14 günlük cayma hakkı ihlali durumunda ne yapabilirim?

Hukuk hakkında pek bir bilgim yok eğer yanlışım varsa affola.
Biraz eksik, biraz hatalı ancak sevinmelisiniz az da olsa doğruluk payı var. Gizli ayıp mümkün olan en kısa zamanda karşı tarafa bildirilmelidir. Gizli ayıp ortaya konulup ispat edilirse üç tane seçimlik hak vardır. Sözleşmeden dönülebilir, bedelde indirim istenebilir ya da ayıbın giderilmesi istenebilir.
Yani bir firma isterse bütün ürünleri hijyen kategorisine dahil edip bu maddeyi suistimal edemez mi?
Edemez. Burada kullanılan ifadeler ya bilirkişiler tarafından ya da avukatlar tarafından yazılmıştır tahminimce. Dolayısıyla burada bir kanun açığı yakalayıp "suistimal" etme durumu olsaydı bu açık kapatılırdı. Buna göre "hijyen" ürünleri dediğimiz zaman anlaşılması gerekenler açıktır. Kulaklık da hiç şüphesiz bu "hijyen" ürünlerindendir. Siz ayıp hükümlerine başvurmalıydınız bu sayede cayma hakkının koşullarına dahil olmazdınız.

Son düzenleme:
THK uzun sürüyor diyorlar. İnşallah sonuç alırsınız. :)

Müşteri hizmetlerini arayın bir şeyler söyleyin belki ikna olurlar.
Müşteri hizmetlerini aradım, fakat iade bölümünde direkt olarak kendilerine bağlanamıyorum şu kod ile aras kargoya iade verin diyor , yüz yüze bir muhattap bulamadım maalesef.

@Hiken

Buna göre "hijyen" ürünleri dediğimiz zaman anlaşılması gerekenler açıktır. Kulaklık da hiç şüphesiz bu "hijyen" ürünlerindendir.

Galiba haklısınız fakat kafa üstü kulaklık giyilebilir olmasının yanı sıra kulağa tam olarak temas etmiyor, tanıdıklarım ve yorumlardan gördüğüm kadarıyla diğer alışveriş sitelerinde ürünü beğenmeyerek kulaklığı iade eden bir çok kullanıcı yorumu da gördüm.

Hatta bakın İptal ve İade Koşulları Politikası adresinden şöyle bir nokta atışı yapayım hangi kategori ile ilgili olduğu bakımından:

Kulak İçi Kulaklık kategorisindeki ürünler 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddeleri gereğince düzenlemiş Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğindeki; sağlık veya hijyen açısından iadesi uygun olmayıp, tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallara ilişkin sözleşmeler kapsamında olduğundan 14 (on dört) günlük Cayma Hakkı kapsamında değildir.
->Yani bu şirket, kanun maddesine göre ürünü belirleyip ekstra madde olarak koymuşlar. Fakat kafaüstü kulaklık için hiçbir ibare yok.

THH'ye de ayrı bir başvuru yaptım dip ses problemi yüzünden, ve bunun yazılımdan kaynaklandığını teknik servislik bir durumun olmadığını bu yüzden ürünü beğenmediğimi ve para iadesi talep ettiğimi, mediamarkt'ın cayma hakkını ihlal ettiğini felan belirttim.

@Purchasefirm99 zamanında ben de Teknosa'dan aldığım kulaklığın iadesinde aynı muameleyi görüp şaşırmıştım. O zamanlar hukuk okumuş bir birey değildim, bu nedenle sinirlenmiştim de. Şimdiki bana sorarsanız kulaklık her ne kadar "kulağa tam temas etmiyor" iddiasında bulunmaya müsait olsa da bir hijyen ürünü sayılmalıdır. Kullanım amacı itibariyle kulakla bağlantılıdır. Siz ne kadar iltihapsız, temiz, masum bir kulağa sahip olsanız ve bu kulaklık kulağınıza "tam" değmemiş olsa da kurallar en kötü ihtimali göze alınarak konulmalıdır.

