14 gün içerisinde iade hakkı kaldırıldı mı?

GamingKeyboard07

Hectopat
İyi günler, 20 Kasım 2022 tarihinde N11'den Royalmağaza adlı satıcıdan Gigabyte G24F-2 monitör aldım fakat gelen monitör IPS Glow'u oldukça fazla olduğu için 2 Aralık 2022 ürünü iade ettim ve sisteme de tarih aynen düştü. Fakat satıcı bana 14 gün koşulsuz iade hakkının kaldırıldığını, ürünün servise gidip sadece sorunluysa iade alabileceklerini söyledi. N11'in kendisini aradığımda da aynı cevabı aldım.

Burada ufak ama önemli bir bilgiyi de eklemek istiyorum. Sisteme ilk iade talebim 2 Aralık olarak girilmiş ama satıcı anladığım kadarıyla N11'den toplam 5 kere erteleme istemiş, anladığım kadarıyla garantiye göndermek için. Benim on üçüncü günde gönderdiğim ürünün iadesini kabul etmeyip servise göndermesini geçtim, iade talebini beş kere erteleme hakkı var mı?

İnternetten alışveriş konusunda yeni yeni bilinçlenen biriyim ve daha önce 14 gün geçmeden ürün iade etmiş olsam da böyle bir kanunun doğrudan yazılı olduğundan haberim yoktu. Ben de hem satıcı hem de N11 bu kanun kalktı artık alamayız dedikleri için yalan söylenebileceği aklımdan bile geçmedi ve fazla kurcalamadım. Ve o dönem başka sorunlarla uğraşıyordum.

İnternette yaptığım kısa bir araştırmaya göre cumhuriyet gazetesinde bu kanunun 1 Ocak 2024'te yürürlüğe gireceğini ve o zamana kadar yapılan satın alımlarda 14 gün içinde koşulsuz iade yapılabileceği söyleniyor. Benim sormak istediğim: Ben şu anda tüketici hakem heyetine gidip bana yalan söylendiğini ve iade talebimin kabul edilmediğini sistemdeki girdilerle beraber şikayet etsem bir sonuç alabilir miyim?

Dosya Ekleri

• InkedEkran Alıntısı 2.jpg
    InkedEkran Alıntısı 2.jpg
    106,9 KB · Görüntüleme: 48
  • InkedEkran Alıntısı.jpg
    InkedEkran Alıntısı.jpg
    115,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam mağdur olduğunuzu düşündüğünüz bir konu varsa ve satıcı yardımcı olmuyorsa THH başvurmak 2 dakikalık iş. Olumlu veya olumsuz çıkar demiyorum ama denemek için 2 dakikanızı ayırmak size yeni bir monitör getirebilir üşenmeyin. Heyet seçerken küçük illerden seçmeye çalışın ki hızlı cevap gelsin.
Anladım, ben siz tıpış tıpış verirler deyince durumu genel olarak olumlu gördüğünüzü düşündüm,ondan içimi rahatlatmak için sordum.

Ama yine de deneyelim şansımızı, tutar mı tutar.

Bir de, monitörle ilgili görebildiğim ne sorun varsa yazayım mı yoksa sadece 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade kabul etmeleri gerekiyorken etmediklerini ve genel olarak üründen memnun olmadığımı mı yazayım, hangisi olumlu sonuç alma ihtimali mi arttırır?

Anladım, ben siz tıpış tıpış verirler deyince durumu genel olarak olumlu gördüğünüzü düşündüm,ondan içimi rahatlatmak için sordum.

Ama yine de deneyelim şansımızı, tutar mı tutar.

Bir de, monitörle ilgili görebildiğim ne sorun varsa yazayım mı yoksa sadece 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade kabul etmeleri gerekiyorken etmediklerini ve genel olarak üründen memnun olmadığımı mı yazayım, hangisi olumlu sonuç alma ihtimali mi arttırır?
Yaşadığınız tüm sorunları, satıcıyla geçen diyalogları belgeleyip, anlatıp tarihi tarihine yazın. Ne kadar resmi ve detaylı olursa o kadar olumlu bir cevap alırsınız. Son olarak da ne istediğinizi yazın, iade veya değişim.

Geri
Yukarı