14 yaşında 163 boy kısa mı normal mi?

Boyun kısa mı evet kısa ama yaşına bakacak olursak sanki bir uzama daha yaşayacak gibisin ki baban ve annene göre kesinlikle boyun şu halinden daha uzun olmalı ama kimse bilemez tabi.

Yüzde 100 genetik ve evet bunun çaresi yok boyunu uzatamazsın. Bazı operasyonlar varmış ama onlar ne derece uzatıyor riski var mı bunları araştırmadım. Kemiği kırıp işlem yapılıyor galiba.

Sanırım küçük yaşta Messi hormon tedavisi görmüştü. O tedavi olmasa belki boyu bu kadar bile olmayabilirdi. Tabi detaylarını bilmiyoruz. Şöyleymiş.

Messi 7 yaşından 10 yaşına dek sadece 7 santimetre uzar (1,27). Vücudunda bir büyüme hormonu eksik olduğu için iğne yüklemeleriyle tedavisi mümkündür; ancak ayda yaklaşık 1500 dolar tutan masraflara rağmen ailesi tedaviyi yaptırır. İşe yarayan iğneler Messi'nin 13 yaşına girerken 20 santimetre uzamasını sağlamıştır.

Benim dönemim için orta ama bu dönem çok dengesiz olduğu için bilmiyorum. Boy bazen genetik sınırdan kaynaklı erken de durabiliyor ama sen durmasın muhtemelen. Baban orta ama annen uzun, o yüzden daha yol var gibi. Zaten genelde erkekler en büyük uzatmayı lise döneminde yaşar. Sende şu an tam durma gibi bir durum yoksa sıkıntı yok, daha uzarsın.

Uyku düzenini bozma, basketbol-voleybol gibi sporları hobi olarak yapabilirsin. Beslenme düzeni de önemli. Ama bu saydığım faktörler genetikten daha önemli değil.

Merhaba arkadaşlar 14 yaşındayım boyum 163 yaşıtlarıma bir bakıyorum boylar 1.70 1.80. Boyumu nasıl uzatabilirim bir de bu boy normal mi? 14e yeni girdim bu arada.

Bu arada babam 1.73 annem 1.65
Aynı yaş 1.65 bende çok kısa gibi duruyorum.

Geri
Yukarı