satarım AAA oyunlar ile vs uğraşmıyorsam Dell veya Lenovo o laptopu alır kullanırım ileride iş sahibi olursan sektörde tekrardan güzel modern bir sistem toplarsın istersen, ben öyle yapmıştım. Laptopum vardı Ryzen 7'li sattım sistem topladım iş yerim Thinkpad verince.

Geri
Yukarı