14 yaşında creatin alınır mı?

Ergenlik dönemi, vücudun büyüme ve gelişme aşamasında olduğu bir dönemdir. Kreatin takviyesinin ergenlik dönemindeki gençler üzerindeki etkileri ve potansiyel riskleri tam olarak anlaşılmamıştır. Bununla birlikte, bazı endişeler şunları içerir:

a) sıvı tutma: kreatin, vücutta su tutulmasına neden olabilir? Bu durum, özellikle sporcular arasında kas performansını artırmak amacıyla kullanıldığında istenen bir etki olabilir. Ancak, ergenlerde sıvı tutmanın potansiyel etkileri ve uzun vadeli sağlık sonuçları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

b) böbrek sağlığı: kreatin takviyesinin uzun süreli kullanımının böbrek sağlığı üzerindeki etkileri hakkında sınırlı veriler bulunmaktadır. Böbrek sorunları veya böbrek hastalığı riski olan gençlerde kreatin takviyesi kullanımı önerilmez.

Eğer bir genç kreatin takviyesi kullanmayı düşünüyorsa, bunu öncelikle bir sağlık uzmanı veya beslenme uzmanıyla görüşmesi önemlidir. Uzman, genç bireyin sağlık durumunu, spordan beklentilerini ve potansiyel riskleri değerlendirebilir ve uygun bir karar verebilir.

Gerek yok 14 yaşında sizin gençlerin düşüncesi hep creatin alayim çok hızlı kas yaparım kütle koyarım öyle bir dünya yok creatin al üstüne diğer takviyeler al bu iş antrenman ve beslenmede bitiyor ve hele ki senin yaşında gerek olmadığını düşünüyorum.
Böbrek sağlığı hakkında kısıtlı veriler bulunmaktadır falan gerçekten baya bilgisiz yorumu yani. Üzeride en çok araştırma yapılan supplement creatindir. Spor etkilerini bırak beyine bile sağlıklı etkileri bulunmakta. Ama her gördüğüm creatin zararlı protein tozu zararlı diyenle tartışmaya kalksam bütün gün yetmez. Siz siz olun bilginiz olmadığı konularda yorum yapmayın, yok daha yetişkinlerde etkileri kanıtlanmamış cart curt..

Böbrek sağlığı hakkında kısıtlı veriler bulunmaktadır falan gerçekten bayağı bilgisiz yorumu yani. Üzeride en çok araştırma yapılan supplement creatindir. Spor etkilerini bırak beyine bile sağlıklı etkileri bulunmakta. Ama her gördüğüm creatin zararlı protein tozu zararlı diyenle tartışmaya kalksam bütün gün yetmez. Siz siz olun bilginiz olmadığı konularda yorum yapmayın, yok daha yetişkinlerde etkileri kanıtlanmamış cart curt.

Yaşın kadar fitness yaptım, kaç hocayla çaılıştım biz kesinlikle kullanmayın diye bir şey demedik kullanılabilir fakat 14 yaşında alması mantıklı mı? Bir şey bildiğin yok öğüt veriyorsun, kardeşim attığım makale ergenlik dönemini kastediyor. Adamı böbrek sağlığı hakkında da net veri var çok dozu aşıp az su içersen böbrek sağlığı bozulur dikkatli kullanıp 18 yaşından sonra başlar isterse. Başlamadan önce de kan tahlilleri verip başlanmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
14 yaşında bırak kreatini body sporu yapman bile zaten ne kadar doğru? Tamam kreatinin hiçbir zararı yok fakat yaşın spor için çok erken daha ergenliğin başındasın hormonların oturmadı kemiklerin, sinirlerin, vücudun değişim aşamasında bu yaşta başına gelebilecek bir sakatlık ömür boyunca sürer o yaşta. Daha çocuksun yazları yüz, bisikletin vardır çık dışarı sür ne bileyim maç yap, basketbol oyna arada bir şınav, barfiks tarzı şeyler yapabilirsin yani bu yaşta neyin body sporu? 17-18 yaşlarından önce gereksiz ve riskler taşıyan bir spor.

Yaşın kadar fitness yaptım, kaç hocayla çaılıştım biz kesinlikle kullanmayın diye bir şey demedik kullanılabilir fakat 14 yaşında alması mantıklı mı? Bir şey bildiğin yok öğüt veriyorsun, kardeşim attığım makale ergenlik dönemini kastediyor. Adamı böbrek sağlığı hakkında da net veri var çok dozu aşıp az su içersen böbrek sağlığı bozulur dikkatli kullanıp 18 yaşından sonra başlar isterse. Başlamadan önce de kan tahlilleri verip başlanmalı.
Biraz önce yetişkinlerde bile böbreğe zararlı çocuklar sakın almasın diyordun şimdi ise alması mantıklı mı oldu? Alması mantıklı demedim ben mesajı bir daha oku. Az su içip çok creatin kullanırsan böbrekler gidermiş. Hay Allah ya sen çok tuz alıp az su iç bakayım ne oluyor? Sence sorun creatin kullanması mı yoksa az su içmesi mi? Yaşı olan bir şey bildiğini sanıyor yazık vallahi.

Yeni konular

Geri
Yukarı