@Purchasefirm99 zamanında ben de Teknosa'dan aldığım kulaklığın iadesinde aynı muameleyi görüp şaşırmıştım. O zamanlar hukuk okumuş bir birey değildim, bu nedenle sinirlenmiştim de. Şimdiki bana sorarsanız kulaklık her ne kadar "kulağa tam temas etmiyor" iddiasında bulunmaya müsait olsa da bir hijyen ürünü sayılmalıdır. Kullanım amacı itibariyle kulakla bağlantılıdır. Siz ne kadar iltihapsız, temiz, masum bir kulağa sahip olsanız ve bu kulaklık kulağınıza "tam" değmemiş olsa da kurallar en kötü ihtimali göze alınarak konulmalıdır.
Peki THH'nin lehime sonuçlanma ihtimali nedir çünkü başka bir kulaklık sipariş verdim bunları beklememek için, az önce müşteri hizmetlerini aradım kişisel ürünleri kim belirliyor ilgili sözleşme maddelerini okuyabilir misiniz dedim, hemen kontrol ediyorum , "5dk sonra" şu anda bu bilgiye ulaşamıyorum sizi daha sonra bilgilendiririm dedi :p

Ayrıca pille çalışan ürünler de cayma hakkına dahil edilmiyormuş kişisel ürün olduğu için bunu öğrendim müşteri hizmetleridnen :p

Kafaüstü kulaklıklarda bu sorunu ortadan kaldırmaları lazım artık. Amazon'dan 2 adet TWS kulak içi kulaklık aldım. Birisi silikonlu birisi silikonsuz. Birinde bağlantı problemi vardı, iade talebi başlattım. Diğerinin de kullanımı zor olduğundan farklı sebeplerden dolayı iade başlattım. Ürünleri eldiven takıp mikrofiber bez ile dezenfekte ederek kutuya koydum ve yolladım. İadelerim kabul edildi. Artık eğer aradığım ürün Amazon'da varsa kesinlikle oradan satın alacağım. Müşteri memnuniyeti çok ağır basıyor.

Çok saçma pille olunca nasıl kişisel oluyor? 😀

İade etmesinler diye 40 takla atıyorlar.🙂

Kafaüstü kulaklıklarda bu sorunu ortadan kaldırmaları lazım artık. Amazon'dan 2 adet TWS kulak içi kulaklık aldım. Birisi silikonlu birisi silikonsuz. Birinde bağlantı problemi vardı, iade talebi başlattım. Diğerinin de kullanımı zor olduğundan farklı sebeplerden dolayı iade başlattım. Ürünleri eldiven takıp mikrofiber bez ile dezenfekte ederek kutuya koydum ve yolladım. İadelerim kabul edildi. Artık eğer aradığım ürün Amazon'da varsa kesinlikle oradan satın alacağım. Müşteri memnuniyeti çok ağır basıyor.

Daha da komiğini söyleyeyim, mediamarkt kendi sitesinde kulak üstü ve kulak içi ürünleri OUTLET olarak satıyor xD , MediaMarkt'ın Almanya'daki genel merkezi olsam TR şubelerindeki yöneticilerin hepsine teker teker soruşturma açardım , Türkiye'deki marka değeri yerlerde şu an fiyat politikası + kurnazlık odaklı çalıştıkları için.

OUTLET: Kullanılmış, iade edilmiş / Mağazada sergilenmiş / Defolu ürün.

Daha da komiğini söyleyeyim, mediamarkt kendi sitesinde kulak üstü ve kulak içi ürünleri OUTLET olarak satıyor xD , MediaMarkt'ın Almanya'daki genel merkezi olsam TR şubelerindeki yöneticilerin hepsine teker teker soruşturma açardım , Türkiye'deki marka değeri yerlerde şu an fiyat politikası + kurnazlık odaklı çalıştıkları için.

OUTLET: Kullanılmış, iade edilmiş / Mağazada sergilenmiş / Defolu ürün.

Bundan sonra pek bir şey almayı düşünmüyorum oradan. :D

Zaten fiyatları internetin üstündeydi şimdi hiç düşünmüyorum. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı